Kredi karti yonetmeligi
kredi karti yonetmeligi

Bu makalede Banka Kartları ve Kredi Kartları İle İlgili  27 Eylül 2016 tarihinde yapılan değişiklikler ile  kredi kartına yapılan taksit sınırlamaları hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartlarında Yapılan Taksitlendirme Değişikliği

Bildiğiniz üzere 25 Kasım 2015 Tarih ve 29543 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte 27 Eylül 2016 tarihinden itibaren değişiklikler yapıldı.

27 Eylül 2016 Salı günü 29840 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkındaki yönetmelik 7 .maddesinde değişiklik yapıldı. Bu maddedeki değişiklik ile taksitlendirmelerde yapılan değişiklikleri maddeler halinde açıklarsak;

  • Kredi Kartları ile alınan mal ve hizmetler ile nakit çekimlerin süresi 12 ay’ı geçemeyecek.
  • Altın alımları 4 ay
  • Elektronik eşya ve Bilgisayar alımı 6 ay
  • Seyahat, Havayolu, konaklama, sağlık ve sosyal hizmet harcamaları 9 ay üzerinden yapılacak.

Bunlarla birlikte yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemeleri, hediye kartlar ve hediye çeki gibi hizmetlerde taksit uygulanmayacak.

Taksitlendirme olmayan ürünlerin satışlarından sonra bankaya aldığınız ürünün ödemesinin taksitli olarak yapılması ile ilgili başvurularda taksit sayısı 12 ay’ı geçemeyecek.

Bunlar la  birlikte banka kartı veya kredi kartına borcu olanlar borçlular tarafından talep edilmesi halinde bir defaya mahsus olmak üzere 72 ay vade ile yapılandırılabilecek. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, yapılandırılan borcun her aya düşen taksit sayısı asgari ödeme tutarına eklenecek.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik hükümlerini ayrıntılı olarak http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/09/20160927-1.htm adresinden inceleyebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularını aşağıda bulunan yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz.

2 Comments

  1. Bu yapılandırma ilaç gibi geldi insanlara. Ancak bir süre sonra yine aynısı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir