Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kartı Başvuru İptali

Kredi kartını iptal etmek maalesef kredi kartı sahip olmak gibi basit bir süreç değil. Bankalar bu zamanda zamanlarını işi yokuşa dökmek amacıyla geliştirmişlerdir. Bu sebeple kredi kartını iptal etmek isteyenlere asistan olacak birkaç emare verilebilir. Kredi kartı iptalinde öncelikle bilinmesi gereken madde kartı iptal ettirme durumunda, karta ilgili bütün borcun kapatıldığına emin olmak gerekir. Kredi kartın ileriye dönük taksitler de dâhil olmak üzer eksiksiz tüm borçların kapanması tavsiye edilir. Şayet bütün kart bakiyesini kapatacak parasal hâl yoksa tüketici kredisi alıp bu borcu kapatabilir yahut kullanmayı sürdürmek isteyecek bir farklı kredi kartına borç aktarması gerçekleştirilir. Kredi kartı iptali amacıyla en kolay çözüm stabil beyaz kâğıda kredi kartı numarası yazmak ve kartın iptal talebini isteyecek bir dilekçe yazıp en yakın olan şubeye bırakmak olacaktır. Şayet bu yolla kafa yormak istenmiyorsa telefon bankacılığı ile şans denenebilir.

En Kolay Yöntem Telefon Bankacılığı

Kredi kartının kaybolma sebebiyle iptal etmek istendiğini söylemek. Lakin bankalar kaybolma sebebiyle iptal edilen kredi kartlarına kendiliğinden olarak yeni kart basmak yoluyla buradaki açıklarını kapatma çabası içindeler. Buna mukabil yapılabilecek şey, kişiye gönderilen yeni kartı kurye ile göndermeleri durumunda teslim almama ve aksi hâlde daha sonradan da bu kartı ele geçmediği sebebiyle iptal ettirmek olur. Bazen bankalar kuryeden teslim alınmayan kartları direk iptal etmektedir. Yeniden bankayı arayıp iptalin gerçekleştiğini teyit etmek tavsiye edilir.

Telefon Bankacılığı İle Başka Yöntem

Yapmış olduğu Kredi kartı başvurusunun iptalini isteyenlerin yapabilecekleri diğer bir alternatif ise borcun tamamı kapatılan kredi kartın telefon bankacılığı ve bir müşteri temsilcisi ile hareketlerini inceleme, bunun ardından farklı bir istek olup olmadığını sorduğunda kredi kartını iptal etmek istendiğini belirtmek. Bunlar ileriki aşamalarda kullanılabilecek mühim detaylar olduğunda müşteri temsilcisi ile yapılan müzakere tarihi, saati ve temsilcisinin adını not edilmesi önerilir. Tüm bankalar 10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanmak yoluyla yürürlüğe giren “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” sebebiyle iptal talebini 7 gün süre içerisinde yerine getirmekle yükümlüdür. Banka ile yapmış olduğunuz telefon Bankacılığı sözleşmesine istinaden talebinizi kimlik teyiti sonrasında  başarıyla gerçekleştirme durumunda bu talebi yerine getirmek zorundadır. Müşteri temsilcisinin yeterince tecrübeli olmaması ihtimaline rağmen yukarıda detayları paylaşılan talimatname ve bankanın iptal talebini yerine getirme yükümlülüğü ile alakalı bilgileri müşteri temsilcisi ile paylaşım ses kayıtlarında bulunmasını temin etmek gerekir. Yukarıda söz edilen koşulları yerine getirmek müşteri temsilcisini de azıcık terletmek ve kart iptal talebini ses kayıt altına aldıktan yalnız bir hafta sonra, BDDK‘ya konuyla alakalı bir faks hazırlayıp yukarıda not alınması bahsedilen detaylara yer verilip kartın iptal edilip edilmediği üzerine kişiye bilgi verilmesi istek üzerine talep edilmelidir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Opette 50 Lira Bonus

Etiketler:

Yorumlar
 1. Rıdvan dedi ki:

  Kredi kartı istemiyorum

 2. Gunes dedi ki:

  Kredi kartimi iptal etmek istiyom

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar mevcut kartınızı mı iptal ettirmek istiyorsunuz yoksa başvuru sürecindeki kartı mı ?