Trafik cazasi affi basvuru
trafik cazasi affi basvuru

Ülkemizde ehliyet sahibi olan kişilerin büyük bir bölümünün trafikte uymaları gereken kurallara riyaet etmedikleri için trafik cezaları uygulanmaktadır. Kaldı ki sürücüler ve yayalar için hayati önem taşıyan kurallara uyulmaması sonucu kesilen bu cezaları ödeme yapmayanların birikince ödemesi güçleşen rakamlara ulaşabiliyor. Bu yüzden bu konuda belirli dönemlerde trafik cezası afları düzenleniyor. Trafik cezası olan ve bu cezayı ödeyemeyen vatandaşta trafik cezası affından yararlanma için nereye başvurması ve ne yapması gerektiğini merak ediyor.

Trafik Ceza Affı İçin Nereye Başvurulur?

Bazı dönemlerde gelen trafik cezası affı herkesi kapsamaz ve bu aftan faydalanmak için bazı başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekir. Trafik cezası affı için başvuru yapmayan kişilerin cezaları affedilmez. Trafik cezası affı için başvuru ise vergi dairelerine yapılır. Trafik cezası için başvuru yapan kişinin başvuru sonucu geldikten sonra kişi vergi dairelerinin belirtilen noktalarına ödemesini taksitler halinde yapması gerekir. Trafik cezasının taksitler halinde ödenmesi için bir bakıma kişi yeni yapılandırma yapmış olur. Bu cezayı talep ederseniz vergi dairelerince kredi kartına taksit imkanı da getirilebilir.

Trafik cezalarına son gelen aftan trafik cezası 1.000 LT ve altında olan kişilerin faydalanmasına izin verilmişti. Son gelen afta trafik cezası olan kişilerin borçları 6,9,12 ve 18 aya bölünmüştü. Taksitler birer ay atlayarak ödenmişti. Bu fırsattan yararlanan milyonlarca kişinin ödemelerini yakından takip etmesi ayrı bir nokta. Çünkü bir yıl içerisinde iki tanede taksiti süresinde ödemeyen veya eksik ödeyenlerin yapılandırma hakkı kayboluyordu.

Trafik Cezasına İtiraz

Kesilen trafik cezaları yasal olarak kişiye 10 iş günü içinde tebliğ edilmesi gerekir. Ancak kişi adreste bulunmadığı zamanlarda tebligatı gerçekleştiren PTT görevlisi evde bulunulmadığından dolayı tebligatı muhtara yapmaktadır. Muhtara verilen tarihte tebliğ edilmiş olarak sayılacağından bu hususlara dikkat edilmelidir. Trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız bunu Sulh Ceza Mahkemesine başvuru yaparak etmelisiniz. Bunun için dilekçe, Trafik Cezasının kesildiğine dair tutanak, ruhsat fotokopisi ve ehliyet fotokopisi ile yapabilirsiniz. Çünkü kesilen İdari Yaptırım Cezalarının iptali mahkemeler kanalıyla yapılmaktadır. Cezayı yaptırımı kesen kurum da dahil olmak üzere başka iptal mercii yoktur.

One Comment

  1. üçdakka arayla 412.412 ikitane ceza yedim cezalar 7ay sonra geldi mahkeneye verdim 9ay oluyo hala bir sonuç gelmedi cezalar sürekli artıyo nspmam lazım yardımcı olursanız memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir