3 12
3 12

Banka kartı ya da kredi kartı ile alışveriş yapılma oranının artış göstermesi ile birlikte, karttan çift çekim yapılması da sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yerini almıştır. Karttan çift çekim sorunu farklı şekillerde gerçekleşmekle birlikte genel olarak gerçekleşme şekli ne olursa olsun aynı mantıkla çözülmektedir. Burada çözüm için önemli olan yapılan işlemin erken fark edilmesidir. Eğer yapılan çift çekim hemen fark edilmediyse, çözüm süreci biraz uzayabilmektedir. Bu durumu bankalar mükerrer çekim olarak adlandırmaktadır.

Kartımdan çift çekim (2 kez) yapılmış

Poz Cihazı 2 Kere Para Çekti Ne Yapmak Gerek?

Poz cihazı aracılığıyla banka kartı ya da kredi kartınızdan mükerrer durumunda yapılması gerekenler, sürecin fark edilme zamanı ile ilişkilidir. Hemen aynı gün içerisinde durum fark edildiyse alışverişin yapıldığı yere gidilerek, fatura ile birlikte işlem ispat edilerek, para iadesi istenebilir. Fakat aynı gün içerisinde durum fark edilmediyse, alışverişin yapıldığı yere gidilerek, durumu anlatmanız gerekir hatta hesap dökümü aracılığıyla da durumu ispat edebilirsiniz. Daha sonra işlem yapılan pos ile ilgili banka, alışveriş yapılan yer tarafından aranılır ve çift çekim yapılan slip ile birlikte müşterinin yazılı dilekçesi alınarak, işlemin iptali ve iadesine yönelik talep oluşturması gerekmektedir. Yani iptal işlemi banka tarafından gerçekleştirilir ve iade işlemi banka tarafından hesabınıza ya da kredi kartınıza yapılmaktadır.

Şayet kredi kartınızdan bilginiz dışında bir kullanım gerçekleşmiş ise, direk olarak bankanıza ait olan müşteri hizmetleriniz arayarak, durumu iletmeniz hatta gerekli görülmesi durumunda da kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Postan Çekilen Para İptali Nasıl Yapılır?

Banka kartı ya da kredi kartı ile postan çekilen para iptali için iki farklı işlem uygulanmaktadır. Eğer iptal işlemi aynı gün içerisinde yapılacaksa, alışveriş faturası ve ödeme slipi ile birlikte alışveriş yapılan yere gidilerek, iptal işlemine yönelik talep iletilir ve görevliler tarafından yapılan ödeme geri karta gönderilir ve bu ‘’iptal’’ işlemi olarak değerlendirilir. İptal işlemlerinizde yapılan işlem aynı gün içerisinde olduğu için kartınıza yönelik herhangi bir borç yansıması söz konusu olmaz.

Şayet alışveriş üzerinden 24 saat geçti ise, iptal işlemi yerine iade işlemi uygulanır ve yine aynı şekilde iade işlemi içinde fatura ve ödeme slipinin mutlaka sunulması gerekmektedir. Görevli tarafından ‘’İade-iptal’’ bölümüne girilerek, slip tarihi ile birlikte onay kodu ve çekilmiş olan tutar girilir ve işlem onaylandıktan sonra slip kesilerek hem müşteriye verilir hem de işletmeye alınır. Kredi kartınızla ödeme yapmanız durumunda hesap kesim işlemi gerçekleştikten sonra iade işlemi artı tutar şeklinde döküm üzerinde görülür.

Kartımdan çift çekim (2 kez) yapılmış

Kredi Kartından Fazla Para Çekme

Kredi kartından fazla para çekme sorunu sıkça karşılaşılan sorunlar arasında olmakla birlikte genellikle alışveriş tutarının yanlış yazılmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin alışveriş tutarı 7,95 TL ise, görevli tarafından 70,95 TL olarak girilebilmektedir. Bu durumda tarafınızdan durum hemen fark edilirse, görevli tarafından işlem iptal edilerek fazla çekilen tutar yerine olması gereken tutar girilerek işlem yeniden gerçekleştirilir. Ama kredi kartından fazla para çekme işleminin daha sonra fark edilmesi sürecin uzamasına neden olmaktadır ve yukarıda anlatıldığını gibi alışveriş yapılan yere bilgilendirme yapıldıktan sonra işlemler alışveriş yeri ile banka arasında yürütülmektedir.

Kredi Kartı Yanlış Çekim İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı yanlış çekim iptali yapılabilmesi için iptal talebinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iptal işleminin gerçekleşmesi için, fatura ile kart slipinin mutlaka bulunması gerekmektedir. ‘’İptal-iade’’ menüsüne girilerek, slip onay kodu ve tutar bilgileri girilerek görevli personel tarafından kısa süre içerisinde iptal işlemi gerçekleştirilir. Zaman aşımı söz konusu olmadığı içinde kredi kartına herhangi bir borç yansıması da söz konusu olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir