Kredi kartim kayboldu ne yapabilirim
kredi kartim kayboldu ne yapabilirim

Adınıza olan ve kullanmakta olduğunuz kredi kartı veya banka kartınızı kaybederseniz, bunu farkına vardığınız anda bankanızın  müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Banka müşteri hizmetleri kart kayıp ve çalıntıları için müşteri hizmetlerine hızlı bağlantı yapılmasını sağlar. Sizde bağlantı ile güvenlik kelimelerinin ardından rahat bir nefes alırsınız.

Kredi Kartının Kaybolması Durumunda Neler Yapılmalı?

Kartınızın kaybolması ile mevcut banka hesabınız, internet bankacılığınız tehlikeye düşebilir. Kredi kartınız ile internet bankacılığına giriş yapılabileceğine dair endişeleriniz bulunabilir. Böyle bir endişeniz varsa telefonu kapatmadan önce bütün  banka hesaplarınızı dondurabilirsiniz. İnternet bankacılığını kapatabilirsiniz. Ancak yeni bir hesap kartı almanız ve internet bankacılığını açtırmak için banka şubenize gitmek gerekecektir.

Ancak iş burada bitmez. Ne zaman kaybettiğinizi hatırlamayabilirsiniz. Bu durumlarda kaybettiğinizi bildirdiğiniz saatten öncesi 24 saate kadar yapılan 150 TL harcamalardan sizler sorumlusunuzdur. Bu rakamın  üstündeki harcamalardan kişi sorumlu değildir ama bankalar yine insanları uğraştırırlar. Kredi kartını eline geçiren kişi sizin adınıza alışverişler yapabilir. Özellikle bankanın anlaşmalı olduğu firmalar kişiye uyarı mesajı gönderilmeden, güvenlik kodu istenilmeden harcama yapma imkanı vermektedir. Küçük meblağlar üzerinden  yapılan harcamalar üst üste yapılır ve büyük çekimler yapılmasına neden olur. Bu durumlarda harcamalara kapattırdığınız banka kartınızın ekstresinin basılmasını beklemeliniz. Ekstre ile yapılan kesintileri liste halinde bir dilekçe ile banka şubenize başvurmalısınız.

Kredi Kartları Sigortalanıyor mu?

Sigortacılık faaliyetlerinin genişleyen tanımı ile kredi kartları da sigorta yapılabilmektedir. Kredi kartınızın mevcut borcunuzun binde biri olan bir rakamla bankalar sigorta yapmaktadır. Yani 2000 lira  kredi kartı borcu  olan birini 20 TL karşılığında o ay için sigorta yapar. Ve siz işsiz kaldığınızda yada kredi kartınızın çalınarak harcama yapıldığında bu rakamı sigorta karşılayacaktır. Sigorta yaptırmak elbette bir güvencedir. Ancak bu sigortalar ile geri dönüşümünün sakıncaları ile ilgili ileride  bir yazı ile sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Kartınız kaybolduysa, nereye koyduğunuzu hatırlamıyorsanız ve kartınızdan harcama yapılmadıysa sizlerin endişelenmesine yer yoktur. Banka isteğiniz dahilinde size ait yenilenmiş bir kredi kartının yapılarak size gönderilmesini sağlayacaktır.

Sonuç olarak kredi kartı veya hesap kartınızı kaybederseniz hemen müşteri hizmetlerini arayarak kartı  kullanıma kapattırmalı ve son 24 saat içerisinde harcama yapılıp yapılmadığına bakarak gerekli başvurularda bulunmalısınız.

One Comment

  1. Finansbanka ait kredi kartımı kaybettim. Müşteri hizmetleri çok ilgilendi. Hemen kredi kartını kapattılar. Rahatladım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir