Kredi kartini internete kapatma
kredi kartini internete kapatma

Bu yazımızda kredi kartımızı internet üzerinden online alışverişlere nasıl kapatılacağı, kapatılmadığı takdirde ne gibi harcamalar başımıza geleceği hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartını İnternet Harcamalarına Kapatma

Cep telefonu ve tabletlerde internet bağlantısının olması, istenmeyen durumlar ile karşılaşılma risklerini çoğaltmaktadır. Android sistemde çalışan akıllı telefon üzerindeki hesabınıza bağlantı kurmanız halinde tabletlerde paylaşım ihlaline neden olmaktadır. Yüklenen uygulamalar yükleme yapmadan önce paylaşım yapılacak konular hakkında bilgi verir ve bizler yükleme yapabilmek için kabul eder geçeriz. Bu durum bizim cihazımızdaki açıklara neden olacağını düşünmeyiz. Özellikle bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazlar çocukların oynadığı zamanlarda, istemeden kredi kartından harcama yapmaya, telefon hattı üzerinden faturalandırılan oyunlar vb. uygulamalar satın almaya  yol açabilmektedir.

Bu istemeden yapılan harcamalar kişileri rahatsız etmekte ve birçok kişi de kredi kartının internet harcamalarına kapatılması konusunda bilgi almak istemektedir. Aslında internetten kredi kartı ile alışveriş kişilere büyük avantajlardan, indirimlerden yararlanma hakkı tanımaktadır.

Kişi internetten online alışveriş yapmıyorsa, çocukların bilinçsizce ve istemsizce yaptığı online kredi kartı ile ödeme işlemlerine kredi kartını kapattırmak istemektedir.

Kredi Kartını İnternete Kapattırma

Kredi kartı kullanıcıları eğer isterlerse kredi kartlarını internetten yapılacak alışverişlere kapattırabilmektedir. Bunun için kart sahibinin bankaya başvuru yapması yeterli olmaktadır. Bu başvuru cep telefonu ile bankayı arayarak gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bazı bankalar kazançlarında kısıntı olacağını düşünerek kişilerin şubeye gelerek ıslak imzalı dilekçe vermelerini isteyebilirler.

Kredi kartı numarası ve şifresi bilgilerini girerek gerçekleştireceğiniz, sesli yanıt sistemi ile yapacağınız görüşme sonunda kredi kartını internete kapattırma işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.

Aynı zamanda kredi kartınızı bankanızın internet şubesini kullanıyorsanız giriş yaparak gerekli onayı vermeniz gerekiyor. Telefonunuza gelen sms onayı ile kredi kartınızı online harcamalara kapatmış oluyorsunuz.

Kredi Kartından Habersiz Çekim

Cep telefonu gibi cihazlardan sıklıkla oyun indiren çocuklar ebeveynlerinin haberi olmadan ücretli oyunları da indirebilmektedir. Ücretli oyunların ücreti, kredi kartından sağlanmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa, bu habersiz karttan çekim işlemine play store para iadesi bölümünden itiraz ederek iade talep edilebilmektedir. İtirazınız sonucu banka size bilgi verecek olsa da, daha sonra sizlere yine lazım olabilir. Bu yüzden sanal kart kullanmakta büyük fayda vardır. İlk kez böyle bir iade talebi olduğunda play store iadeyi kabul edip, 15 gün içerisinde de parayı hesaba iade etmektedir.

One Comment

  1. benim akbank axesim var. telefon müşteri hizmetleri çok değişmiş. istediğim yere hemen aktarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir