Kredi notunun dusme sebepleri
kredi notunun dusme sebepleri

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalar aracılığı ile kredi kartı çıkartmak veya kredi başvurusu yaparken kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Az riskli veya çok az riskli grubuna girmeniz gerekmektedir. Aksi takdir de kredi kartı çıkartmak veya kredi başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını beklemek zor bir süreç haline gelmektedir. Kredi notunuzu bankalar ile yaptığınız alışverişler, ödeme planlarınız ve hatta son olarak da ödediğiniz faturalarının düzenli olup olmadığına bakılarak kredi notununuz artabilir veya düşebilmektedir. Faturalarınızı düzenli bir şekilde ödeyen, kredi kartınızın aylık ödeme tutarlarınızın hepsini ödemeniz dahilinde kredi notunuz yüksek olacak ve her türlü bankadan istediğiniz kredi kartını veya kredinizin için olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Kredi notu neden düşer bu soruya 5 madde halinde cevap verebilmek mümkündür. İlk madde olarak kredi kartınız üzerinden yaptığınız harcamaların asgari tutar üzerinden ödemek kredi notunuzu düşüren etmenlerdendir. Kredi kartınızın aylık ödemelerinin tamamını ödemeniz ve bu ödeme dahilinde kredi puanınızın yükseldiğini göreceksiniz. Aksi durum düşünüldüğünde asgari tutarların ödenmesi kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Düşüşlerin çok büyük bir puanla olmaması kredi puanınızı etkilemediği anlamına gelmemektedir. Çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödemelerinde 1 gün dahi gecikme durumunda kredi puanınız oldukça düşüş yaşayacaktır. Kredinizin 1 gün gecikmesinin verdiği puan düşüşü aylık puan düşüşüyle aynı hesaba gelmektedir.

Sigortasız bir işte çalıştığınız takdir de kredi puanınız ne kadar yüksek olursa olsun bankalar sizlere asla ve asla kredi kartı ve kredi onayı vermemektedir. 2013- 2014 yılları arasında çıkarılan yasa gereği sigortası olmayan banka müşterileri kati suretle kredi ve kredi kartı verilmesi yasaklanmıştır. Kefil olmanız sizlerin kredi puanına düşüren bir etmendir. Kefillik işleminde kredi puanınız düşürülerek yükselmektedir. Kefil olduğunuz kişinin ödeme planları sizlerin kredi puanını etkileyen bir süreçtir. Dikkat edilmesi banka uzmanları tarafından önerilmektedir. Banka hesaplarının görülen bakiyelerinizin düşük olması, hiç olmaması kredi puanını düşüren bir durumdur. Aylık gelirinizin düşük olması kayıtlarda görünmemesi doğrudan doğruya kredi puanını etkilemektedir. Etkilenen kredi puanları artmaz, aksine düşürülerek kredi notunuzu önemli ölçüde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir