Kredi karti basvuru iptali
kredi karti basvuru iptali

Kredi kartı başvuru iptali, kredi kartı başvurusu yapıp daha sonra farklı sebeplerle başvurusunu iptal etmek isteyenlerin yoğun olarak araştırdığı konuların başında geliyor. Kredi kartları, günlük hayatta nakit paranın yerini almış durumda. Gerek nakit paranın taşıma zorluğu, gerekse kredi kartlarının bireylere sunduğu avantajlar göz önüne alındığında kart kullanımının daha da yaygınlaştığını görüyoruz.

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması sonrasında başvuru işlemleri de artık çok daha kolay bir hâl almış durumda. Bir zamanlar kredi kartı alabilmek için sayfalar dolusu evrakla banka şubesine gitmek gerekirken günümüzde şubeye hiç uğramadan da kredi kartı başvurusunda bulunulabilmekte. Kaldı ki artık kartın teslimi de doğrudan adrese yapılabiliyor. Son teknoloji ile birlikte sanal kredi kartlarının gelişmesi, bireylere farklı avantajlar sağlamakta. Artık kredi kartı başvurunuz onaylandığında tanımlanan sanal kart numarası ile birlikte kartınız daha elinize ulaşmadan online alışveriş yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru iptali öncesinde kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlayalım. Kredi kartı başvurusu için aşağıda yer alan kanallardan size en uygun olanını tercih edebilirsiniz;

  • Talepte bulunacağınız bankanın web sitesini kullanarak
  • Belli özellikteki bir kart için başvuru yapacaksanız doğrudan o servisin web sitesini ya da mobil uygulamasını kullanarak (Örnek: World, Bonus, Maximum gibi)
  • Talepte bulunacağınız bankanın mobil bankacılık uygulaması üzerinden
  • Talepte bulunacağınız bankanın internet bankacılığından
  • ATM’lerden
  • Müşteri Hizmetleri numarasını arayarak
  • Banka şubesinden
  • Ve SMS ile başvuruda bulunabilirsiniz. 

Kredi Kartı Başvuru İptali Neden Yapılır?

En önemli sebep, kişinin yoğun bir kredi kartı pazarlamasına maruz kalması. Günümüzde birçok banka, kredi kartı satışı için saha ekiplerini kullanmakta ya da müşteri hizmetleri vasıtası ile müşterilerine kredi kartı tahsis etme yoluna başvurmakta. Bazı banka müşterileri, büyük ısrarlar sonucunda bu taleplere olumlu yanıt verirken daha sonra kredi kartının ekstra maliyetlerini göz önünde bulundurarak bu talepten vazgeçebilmekte.

Kredi kartı başvuru iptalinin bir diğer nedeni de banka tarafından alınan ücret ve komisyonlardır. Ücret ve komisyon araştırması yapan banka müşterisi, bu ücretlere katlanmamak adına daha önce yapmış olduğu kredi kartı başvurusunu iptal edebilir. Bir diğer önemli neden de daha avantajlı bir kredi kartının tercihidir. Yapılan başvuru sonucunda daha iyi bir kredi kartı ile karşılaşılması halinde mevcut kredi kartı başvurusunun iptali söz konusu olabilmektedir.

Kredi Kartı Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru iptali, birçok bankacılık kanalı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Mobil şube ve internet bankacılığı, bireylerin en sık kullandığı iptal kanalları arasında yer alıyor. Mobil şube ya da internet bankacılığında yer alan kartlar menüsündeki başvurularım sekmesini kullanarak mevcut başvurularınızı görüntüleyebilir, açık taleplerinizi iptal edebilirsiniz. Eğer kredi kartı tahsisi sağlandıysa ve iptal öncesinde kartınız adresinize postalandıysa kartınız elinize ulaştıktan sonra iptal etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kredi kartı iptal işlemleri için kullanılan bir diğer basit yöntem ise bankanın çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmanızın akabinde başvuru iptalinde bulunabilirsiniz. Sizden alınacak birkaç bilgi sonrasında başvurunuz iptal edilecektir. Aynı bankanın farklı bir kredi kartını talep ediyorsanız bu durumu iptal öncesinde bildirmenizde fayda var. Bu durumda mevcut başvurunuzun güncellenmesi şeklinde işlem gerçekleştirilebilir. 

Başvuru iptalleri, şube kanalı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru yaptığınız bankanın size en yakın şubesine giderek kredi kartı başvuru iptalinde bulunmak istediğinizi bildirebilirsiniz. Beyanınızın kabul görmesi için kredi kartı başvuru iptal formunu imzalamanız istenebilir. 

Ziraat Bankası

444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri iletişim merkezlerinden birini arayarak mevcut başvurunuz hakkında bilgi alabilir, dilerseniz başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası şubelerine giderek de bu konuda yardım alabilirsiniz. Başvuru iptal işlemi ortalama 5 iş günü içerisinde tamamlanırken bu süre 7 güne kadar uzayabilmektedir.

Vakıfbank

0850 222 0 724 numaralı Vakıfbank müşteri hizmetlerini aradıktan sonra müşteri hizmetleri yetkilisine bağlanmanız gerekmekte. Müşteri hizmetleri yetkilisine kart başvurunuzu iptal etmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisi, güvenlik açısından sizden birkaç soruyu yanıtlamanızı isteyebilir, son olarak iptal talebinizi onaylamanız istenecektir. İptal talebiniz geçerli ise onay verdikten sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İş Bankası

Kredi kartı kullanımı oldukça yaygın olan bankalardan biri olan İş Bankası, kredi kartı tahsisi konusunda da bir adım önde. Dolayısı ile başvurunuzu erken bir zaman diliminde iptal etmiyorsanız kartınız adresinize gönderilmiş olabilir. Güvenlikle alakalı bir sorun yaşamamanız adına kartınızı teslim aldıktan sonra iptal etmenizi tavsiye ederiz.

İş Bankası kredi kartı başvuru iptali için kullanabileceğiniz birkaç yöntem mevcut. Bunlardan ilki İş Bankası şubesine giderek müşteri işlemleri yetkilisine talebinizi iletmek olacaktır. Bir diğer yöntem ise ilk yönteme göre daha basittir. 0850 724 0724 numaralı İş Bankası iletişim merkezini aramak sureti ile mevcut başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

Garanti Bankası

Kredi kartı denince ilk bankalardan biri hiç kuşkusuz Garanti BBVA. Bonus kart ile adını duyuran Garanti Bankası, kredi başvurusu konusunda da en yoğun bankaların başında geliyor. Garanti Bankası’na kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra bu talepten vazgeçtiyseniz yapacağınız işlem son derece basit. 444 0 333 numaralı Garanti BBVA müşteri hizmetlerini arayarak başvuruda bulunduğunuzu; fakat bu talepten vazgeçtiğinizi bildirebilirsiniz. Talebiniz ortalama 7 gün içerisinde tamamlanıp size SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Yapı Kredi Bankası

World alt yapısını kullanan Yapı Kredi Bankası, kredi kartı kullanımının hat safhada olduğu bankalardan biri. Hâl böyle iken her gün Yapı Kredi Bankası’na binlerce kredi kartı başvurusu yapıldığını söylememiz mümkün. Bu başvuruların iptali için şubelerden destek verilirken ek olarak 444 0 444 numaralı çağrı merkezinden de yardım alınabiliyor.

Akbank

Akbank kredi kartı başvuru iptali, oldukça hızlı gerçekleştirilebilen bir işlem. En yakın Akbank şubesine giderek başvuruda bulunduğunuz kartın iptalini talep edebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığında yer alan başvurularım alanındaki sekmeden de iptal talebinde bulunabilirsiniz. Kullanabileceğiniz en kolay yöntem ise Akbank müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. 

444 25 25 numaralı Akbank müşteri iletişim kanalını arayarak başvurunuzu tamamen iptal edebilir ya da farklı bir Akbank kredi kartı için yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Yenileme talebinizin olması halinde ilk olarak mevcut başvurunuz iptal edilecektir. Daha sonra yeni kart talebiniz alınacak ve işlemleriniz çok hızlı bir şekilde tamamlanarak kartınız belirlediğiniz adrese posta yoluyla iletilecektir.

TEB

TEB kredi kartı başvuru iptali öncesinde TEB’in müşterilerine sunduğu ‘’Başvurum Nereden’’ uygulamasını kullanabilirsiniz. TEB internet sitesinde yer alan kartlar sekmesinden ilgili menüye kolayca ulaşabilirsiniz. T.C kimlik numaranızı ve başvuru esnasında kullandığınız cep telefonu numarasını yazarak başvurunuzun hangi adımda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu bilgiye ulaştıktan sonra 0850 200 06 66 numaralı TEB müşteri hizmetlerini arayarak bu başvuruyu iptal etmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Başvurunuzun iptali ortalama 5 gün içerisinde sağlanacak olup bu konuyla alakalı gerekli bilgilendirmeler, sistemde kayıtlı cep telefonu numaranız üzerinden yapılacaktır. 

3 Comments

    1. Merhabalar mevcut kartınızı mı iptal ettirmek istiyorsunuz yoksa başvuru sürecindeki kartı mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir