3
3

Teknolojinin, tüm alanlarda kullanılıyor olması kişilere birçok olanağı da beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de trafik cezasını internetten ödeme ve sorgulama işlemleridir. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yaparak ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenmek artık çok kolay…

Çağımızın modern teknolojisinin hızlı şekilde ilerlemesi kişilerin yaşamlarına kaliteli, profesyonel çözümler sağlamaktadır. Bu teknoloji yalnızca bireysel alanlarda değil aynı zamanda kurumsal birçok alanda da son derece önemli etkiler taşır. Mesela hızla gelişmekte olan teknoloji ile birlikte trafikte de yaşanan araç sayısında önemli oranda artışlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü de yaşanan ve yaşanabilecek her türlü problemlere karşı teknolojik tabanlı hizmetler geliştirerek kişilerin hayatını kolaylaştırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafikte sık kullanmış oldukları teknolojik denetleme sistemleri arasında mobese kameraları ve EDS ile trafik kurallarının ihlalinin tespiti yapılıyor. Bu şekilde araç sürücülerini durdurmaktansa kayıtlı bulunduğu adrese postayla trafik cezaları bildiriliyor.

Trafik Cezası İnternetten Nasıl Sorgulanır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dijital platformda sağladığı hizmetler sayesinde trafik cezası sorgulama işlemleri ve trafik cezalarının bulunup bulunmadığı konusunda araç sahiplerine bilgi sağlıyor. EGM’den ya da www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorguları adresinden direkt olarak erişim sağlamanız mümkündür.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sorgulama sayfasında plaka, özel plaka, tescil tarihi gibi bilgiler yazılarak trafik cezasının bulunup bulunmadığı listelenebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden trafik cezası sorgulama işlemleri için T.C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri tam olarak girdikten sonra borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Trafik cezası i̇nternetten ödeme

Trafik Cezaları İnternetten Nasıl Ödenir?

GİB resmî web adresinden trafik ödeme işlemleri, saat 02.00 ile 22.00 arasında anlaşması bulunan bankaların kredi kartları ile online şekilde yapılmaktadır. E-devlet aracılığıyla sisteme giriş yaptıktan sonra, ekranda yer alan menüden yapabilirsiniz. Bu alanda hizmet listesi üzerinden ”Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” linkine tıklayarak trafik cezanızı öğrenebilirsiniz.

Eğer EGM üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için  www.egm.gov.tr linkine tıklayın. Siteye giriş işlemini yaptıktan sonra Trafik Cezası ve Sorgulama bağlantısına gidin. Gerekli olan bilgilerinizi ilgili yerlere yazın. Daha sonra son 1 yıla ait olan bütün trafik cezalarınızı sorgulamanız mümkündür.

Trafik Cezaları İnternete Ne Zaman Düşer?

Gelişen sistemler sayesinde trafik cezaları 3 gün içerisinde e-devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir. Adınıza kayıtlı olan araca ait olan genel ayrıntılar burada yer almaktadır.  Fakat adınıza kayıtlı olmayan aracın borcunu veya cezasını sorgulayabilmeniz için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasından sorgulamanız mümkün.

Trafik cezası i̇nternetten ödeme

Trafik Cezasına İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Sürücülere kesilen trafik cezaları 10 iş günü içinde tebliğ edilmesi gerekir. Aksi halde kesilen trafik cezasına itiraz hakkınız meydana gelir ve ceza Sulh Ceza Mahkemesine başvurularak itiraz edilmesi mümkündür.

Karayolları Trafik Kanunu, kolluk kuvvetlerinin sizlere yazmış olduğu cezaları 15 gün içinde itiraz etme hakkınız mevcuttur. Bu belirtilen 15 günlük itiraz süresi birebir yazılmış cezalarda, cezanın yazılmış olduğu tarih ve saatten hesaplanarak, plakanıza yazılması halinde ise tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Plakaya yazılan cezalarda, araç ruhsatında belirtilen ikamet adresine gönderilir. PTT ile ikamet adresinize yollanan trafik cezası, sizi evde bulamadığında postacı kapınıza kâğıt bırakır. Ardından muhtarlığa cezanızı teslim eder. Tebliğ tarihi de bu andan itibaren başlar. Eğer ceza bir önceki adresinize ulaşmış ise, sistemde adresinizi güncellemediğiniz için hata sizindir. Trafik cezalarına sürücüler itiraz edebilmesi için trafik mahkemesine gidilmelidir. Ancak küçük ilde yaşayan vatandaşlar Sulh Ceza Mahkemelerine başvuruda bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir