Ceyiz parasi yas siniri
ceyiz parasi yas siniri

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak, emekli olan anne ve babasının ölümü ile yetim maaşı alan kişiler Evlenme Ödeneği alabilirler. Bu ödeneğe aynı zamanda halk dilinde çeyiz parası denilmektedir.  Bu paranın alınabilmesi için gerekli şartların oluşması gerekir. Bu şartlardan birisi de yaş sınırıdır.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı

Devletimiz evlenmek isteyen çiftlere sosyal devlet anlayışıyla çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bunlardan birisi çeyiz parasıdır. Emekli olan annesi veya babası vefat eden ve SGK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası almaya hak kazanır. Çeyiz parası alabilmek için evleneceğiniz tarihte de yetim parası almanız gerekmektedir. Fakat hak ettiğiniz halde yetim maaşı almıyorsanız çeyiz parasına başvuru yaparak alabilirsiniz.

Çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı 18 yaş ve üzeridir. Devletin yetimler için verdiği çeyiz yardım parası son yıllarda çıkarılan çeyiz hesaplarından farklıdır. Bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekir. Çeyiz parası başvuru yaptıktan sonra 1 ay içerisinde hesabınıza yatırılır. Bazı işlemlerde bu zaman dilimi bir ayı geçebilmektedir.

Çeyiz yardımı alan genç kızların çeyiz yardımını geri ödemesi gerekmez. Çeyiz yardımı kişinin aldığı yetim parası üzerinden hesaplanır. Hesaplama yapılırken 24 x alınan yetim aylığı formülü uygulanır. Bu durumda aldığınız yetim aylığı 1.000 TL ise alacağınız çeyiz yardımı 24 bin TL olacaktır. Yani evlenmek isteyen yetim kişi aldığı yetim aylığının iki yıllık kısmını çeyiz parası olarak alabilmektedir ve evlilik ile birlikte yetim aylığı kesilecektir.

Çeyiz Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Çeyiz parası talebiniz için bağlı bulunduğunuz  Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimine başvurulması gerekir. SSK yada Bağkur iseniz SGK İl Müdürlüğüne, Emekli Sandığına tabiyseniz Emeklilik Daire Başkanlığına başvurulmalıdır. Dolduracağınız ceyiz-parasi-dilekcesi ile birlikte yapacağınız başvuruyu SGK İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Emekli Sandığına bağlı olarak yetim aylığı alan kız çocukları evlenmeleri ile talepleri doğrultusunda evlilik yardımını on iki ay üzerinden hesaplanarak aldıkları maaşın 12 katını alabiliyorlardı.

Dul Kadınlar Bu Ödenekten Faydalanabilir mi?

Eşinden ayrıldıktan sonra tekrar evlenen yetim kişiler bu haktan bir kez yararlanabilirler. Tekrar evlilik yaşadıkları takdirde yardım alamazlar. Ancak kadın eşinden boşanırsa iki yıl bekledikten sonra tekrar anne veya babasından kalan yetim aylığı ile ölüm gelirine hak kazanır. Çünkü iki yıllık ücreti almış görünmektedir.

Bunlarla birlikte evlenmek isteyen gençlere devlet destekli evlilik yardımı yapılabilmesi için bankalar üzerinde çeyiz hesabı açılması gerekiyor. Bunun için evleneceklere devlet yardımı nasıl olur başlıkla yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir