Arsa almadan once dikkat edilmesi gerekenler
arsa almadan once dikkat edilmesi gerekenler

Her zaman olduğu gibi, günümüzde de yine yatırım seçenekleri arasında arsa ve araziler yer almaktadır. Doğru seçimler doğrultusunda, oldukça iyi kâr elde etme fırsatı olurken hem kısa vadede hem de uzun vade ele alındığında, kâr değeri normal ve yüksek olarak değerlendirme yapmak mümkündür. Böylelikle bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilerin, dikkat etmesi bazı hususlar bulunurken, yüksek kâr elde edeceğim diye yanlış bir seçim ile durum tamda aksine dönebilir. Bundan kaynaklı olarak, arsa satın almadan önce nelere dikkat edilmeli sorusuna aşağıda ki bilgiler dahilinde cevap bulabilirsiniz.

Hisseli arsadan uzak durun

Bazı arsalar, hisseli olarak bulunmaktadır. Bu durumda, iki kişiye ait olan arsanın hangi kısmı tam olarak kimin olduğunu belirgin hale getirememektedir. Bundan dolayı, hisseleri ayırmak ve arsanın müstakil hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun kontrolünü yapmadan kesin olarak arsa satın almamanız tavsiye edilmektedir.

İmar izni var mı?

Arazi de imar izni verilmiyor olduğu gibi, yine her arsaya da imar izni veriliyor demek mümkün olmayacaktır. En önemli özellikte bu olurken, eğer ki bir ev yapma düşünceniz var ise, kesin olarak imar izninin olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Tapu senedinde arsa yazıyor olsa bile o yerin imara izni olmayabilir. Satın almadan önce imar durumunun teyit edilmesi kesinlikle önemli bir yere sahiptir. Bunun için de bulunduğunuz bölgede yer alan belediyeden, imar ve şehircilik müdürlüğü kapsamında, teyit işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Ek olarak; arsa satın almadan önce nelere dikkat edilmeli diyorsanız, şu bilgilere de göz atabilir, aklınıza takılan soruları yanıtlandırabilirsiniz.

Arsayı görmeden satın almayın

Her ne kadar teknoloji ile birlikte, parsel ve ada numaraları ile arsa ve araziler bilgisayar ve telefon ortamında direkt olarak konumla gösteriliyor olsa da hiçbir zaman arsayı görm eden satın almayın. Parsel ve ada numaralarını alarak, GPS uygulamaları dahilinde, arsanın tam olarak nerede olduğunu görebilir, yerinde ziyaret edebilirsiniz.

Arsa mı arazi mi?

Yeni düzenlemeler ile birlikte, öncesinde tarım arazisi olarak kullanılan bir alan, yatırım aracı olarak kullanılmasında değişiklikler yapılmış olabilir. Bundan dolayı satın alma işlemlerinden önce, o bölgenin arazi mi yoksa arsa mı olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Genel olarak asa satın alırken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bunlar olsa da elbette ki arazi ve arsa işlerinden anlayan bir kişi ile değer tespiti yaptırarak değerinde satın almak gerekmektedir. Bu konuda danışmanlardan ve bilirkişilerden destek alabilirsiniz.

Arsa Alımı Hikayesi

Konu arsalardan olunca daha önce gerçekten yaşanmış bir olayı sizlere aktarmak istedim. Yurt dışında yaşayan bir İngiliz çift tatil amacıyla geldikleri Antalya Kaş ilçesini çok beğenir ve burada denize sıfır bir arazi alarak, ev yaptırmak, yaşamlarının geri kalınını burada ikame etmek isterler. Emlakçılar ile anlaşarak arsayı görmeden harita üzerinde ada ve paftası ile bakarlar. Haritada deniz kenarıdır ve heyecanla alırlar. Fakat arsaya gittiklerinde arsanın denize yaklaşık 15-20 km mesafede bir Kasaba Kasabasında olduğunu görürler. Çok üzülürler fakat buraya ev yaptırırlar ve yaşamlarına devam ederler. Hâlâ burada yaşayan çift bir Antalya’lı gibi olur. Şahsen 2008 yılında Kasaba Kasabasına gelen bir şehit için buraya gittim. Mezarlık üzerindeki yolda bulunan evlerinin önünde tanıştım bu çiftle. Gelen giden herkese su ikramında bulunuyorlardı çat pat Türkçeleriyle. Mutlu oldum, memnun oldum. Arsa alımı yapacak ve alım ile ilgili bilgisi olmayanlar için dikkate alınabilecek bir ders gibi gördüğüm için ayrıca açıklamak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir