Kredi kartı borç transferi
kredi kartı borç transferi

Borç Transferi Nedir? Diye bir soru sorarsanız hemen cevaplayalım. İster İhtiyaç kredisi olsun. ister kredi kartı borcu olsun. Borçlarınızı tek bir bankada toplayan sisteme borç transferi deniyor.

Borç Transferi Nasıl Yapılıyor?

Birkaç bankaya kredi kartı borcunuz ya da tüketici borcunuz olabilir. Bu borçlarınızın toplam miktarı kadar başka bir banka yada mevcut borcunuzun olduğu bankadan kredi alarak bütün borçlarınızı kapatıp, tek bir taksit ile tek bir bankaya borçlu olabilirsiniz. Bunun için bankaların borç transferi kampanyaları mevcuttur.

Tek bir taksit ile borçlarınızı ödeyebilirsiniz ancak bu size faiz yükü olarak geri dönebilir. Burada tüketici hesabını iyi yapmalıdır ve gelirinin % 50’lik kısmını geçmeyen ödemeler ile borçlarını kapatmalı ve vadesini de en kısa süre ile tutmalıdır. Çünkü bankaların borç kapatma kredisi faiz oranı % 2,02’dir. Tüketici kredisinin 1,14 oranında olduğu bir dönemde daha yüksek faiz oranlarını ödemek akıllıca  bir iş değildir.

Kredi Kartından En Az Borçla Kurtulma Nasıl Olur?

Bilindiği üzere piyasayı rahatlatmak adına, kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ile ödemede zorluk çekenler için Eylül 2016 tarihinden itibaren kredi kartı yapılandırma fırsatı doğmuş oldu. Borç yapılandırma 9 ay ile 72 ay vadeler arasında yapılırken, kart borçluları bu avantajı kullanırken hesaplamalarına dikkat etmelidirler. Çünkü yapılandırma ile faiz yükü binerken, ödeyeceğiniz rakam çok daha fazla olmaktadır. Bir çok banka kredi kartı yapılandırmasına yanaşmamaktadır. Şu anda yapılandırma faiz oranı 1,79 ile 2,02 arasında değişmektedir. Tüketiciye yıllık olarak % 30 oranında yansıyan bu faiz büyük meblağlar oluşturabilir. Mevcut kredi kartı borcunuzu % 1,14 oranında 48 ay’a varan vadelerde tüketici kredisi kullanarak kapatırsanız daha az faiz ödemiş olur, borcunuzu daha çabuk bitirebilir, kredi kartınızı da serbest bırakmış olursunuz.

Vadenin uzadığı her ay ödeyeceğiniz faiz miktarı artar ve maliyetleriniz artar. Ancak kredi kartınızın mevcut asgari tutarını ödeyerek gününüzü geçiştiriyorsanız bu yapılandırmadan mutlaka yararlanmalısınız. Çünkü kredi kartınızın asgari tutardan kalan kısmına da aylık 2,02 oranında faiz uygulanmaktadır. Yani yapılandırma ile aynı oranlardadır.

Kredi Kartı Yapılandırmasına Kimler Başvuramaz?

Tabi ki her kredide olduğu gibi kredi ve kredi kartı yapılandırma başvurularınız onaylanmayabilir. Kredi notu düşük olanlar, kredi ve kredi kartı ile ilgili takip başlatılmamış olması, mevcut borçlarında ve taksitlerinde geciktirme olmaması gerekmektedir. Çünkü borçlarını geciktiren ve ödemelerini yapmayan bir tüketiciye hiçbir banka kredi vermek istemez.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir