Denizbank çeyiz hesabı nedir? Nasıl açılır?
Denizbank çeyiz hesabı nedir? Nasıl açılır?

Denizbank Çeyiz Hesabı açma işlemini kendi adınıza yapabileceğiniz gibi çocuğunuz içinde yapabilir ve evlenme durumunda devlet tarafından sunulan 9 bin TL’ye kadar olan devlet katkısı ile birikiminizi katlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmektir.

Çeyiz Hesabı açmak için 24 yaşın altında ve T.C. vatandaşı olmak zorunludur. Ayrıca yalnızca Türk Lirası cinsinden açılan hesap ancak bir kez açılabilir.

Denizbank çeyiz hesabı
Denizbank çeyiz hesabı

Denizbank Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı, evlilik için yapılan ve devlet tarafından sunulan katkı ile miktarı artan birikim hesabıdır.  Denizbank Çeyiz Hesabı, 3 yıl vade ile açılır ve herhangi bir vade uzaması söz konusu olmadığı sürece 3 yılın sonunda otomatik olarak kapatılır. Vadesiz hesaptan ya da Denizbank kredi kartından düzenli birikim için çeyiz hesap için ödeme talimatı verilebilir.

Ödemeler aylık yapılabileceği gibi 3 aylık olacak şekilde planlanabilir. Aylık ödeme yapılacağı zaman ödeme tutarları 155,26 TL ile 1.552,65 TL arasında tercih edilebilir. 3 aylık ödeme yapılacağı zaman ödeme tutarları 465,78 TL ile 4.657,95 TL arasında seçilebilir. Ayrıca çeyiz hesabına yönelik yıllık birikmiş faiz tutarı da hesap yıl dönümlerinde anaparaya ilave edilerek, hesap tekrar yenilenir.

Denizbank Çeyiz Hesabı için düzenli ödeme yapılamadığı durumda minimum ödeme tutarı kısmi tahsilat yapılarak tahsil edilir ve bu da düzenli ödeme kapsamında değerlendirilir. Eğer 4 ay üst üste çeyiz hesap için ödeme yapılmazsa hesap birikim özelliğini kaybeder ve hesapta biriken mevduat bakiyesi de vadesiz hesaba aktarılarak Denizbank Çeyiz Hesabı kapatılır.

Denizbank Çeyiz Hesabı Faiz Oranları

Denizbank Çeyiz Hesabı faiz oranları, takip eden bir yıllık dönem için başlarda belirlenirken ve hesap avantajlı faiz oranlarına göre işlerken; Denizbank özel bankalar içerisinde 365 gün vadeli mevduat için ilan edilen en yüksek faiz oranı ortalamasından % 0,50 oranında daha fazla olacağını taahhüt eder.

Çeyiz Hesabı için güncel faiz oranları;

VadeÖdeme TutarıFaz Oranı
Minimum 3 yılAylık ödemeler min 155,26 TL – max 1.552,65 TL%18,65
Minimum 3 yıl3 aylık ödemeler min 465,78 TL – max 4.657,95 TL%18,65
Denizbank Çeyiz hesabı faiz oranları

Denizbank Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı, minimum 3 yıl vade ile açılır ve herhangi bir talep olmadığı sürece de 3 yıl sonunda otomatik kapatılır. Minimum ve maksimum olarak yapılacak olan düzenli ödeme tutarları, her yıl açıklanacak olan değerleme oranına göre artış ya da azalış gösterebilmektedir. Bu mevcut olan değişiklikler yeni müşterileri etkileyeceği gibi mevcut müşterileri de etkilemektedir.

Ayrıca devlet katkısı hesaplaması sırasında evlilik tarihi dikkate alınır ve o tarihte hesapta bulunana anapara dikkate alınarak devlet katkısı hesaplanır. Faizler devlet katkısı hesaplamasına dahil edilmez ve birikim tutarının %25’ini geçemez ve devlet katkısı maksimum tutarı 9.279,75 TL’dir. Çeyiz Hesabı’na sahip olan müşterinin devlet katkısı alabilmesi için minimum 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı açtırmak için en yakın DenizBank Şubesi’ne giderek Çeyiz Hesap açtırabilirsiniz.

Denizbank çeyiz hesabı nasıl açılır?
Denizbank çeyiz hesabı nasıl açılır?

Denizbank Çeyiz Hesabım Kapatıldı?

‘’Denizbank çeyiz hesabım kapatıldı!’’ diyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. Şimdi bunları açıklayarak hesabınızın neden kapatıldığına dair fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

  • Çeyiz Hesabı minimum 3 yıl vade ile açılır ve aksi belirtilmediği sürece 3 yıl dolduğu zaman hesap otomatik kapatılır, yapılmış olan birikim vadesiz hesaba aktarılır.
  • Aylık ödeme yapılıyorsa yılda üç kereden fazla ödemenin aksatılması hesabın kapatılmasına neden olur.
  • 3 aylık ödeme yapılıyorsa yılda bir kereden fazla ödemenin aksatılması durumunda da yine hesap otomatik olarak kapatılır.

Yukarıda belirtilen nedenlere dikkat edildiği sürece Çeyiz Hesabı siz istemediğiniz ya da vadesi dolmadığı sürece kapatılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir