Kredi karti faizlerinde indirim
kredi karti faizlerinde indirim

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Kredi Kartı Faiz Oranları Türk Lirasında 1.84 olarak, yabancı parada ise 1.47 olarak ekonomi dünyamıza girecek.

Kredi Kartı Faiz Oranlarında İndirime Gidildi

Kredi Kartı borcunun bir defaya mahsus olmak üzere,  72 ay vade ile yapılandırma imkanının ardından 1 Ekim 2013 tarihide maksimum 2.02 faiz oranına düşürülmesinin ardından kredi kartı faiz oranlarına üç yıllık aradan sonra indirim geldi.

Bu üç yıllık periyotta ihtiyaç kredi faiz oranlarının 1.00 bantının altına indiğinde bile kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gidilmemişti.

Merkez Bankasınca, kredi kartı faizinin indirimi ile ilgili olarak; son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, azami faiz oranında değişikliğe gidildiği açıklandı.

Kredi Kartı Yeni Faiz Oranları Ne Kadar Oldu?

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türk Lirası için 1,84, yabancı parası için 1,47, aylık gecikme faiz oranı ise Türk Lirası için 2,34, yabancı paralar için ise 1,97 olarak belirlendi. Bankalar bu rakamların üzerine çıkamayacak, ancak kendi uygulamaları ile bu rakamların aşağılarına inebilirler.

Şu An Uygulanan Kredi Kartı Faiz  Oranları

Böylelikle üç yıllık aradan sonra kredi kartı faiz oranlarında 0,18 puanlık düşüş yaşanmış oldu. Şu an uygulamada olan faiz oranları ise Türk Lirası için aylık 2,02, gecikme faiz oranı ise 2,52 olarak hesaplanmakta. Tüketicilerin bu faiz oranlarında kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını tüketici kredilerinden karşılamaları faiz oranlarının daha düşük olması nedeniyle daha faydalı olacak gibi görünüyor.

27 Eylül 2016 Tarih ve 29840 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”  ile tüketicilerin yeni faiz oranları ile Ocak 2017 tarihinden itibaren 9 ay ile 72 ay arasında vadelerde kredi kartı borçlarını yapılandırması bekleniyor. Ancak bilindiği üzere bankaların bu yapılandırmalara yanaşmadığından şikayetler artmış durumda.

Kredi Kartı yapılandırma sürecinde bankaların rekabet içerisine girerek birden fazla bankaya kredi kartı borcu olanların borçlarını yapılandırma yarışına girecekleri, yapacakları kampanyalar ile faiz oranlarında indirimler yapacakları beklenirken, bankaların bu tutumları tüketicilerde hayâl kırıklığı yaşattığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir