Kredi notu yukseltme yollari
kredi notu yukseltme yollari

Bu yazımızla Kredi ihtiyacına binaen kredi alamayanların en büyük kabusu haline gelen kredi notunu nasıl yükseltebileceğiniz hakkında birkaç bilgi verelim.

Kredi Notu Yükseltme

Bankaların müşterilerine verdikleri krediler veya kredi kartlarıyla sorun yaşayan tüketicilerin kredi notu düşmektedir. Daha sonra paraya ihtiyaç duyan tüketicinin bankalar ile sorun yaşadığı, kredi başvurularının olumsuz sonuçlandığı görülmektedir. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalan müşterilere kredi notu yükseltme, nasıl yapılır sorusuna cevap olarak: Kredi notu yükseltilmesi için sürecin uzun bir alana yayılması, acele edilmemesi gerekmektedir. Kredi notları KKB ve TBB kurumları tarafından kayıtlı altında tutulmakta ve bankaların ortak bilgi paylaşım alanında müşterilerin notları görülmektedir. Kredi notu bankalarla olan ilişkiniz, ödeme düzeniniz, borç durumu, kullandığınız krediler ve kredi limitlerinizin sonucunda oluşan kredi çekebilme notunuzdur. Risk raporu göz önünde bulundurularak puanınız ortaya çıkmaktadır.

Kredi notunuzun bir anda yükselmesi imkânsız bir beklentidir. Kredi notunuzun yükselmesi için ilk yapılması gereken şart tüm borçlarınızı ödemenizdir. Kredi kartı veya krediniz ile oluşan tüm borçların ödenmesinin yanında fatura borçlarınızın da ödemeniz gerekmektedir. Yapılan son düzenleme neticesinde fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına girmesiyle kredi notunun yükselmesi biraz daha zor hale gelmektedir. Tüm borçlarını ödemeniz halinde kredi notunuz yükselmeyecektir. Yapacağınız doğru hamleler neticesinde kredi notunuz yükselebilmektedir.  Tüm borçları bitirdiğiniz takdir de bankalardan alacağınız düşük limitli bir kredi kartı sizlerin kredi puanını yükselten bir durum oluşturabilmektedir.

Aldığınız düşük limitli bir kredi kartının borçlarını aylık düzenli olarak ödemenizin yanında tam olarak ödemeniz sizin lehinize olacaktır. Asgari tutar üzerinden ödemek yerine hesap kesim tarihinden önce aylık tüm borcu ödemek kredi notunuzun yükselmesi sağlayacak bir durum haline gelecektir. Daha sonrasında düşük tutarlı bir kredi almanız kredi notunuzu zamanla yükselmesi için doğru bir hamle olacaktır. Çekilen kredi tutarının düşük olması gerekmektedir. Burada önemli olan kredinizi aksatmadan düzenli olarak ödemenizdir. Çekilen kredinin borcunu her ay düzenli ödenmesi kredi notunuzun yükselmesi için olumlu bir katkı sağlayacaktır. Tüm borcunuzu ilk taksitle kapatmak da notunuzu yükselmesi için önemli bir rol oynamaktadır.  Bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olmasını gerektiğini her müşterinin unutmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir