Konut kredisinde devlet katkisi
konut kredisinde devlet katkisi

Konut almak isteyen vatandaşlara en sonunda devlet yardımının yolu açılmış oldu. Peki bu yardım nasıl ve ne kadar yapılacak, şartları neler? Bunlara göz atmak isterseniz buyurun.

Konut Alımlarında Devletin Sağladığı Katkı

Konut almak üzere para biriktirilen konut hesabına,  para yatırarak 20.000 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde Yüzde onbeş oranında devlet katkısı alabilmeniz mümkündür. Ancak hesabınıza 36 ay boyunca birikim yapmanız gerekmektedir.

Yıl içerisinde çıkarılan yönetmelik ile birlikte ev alacaklara devlet katkısının yolu açıldı. 20.000 Lira ile sınırlı olan yardım alacağınız evin % 15’lik kısmını biriktirip, açtığınız konut hesabına 36 ay gibi bir vadede yatırmanızdan sonra gerçekleşecektir. Konut Birikim Hesabı ile ilk defa ev alacaklara devlet katkısını kullanmanız için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Özellikle üç yıl boyunca düzenli olarak açtığınız hesaba birikim yapmanız gerekmektedir. Birikim sonucunda alacağınız evin aldığınız tarihten itibaren altı ay içerisinde hesabınızı açtığınız bankaya belgeleriniz ile başvuru yapılacaktır. Ayrıca belirtmek isterim ki bu dönem içerisinde bir ev veya daire almamış olmalısınız.

Yaptığınız birikimlerin düzenle ödemelerinde tutarsızlık yapar, ödeme planında belirtildiği gibi en fazla üç kez, aksatma ile bu haklardan faydalanmaktan mahrum kalabilirsiniz.

Konut Hesabı Hangi Bankalarda Açılıyor?

Konut hesabına açmak için Ziraat Bankası, Halk Bank, İş Bankası, Deniz Bank ve Finansbank şubelerine başvuru yapabilirsiniz.  Başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Asgari ödeme tutarı 250,00 TL iken üst sınır 750,00 TL’dir. Aylık ve üçer aylık dönemler halinde yatırılabilir.

Örnek olarak hesap edilecek olursa aylık 250,00 TL ödeyen bir kişi 36 ay’ın sonunda 9.000 TL biriktirmiş olur. Devlet Katkısı % 15 ise 1.350,00 TL olacak ve birikiminiz 10.350,00 TL olarak size yansıyacaktır. 60 ay ve üzeri birikimlerinde ise devlet katkısı % 20 olarak verilmektedir.

Sonuç olarak konut alımlarında devlet katkısını özetlersek konut alabilmeniz için en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapmanız, Yaptığınız birikim sonrası alacağınız konutu seçerek alım işlemleri yapmanız ve aldıktan itibaren altı ay içerisinde gerekli belgeler ile birlikte konut hesabı açtırdığınız banka şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir