Kredi karti borcunu odeyemeyenler
kredi karti borcunu odeyemeyenler

Dönem dönem her kişinin başına gelebilecek durumlardan birisi olan kredi kartı borçları, kişileri zaman zaman zor durumlara sokuyor. Elbette zamanla aşılabilecek bir durum olan kredi kartı borçları kimi zaman devlet düzenlemeleri, kimi zamanda bankaların yaptıkları kampanyalar ile tüketicilerin hizmetine sunuluyor. Bu yazımızda kredi kartı borcunu ödeyemeyen, maddi durumu kötü olanların ne yapması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi kartı, uzun yıllar önce hayatın içerisine girmiş ve birçok kişinin günlük alışverişlerinde ödeme için sık kullandığı bir alışkanlık haline gelmiştir. Kredi kartı sahibi olmak, bilinçli kullanıcılar için büyük avantajlar sağlasa da, kredi kartı ile bilinçsiz harcamalar yapan kişiler için büyük maddi, manevi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Kredi kartı ile gelirinin üzerinde harcamalar yapan kişiler, kredi kartı borçlarını ödeyememe durumundan yakınmaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi, banka ile ciddi sıkıntıların doğmasına neden olurken aynı zamanda da ailevi problemlerin, kişinin psikolojik yapıdan yıpranmasının da önemli bir nedeni olarak bilinmektedir.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyememe

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler, ilk olarak bankalardan kaçma, telefonlara cevap vermeme gibi uygun olmayan davranışlara yönelirler. Halbuki daha ciddi sorunları engellemek için bu borcun üzerine giderek, banka ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı borcunu en fazla 3 ay geciktirebilirsiniz. 3 ay boyunca kredi kartı borcunu ödemeyen kişilere yasal takip ve icra gibi yollarla bu borcun tamamını ödemek zorunda kalacakları yasal yaptırım uygulanır.

Kredi Kartı Borcunu Kapatma Seçenekleri

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için, borcunu ödeyemeyen kişi öncelikle banka ile görüşmelidir. Bankaların borcunu ödeyemeyen müşterilerine uyguladığı, uygun kredi kartı borcu taksitlendirme, yeni ödeme planı ile kredi kartı borcunu daha ödeyebileceği rakamlara çekebilir. Bunun yanı sıra birden fazla kart sahibi, bir bankadan ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartlarına olan borçlarını kapatıp, borcunu tek krediye düşürebilir. Böylece her karta ayrı faiz ödemekten kurtulmuş olmaktadır.

Yılların getirdiği tecrübelerle, medyadan ve etrafımızdan aldığımız bilgiler ışığında kredi kartımızın limitimi mümkün olduğu kadar düşük seviyede tutmak ve birden fazla kredi kartı sahibi olmamak önemli diyebiliriz. Harcamalarına zincir vuramayanların kredi kartından uzak tutulması, yüksek limitlerde kartlar tahsis edilmemesi kart borcu ödeyenler açısından önem kazanmıştır. Bir çok ailenin bozulma nedenlerinden biri olan kredi kartı alışkanlığından vazgeçme politikaları sizlere ilaç olabilir.

Talep edildiği takdirde Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar başlıklı yazımızı okumanız elbette sizlere önemli avantajlar sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir