Trafik cezasi affi
trafik cezasi affi

Ülkemizde insanların en çok başını ağrıtan konular arasında trafik cezaları geliyor. Trafikte uyulması gereken kurallara uymayan ve başkasının hayatını tehlikeye atan kişilere verilen trafik cezaları bazen çok yüklü miktarlar olabiliyor. Bu tarz durumlarda bazı insanlar trafik cezalarını ödemiyor ve af çıkmasını bekliyor. Fakat ne yazık ki trafik cezası affı sürekli çıkan bir şey değildir ve af çıktığında da bütün cezaları kapsamayabiliyor.

Son Trafik Cezası Affının Şartları

En son çıkan trafik cezası affı 2016 yılın son aylarında yürürlüğe girdi ve bütün trafik cezalarını kapsamıyordu. Aslında yapılan bu düzenleme aftan ziyade bir yapılandırma olarak değerlendirildi. Son çıkan trafik cezası affından trafik ceza borcu 1.000 TL ve altında olan kişiler faydalanabiliyordu. Bu kişiler trafik cezalarını 6, 9, 12 ve 18 aya kadar ödeme şekillerine göre böldürebiliyor cezasını takside bağlayabiliyorlardı. Peşin ödeme yapmak isteyenlere de indirim avantajları sağlandı.

Trafik Cezası Affı İçin Ne Yapmalı

Trafik cezası affı gelmesi dâhilinde gerekli şartlara uygunsanız başvuru işleminizi bulunduğunuz ilin veya ilçenin vergi dairesine yapabilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra ödemeyi nereye ne şekilde yapacağınız hakkında size bilgi verilecek. Sizde bu aşamada ödemenizi kaç taksitle yapacağınıza bütçenize göre karar verebilirsiniz.

Trafik Cezanızın Olup Olmadığını Kontrol Edin

Trafik cezasının kesimi dijital ortamlarda yayınlaşmış durumdadır. Yani ceza bir polis kontrolü dışında bilmediğiniz görmediğiniz bir anda plakanıza kesilebilir. Birçok noktaya koyulan elektronik radar, eds gibi denetleme sistemlerinin oluşturduğu trafik cezaları sizlere tebliğ edilir. Ancak tebliğler adreste bulunulmadığı zamanlarda PTT görevlileri tarafından mahalle muhtarlarına teslim edilmektedir ve muhtarım teslim aldığı gün kişinin tebliğ ettiği anlamına gelir. Bu yüzden süresini geçirdiğiniz cezalarınız için indirimden de faydalanamazsınız.

Sorgulamalarınızı Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesinden yapabilir, gerektiğinde vergilerinizle birlikte trafik cezalarınızı kredi kartlarınızla online ödeme yapabilirsiniz. Sistem üzerinde cezanız görünmüyorsa beyan ile giriş yaparak ödeme yapılabilir. Ancak burada ödeme yapılırken ceza makbuzunun numarasının doğru girildiğine dikkat edilmelidir. Çünkü daha sonra ödediğiniz miktar ceza üzerinde ödenmemiş olarak görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir