Konut kredisi tasima
konut kredisi tasima

Konut kredisi değeri ile vadesiyle diğer kredilerden ayrılsa da, mevcut kredinizi faiz bakımından çok daha uygun bir bankaya taşımak istemeniz gayet doğal bir husustur.

Konut kredisi başka bankaya nasıl taşınır?

Evi veya taşınmazı aldığınız dönemdeki konut kredisi faiz oranları bir süre sonra düşebilir. Bu durum geçmişte yaşandığı gibi gelecekte de yaşanabilir. Bu imkândan herkes yararlanmak isteyecektir.

Konut kredisi faizleri düşme eğilimi gösterirken bütün bankaların faiz oranlarını etkiler. Krediyi kullandığınız bankadan mevcut kredinizi yapılandırma en mantıklısıdır. Ancak bu yapılandırmalar normal faiz oranının üstünde bir rakamlarla icra edilir. Yeni bir kontu kredisi kullanırsanız çok daha düşük miktarlar da faiz ödeyeceksiniz. Bu noktada konut kredinizi başka bir finans kuruluşa taşımanız sizler için ikinci bir işarettir.

Mevcut konut kredisini başka bir bankaya taşımak isterseniz bunun sizler için yeni bir masrafların doğması demektir. Yeni bir ev satın alır gibi bütün işlemleri sil baştan yeniden yapmalısınız. Ekspertiz ücreti, kredi tahsis ücreti gibi masrafları yeniden ödeyerek daha az faizle başka bankaya taşımış olursunuz. Ancak bu faiz miktarı hesabınıza değecek oranlarda olmalı. Çünkü yapacağınız masraflar bu faizi geçebilir. Bunun için mevcut bankanıza bir iki puan daha fazlasıyla yapılandırmaya gidilmesi ve hatta yapılabiliyorsa vade miktarının düşürülmesi sizi daha fazla para ödemekten kurtaracaktır.

Konut kredisi transferi işlemi gerçekleşirken eski bankanıza olan kalan bakiyeyi sizlerin bilgisi dışında eft yaparak kapatmakta sizde borçlarınızı yeni bankanıza ödemeye başlamaktasınız. Ancak bu ödemede erken kapatmanızdan dolayı erken kapama cezası karşınıza çıkar. Mevcut kalan bakiye üzerinden kalan vade ile cezası mevcuttur. 36 aydan fazla vadede yüzde iki ceza ödersiniz.

Konut kredisinde olduğu gibi kullanmış olduğunuz bütün banka borçlarınızı transfer edebilirsiniz. Hatta birkaç bankaya olan kredi borçlarınızı tek bir bankadan alacağınız para ile kapatabilir farklı borçlardan kurtulabilirsiniz. Vadeyi de uzatmanız halinde daha rahat ekonomik yaşama kavuşursunuz.

Sonuç olarak finans kuruluşlarının verdiği bütün kredi borçlarınızı hesabınıza uygun geldiği takdirde istediğiniz bankaya taşımanız serbesttir. Burada yapacağınız hesap ile gelir ve giderlerinizi karşılaştırarak size pozitif katkı sağlamalı ki taşımanıza değsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir