1 3
1 3

Nakit para olmadığı durumlarda altın almanız gerekiyorsa, hesabınıza tanımlı olan bir ek hesabınız varsa oradaki paranızdan çekim yaptırarak ya da kredi kartı ile altın alma yöntemini tercih ederek işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ama ek hesabınızı kullanarak altın aldığınız zaman ertesi gün kullandığınız tutarı yatırsanız dahi faiz işleyeceği için kredi kartı kullanmak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Tabii ki burada aldığınız altın miktarı uygulanacak olan faiz tutarını etkileyecektir ki bankalar 1.000 TL kullanmanız durumunda aylık olarak 30-35 TL civarında bir faiz bedeli alacaktır.

Kredi kartı ile altın alma sırasında kuyumcular tek çekim ödeme ya da taksit yapılması durumunda herhangi bir komisyon almamakla birlikte, kredi kartınızın ait olduğu banka tarafından belli bir oranda komisyon almaktadır. Alınan komisyon oranı bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte bankanızı arayarak kredi kartı ile altın alımı sırasında kesilen komisyon miktarını öğrenebilirsiniz.

Genel olarak bankaların kredi kartı ile altın alımı sırasında uyguladığı komisyon oranı %2 oranındadır ve 1.000 TL’lik bir altın almanız durumunda 1020 TL bir ödeme yapmanız anlamına gelmektedir.

Kredi kartı ile altın alınır mı?

Kredi Kartına Taksitli Kuyumculardan Altın Alınır mı?

Kredi kartı ile altın alma işlemi için taksitlendirme yapmak istiyorsanız, istediğiniz vadede taksitlendirme yapmanız mümkün olmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen vadede taksit yapma imkanınız bulunmaktadır. En son yapılan düzenleme ile taksit sayısı 4’ten 8’e çıkarılırken, 8 taksit külçe ya da basılı olmayan altınlar için geçerli olmaktadır.

Kredi kartı ile altın alımı sırasında kuyumcular tarafından taksit imkanı sunulmakla birlikte bazı kuyumcular taksit yapılmasına sıcak bakmamaktadır. Bu durumda bankanızın sunduğu komisyon karşılığında otomatik taksit imkanından faydalanarak ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Hatta bankalar tek çekim yapılan ödemeleriniz için taksitlendirme yapılabileceğine dair mesaj göndererek, mobil uygulama üzerinden düşük bir komisyon karşılığında 3 taksit yapılabileceğine dair bilgilendirme yapmaktadır. Şayet internetten kullanmıyorsanız ya da bankaya ait olan mobil uygulamayı indirmek istemiyorsanız, banka müşteri hizmetlerini arayarak da taksitlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Altın Alma Sırasında Banka Komisyon Oranları Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından altın ve cep telefonu alımı sırasında uygulanan kredi kartı ile taksitlendirme imkanında kısıtlamaya gidilirken, son yapılan düzenleme ile kredi kartı ile altın alımı sırasında maksimum 12 taksit imkanı tanınmaktadır. Yalnız taksitle altın almanız durumunda kuyumcu tarafından belli bir oranda komisyon alınmaktadır.

Ayrıca kredi kartı ile altın alma sırasında taksitli işlem yapmak istiyorsanız, genellikle bankalar tarafından vade farkı konulmadan 3 ay taksitli alışveriş yapmanıza imkan sağlanmaktadır ama 3 ay vade üzerinde yapılan taksitlendirmelerde banka ayrıca komisyon ücreti almaktadır.

Taksitli altın alabileceğiniz kredi kartları;

 • Worldcard,
 • Axes Kredi Kartı,
 • Bonus Kredi Kartı,
 1. Şekerbank Bonus Kredi Kartı,
 2. Deniz Bonus Kredi Kartı,
 3. American Express Shop & Miles,
 4. ING Bank Bonus Kredi Kartı,
 5. Eurobank Tekfen Bonus Kredi Kartı
 6. Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bonus Kredi Kartı,
 7. Türkiye Finans Happy Card,
 • Maximum Kart,
 1. Türkiye İş Bankası,
 2. Ziraat Bankası
 • Card Finans Kredi Kartı,
 • HSBC Kredi Kartı,
 • Ticari kredi kartları,
 • Anlaşmalı Bankalar olarak belirlenmiştir.

Bonus kartları kullanarak kredi kartı ile altın alma işlemini 3 taksite kadar herhangi bir vade farkı ödemeden alabilirsiniz fakat 4 ay ve üzeri taksitli altın alışverişlerinizde vade farkı alınmaktadır.

Maximum kredi kartı, Card Finans ve HBCS Advantage kredi kartı 4 taksite kadar vade yapılmasına izin verirken, yapılan taksitlendirme için vade farkı almaktadır.

Kredi kartı ile altın alınır mı?

Axess kredi kartı ile birlikte yine Akbank’a ait olan Card Axxess kredi kartı sayesinde de kredi kartı ile altın alma şansına sahip oluyorsunuz. Üstelik 3 taksit için vade farkı alınmamakla birlikte taksit sayısı 4’e çıktığında banka tarafından komisyon alınmaktadır. Ama Akbank’a ait olan Citi Axess ve Citi Wings kredi kartları taksitli altın alımı için kullanılmamaktadır.

Kredi kartı ile altın alma sırasında bankalar tarafından sunulan en az 3 taksit imkanı sadece bireysel kredi kartı kullanan müşterileri için sunulmakta olup, ticari kredi kartı olan müşterilerine bankalar 18 ay taksit imkanı sunulmaktadır. Zaten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan düzenleme bireysel kredi kartı kullanıcıları için yapılmıştır ve ticari kredi kartı kullanıcıları için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Bankadan Fiziki Altın Alınır mı?

Kuyumcuların karşısına alternatif olarak sunulan bankadan altın alma işlemi için bankalara ait olan mobil uygulamalar üzerinden altın satışı yapılsa da fiziki altın satışı yapan banka sayısı ülkemizde çok azdır.

Fiziki altın satışı yapan bankalar;

 • Kuveyt Türk
 • HSBC

Kredi kartı ile altın alma yerine mevcut birikiminiz ile altın almak istiyorsanız Kuveyt Türk ve HSBC bankalarını kullanarak fiziki altın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak altın alma işlemi öncesinde işlemi gerçekleştireceğiniz banka şubesi ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar Kuveyt Türk ve HSBC fiziki altın alma imkanı sunsa bile, her şubesinden fiziki altın alma söz konusu olmamaktadır ve bu nedenle fiziki altın alan banka şubelerini öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir