Evleneceklere devlet yardimi
evleneceklere devlet yardimi

2015 Aralık ay’ında yayınlanan Yönetmelikle evlenecek gençlere devlet destekli para yardımı yapılması amacıyla bankalarda açılan hesaplara çeyiz hesabı denir.

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

27 yaşını geçmemiş, Türk Vatandaşlarının ilk evliliğini yapmak üzere olan kişilerce bankalarda çeyiz hesabı açılabilmektedir. Evlenmek isteyen kişiler beraber açtıkları hesaba üç yıl boyunca her ay en az 100,00 TL yatırmak zorundadırlar. Yine evlenmek isteyen 18 Yaşına gelmemiş küçükler bu katkıdan yararlanmak istiyorlarsa bunun için veli izni alması gerekmektedir. Bütün bunlarla birlikte mavi kart sahibi ve 3. Dereceye kadar alt soylarıyla gurbetçi vatandaşlarımızda yararlanabilir. Bunun için bulundukları ülkedeki banka şubelerine hesap açtırabilirler.

Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Ne kadar?

Üç yılın sonunda gençlerin biriktirdiği miktarın göre değişiklik gösteren devlet katkısı birikimin yüzde yirmisi ve toplam 5.000 TL ile sınırlıdır. Yani siz 100.000 TL para birikimi dahi yapsanız en fazla 5.000 TL katkı alabileceksiniz. Ancak açmış olduğunuz yatırım hesabınıza aylık en fazla 1000 TL yatırabilirsiniz.

Çiftlerin birlikte açtığı çeyiz hesabına  iki farklı dilimlerde aylık ve üç aylık dönemler halinde para yatırılması gerekmektedir. 3-4 yıl boyunca birikim yaparsanız devlet katkısı size % 10, 4-5 yıl yaparsanız % 15, daha fazlası için ise % 20 katkı payı alacaksınız.

Çeyiz Hesabı İptal Olur mu? Devlet Katkısı almak ne zaman sonlanır?

Hesabınıza 3 defadan fazla yatırım yapılmadığı ya da 3 ayda bir yatırım yapılıyorsa bir kez hesabınıza yatırım yapmazsanız devlet katkısından faydalanamayacaksınız anlamına gelmektedir. Çeyiz hesabının kontrollerini ise Hazine Kontrolörleri Kurulu sağlamaktadır.

Devlet Katkısını Nasıl Alırım?

Resmi nikah işlemlerinin tamamlanmasından sonra katılımcılar 6 ay içerisinde aile cüzdanları ve ilk kez evlendiklerine dair ikametinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğünden alacağınız vukuatlı nüfus kayıt örneği ile çeyiz hesabı açmış olduğunuz bankaya başvurarak alabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyen Yurt dışında yaşamını idame ettiren gurbetçi gençler ise  konsolosluklardan gerekli belgeleri alabilir.

Yapılacak olan devlet katkısını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı bütçeden karşılanacağından hesabınızın bulunduğu banka hesabına Bakanlıkça yatırılacaktır.

Çeyiz Hesabı Haczedilir mi?

Çeyiz hesabına yapacağınız başvuru tarihinden itibaren geçerli olarak bir yıllık asgari ücrete gelen karşılığı ise nafaka borçları haczedilemeyecek. Ancak Nafaka borçlarına haciz konulabilecek.

Çıkarılan yönetmelik ile belirtilen tutarlar her yıl Vergi Usul Kanununca tespiti yapılmış olan değerlendirmeler ile artırımı yapılacak.

Çeyiz desteği ile ilgili tüm merak edilenler;

https://kredicim.net/ceyiz-destegi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

One Comment

  1. Ben ve nişanlım evlenmek istiyoruz. Ancak hiç paramız yok. Bize devlet yardım edermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir