Kredi borcu erteleme
kredi borcu erteleme

Kişiler, bankalardan aldıkları konut ve ihtiyaç kredilerini dönemsel yaşadıkları sıkıntılar yüzünden ödemekte zorluk çekebilmektedir. Ödemenin gecikmesi veya hiç yapılmaması kişinin kredi sicil notunu olumsuz etkilemektedir. Bu durumları yaşayan kişiler “Kredi borcu ertelenir mi?” sorusunun yanıtını aramaktadır.

Kredi Borcu Ertelenir mi?

Bankalardan alınan kredileri kendinize uygun vade ve taksit fırsatı ile geri ödemenize rağmen dönem dönem zorluk yaşayabilirsiniz. Bu tür beklenmedik durumlarda kredi borcunun taksitini ödememek kişinin banka sicilini olumsuz etkileyebilmektedir. Kredi borcunu ödeyemez duruma gelindiğinde bankalara erteleme başvurusunda bulunulabilmektedir.

Kredi borcu ertelenebilir mi
Kredi borcu ertelenebilir mi

Bankalar müşterilerine sundukları kredileri sözleşme ile koruma altına almaktadır. Sözleşmede kredi tutarı, faiz oranı, vade süresi ve diğer durumlar net olarak yazılmaktadır. Kişinin kredi taksitini erteleme imkanı varsa bundan yararlanabilmektedir.

Kredi borcu dondurma veya erteleme işlemi için bankanızın şubelerine veya müşteri hizmetlerine başvuru yapabilirsiniz. Bankalar dönem dönem yeni kampanyalar hazırladıkları için kredi borcu erteleme talebiniz olumlu değerlendirilebilmektedir. Yapılacak değerlendirmenin ardından tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi olağan şartlarda ertelenmemektedir. Çünkü imzalamış olduğunuz sözleşme ekindeki ödeme planında ayrıntılar açıkça yazılmıştır. Kredi borcu ertelemekten ziyade yapılandırılabilir. Yapılandırma ile yapılan tarihteki ana paranın borç ödemesi ile yeni miktarda kredi çekilir ve yeni faiz oranı ile yeni ödeme planı hazırlanır.

Kredi taksit erteleme işlemi için bankanıza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz banka tarafından değerlendirildikten sonra tarafınıza dönüş yapılacaktır. Kredi borcu yapılandırma işlemini tercih ederseniz ana borcunuza faiz işlenmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı şekilde bir ve birden fazla bankaya olan kredi borçlarımızı transfer yoluyla başka bir bankadan alacağınız krediler ile kapatarak tek bir taksite bağlayabilir ve kendinizi ekonomik olarak rahatlatabilirsiniz. Bunun için kredi borç transferi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda erteleme veya yapılandırma başvurusu yapmazsanız 90 günlük süreç sonunda hakkınızda yasal süreç başlatılacaktır. Bu süreçte ödemelerinizi aksattığınız için kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Taksit Erteleme

Bankaların internet bankacılığı üzerinden de erteleme yapmanız mümkündür. Birçok banka müşteri ile birebir görüşmeden kredi borçlarını erteleyebiliyor. Ancak bu erteleme ile yine faiz işletilmiş oluyor.

Kredi Kartı Borcu Ertelenebilir mi?

Kredi kartınızın aylık taksitini ötelemeniz yani ertelemeniz mümkündür. Bankaların bu konuda sunduğu olanaklar değişiklik göstermektedir. Bankanızın sunduğu erteleme olanaklarından yararlanmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcu erteleme talebinizi şubelerden, müşteri hizmetlerinden, mobil ve internet bankacılığından iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Hangi Bankalar için Geçerli?

Kredi kartı borcu erteleme işlemini Garanti Bankası, Anadolubank, Halkbank, Odeabank, QNB Finansbank, Şekerbank, Enpara, Kuveyt Türk, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Vakıfbank, TEB, Ziraat Bankası, Denizbank, Akbank, ING Bank ve Yapı Kredi gerçekleştirmektedir. Ancak her bankanın kredi kartı ekstre erteleme olanakları farklıdır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir