Kredi karti nakit cekimi
kredi karti nakit cekimi

Bu makalemizde Kredi Kartından nakit para çekimi ile tüketicilerin hangi yükümlülükler altına girdiğini, kredi kartı faiz oranlarının neden yüksek olduğunu, kredi kartı faiz oranının nasıl belirlendiğini anlatacağız.  Kredi kartından çekilen nakit, nakit avans olarak nitelendirilmektedir.

Kredi Kartından Nakit Para Çekmek

Günümüzde tüketicilerin bir çoğunun iş sahibi olmasa da kredi kartı, hatta kredi kartları bulunmaktadır. İnsanlar her ne kadar borçlarını ödeyememekten dolayı kredi kartından yoksun kalsalar da kredi kartı sahibi olmak istemekten vazgeçemezler. Bir şekilde yine kredi kartına sahip olan tüketiciler çok acil nakite ihtiyaçları olduğunda kredi kartından çekmektedirler. O an için en uygun kurtuluş yolu, en pratik yol olarak seçilir. Hatta bazı tüketiciler kredi kartının son ödeme günü geldiğinde, kullandığı kredi kartlarından birinden nakit çekimi yaparak, ödeme yapması gerektiği kredi kartına ödeme yapmaktadır. Böylelikle insanların borçları daha çoğaldığı gibi borç batağına sürüklenmektedirler.

Bu durumda olan tüketiciler 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kredi Kartı Borç Yapılandırma Yasası ile kredi kartlarına 72 ay vade ile yapılandırma yapılabilecek.

Ancak bankalar tüketici kredilerinden ziyade  kredi kartından çekilen nakitler üzerinden daha çok kazanmaktadırlar. Yani tüketici kredilerine oranla kredi kartından çekilen nakit paranın faizi çok daha yüksektir. Bunun için finans kuruluşları ve bankalar tüketicilerin kredi kartından para çekmeleri için ardı ardına kampanyalar düzenlemektedirler.

Bankalar kredi kartından çekilen nakit üzerine aynı miktarda  faiz oranı işletirler. Faiz oranları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenir ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer.

Kar marjlarını kredi kartı ile yükseltmek isteyen bankalar tüketicilerin asgari ödeme tutarları üzerinden ödeme vadelerini uzatarak bir bakıma tuzağa düşürmüş olmaktadırlar. Yani kredi kartından aldıkları nakit ücrete akdi faiz ile bunun yanında gecikme faizi de uygularlar. Bu yüzden acil nakit ihtiyaçlarınızı küçük meblağlarda dahi olsa tüketici kredilerinden, borç alma yoluyla bularak geri ödemede yüksek oranlı faizden kurtulmuş olacaksınız.

Bankalar kredi kartı kampanyaları ile 1-12 ay vadeler arasında kredi kartından nakit para kullandırabilmektedirler.

10 Mart 2007 tarihinde 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelik’i ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz.

4 Comments

  1. Kredi kartından para çekmek tabiki çok masraflı. Ancak insanların çekim yapmak için en pratik yolları. Bir bakıma mecburlar

    1. Buğra bey kredilerden cayma hakkımız var. 14 gün içinde cayabiliyor sunuz. Ancak kredi kartlarından öyle bir çalışma yok şu anda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir