30180665 1654917371212577 693179664 n
30180665 1654917371212577 693179664 n

İki yıl önce Aile Paketi kapsamında yeni evlenecek gençlere yönelik Çeyiz Desteği uygulaması başlatıldı. Uygulamanın  hayata geçirilmesinden bu yana 50 binden fazla kişi  çeyiz desteğinden faydalandı.Çeyiz desteği hesabı nasıl açılır? Çeyiz hesabı açmak için hangi şartlar gerekir? Çeyiz desteği için ne kadar ödeme yapmak gerekir? Bu ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir ?

Çeyiz desteğinden tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de doğmuş fakat yurt dışına çıkmış Türk vatandaşlığını kaybetmiş vatandaşlar faydalanabilir.Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için ilk evliliğini 27 yaşını doldurmadan önce yapmış olmak gerekir. 27 yaşından sonra evlenenler ve daha önce evlilik yapmış olanlar çeyiz desteğinden faydalanamazlar.Çeyiz hesabını gelin adayları da damat adayları da açabilir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz desteği ilgili bankaların şubelerinden TL para birimi ile mevduat hesabı yada katılım fonu adı altında açılabilir.TL dışındaki para birimi ile hesap açılamaz.Hesap açtırmak için Nüfus Cüzdanı ile bankalara başvurmak yeterlidir.18 yaş altındaki kişiler için velileri hesap açabilirler.Evlenecek çiftler ortak hesap kullanamazlar.Çeyiz hesabına devlet desteğinden faydalanabilmek için çeyiz hesabında 3 yıl kalma ve düzenli ödeme şartı vardır.27 yaşından önce evlenme şartı olduğundan 24 yaş ve öncesinde hesap açılması gerekir.

Devlet Katkısı Ne Kadar ?

Çeyiz hesabına devletin katkısı ödemeye göre değişmekle birlikte birikim yapılan miktarın %20’sine kadar çıkabilmektedir.

3 ile 4 yıl arasında düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının % 10’u kadar ( Azami 5.019,45 TL)

4 ile 5 yıl arasında düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının %15’i kadar (Azami 5.646,89 TL)

5 yıl üzeri düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının % 20’si kadar ( Azami  6.274,32 TL)

devlet desteği alabilirler.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekir?

Çeyiz hesabına aylık ödeme yapanlar en az 125,48 TL en fazla 1.254.87 TL tutarında ödeme yapabilirler.

3 Aylık ödeme yapanlar ise en az 376,44 TL en fazla 3.764.61 TL tutarında ödeme gerçekleştirebilirler.

Çeyiz hesabı açılışı sırasında bir kereye özel olmak üzere azami 18.822.94 TL ödeme yapılabilir.

Ödemeler ay içerisinde birden fazla kez yapılabilir.(Ay içerisinde ödenen toplam miktar asgari ve azami miktar arasında olmak şartıyla)

Çeyiz hesabımdan faiz geliri alabilir miyim ?

Çeyiz hesabınızdaki paraya bankanın çeyiz hesabı için belirlemiş olduğu faiz oranı üzerinden hesaplanan miktar  eklenecektir.Bankanın belirlediği faiz oranları her yıl dönem sonunda güncellenir.

Hesabını faizsiz olarak açmak istemeyen bireyler, istedikleri taktirde faiz tahakkuku gerçekleştirmeyebilirler.Sadece devlet katkısında faydalanabilirler.

 

Hesaptan para çekebilir miyim?

Senede 2 defa hesapta kalan miktar asgari tutarın altında kalmamak şartıyla para çekilebilir.

Ödemeleri Aksatırsam Ne Olur?

Çeyiz hesabına aylık ödeme yapanların yılda 3 kez, 3 aylık ödeme yapanların yılda 1 kez aksatması halinde devlet desteğinden yararlanamazlar.Ödemeleri aksatmaları durumda hesapları çeyiz hesabı statüsünden çıkar.Hesabın 3 yıl tamamlanmadan kapanması durumunda tahakkuk etmiş faiz tutarı düşürüldükten sonra kalan anapara kullanıcının hesabına aktarılır.

Hesabımı İstediğim Zaman Kapatabilir Miyim?

Hesap sahipleri hesaplarını istedikleri zaman kapatabilirler.Ancak Evlenmeden önce kapatanlar devlet desteğinden yararlanamazlar.3 yıl sonunda evlenmeden hesabını kapatanlar devlet desteği alamazlar fakat tahakkuk edilen faiz gelirini alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir