Indir
indir

Bilindiği üzere ilk kez ev alana devlet katkısı söz konusu olmaktadır; tamamı kendisine ait olan bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları bankalar nezdinde Türk Lirası cinsinden bir konut hesabı açtırdıklarında bu yolla ilgili devlet desteğinden yararlanabilmektedirler.

İlk Kez Konut Hesabı Açmak

Sözü edilen konut hesabına açılış tarihi itibariyle 30.000 Türk lirasına kadar para yatırılabilmektedir. Bankalar nezdinde söz konusu konut hesabını açtıran kimseler kendi bildirdikleri tercihlerine göre ayda bir veya üç ayda bir hesaplarına ödeme yapabilmektedirler. Söz konusu ödemelerini aylık olarak gerçekleştiren kimseler ayda en az 250 Türk lirası ve en fazla olarak 2500 Türk lirası şeklinde ödeme yapmaktadırlar; söz konusu ödemelerini üç aylık periyotlarda gerçekleştiren kimseler ise üç ayda bir en az 750 Türk lirası ve en çok 7500 Türk lirası ödeme yapabilmektedirler.

Konut Hesabına Ödemeler

Kendi konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih etmiş bir kimsenin bir yıl içinde üçten fazla ödeme yapmaması halinde kendisine devlet katkısı ödemesi yapılmamaktadır. Yine aynı şekilde üç aylık periyotlarla ödeme yapankimselerd de bir yıl içinde birden fazla kez hesaplarına ödeme yapmadıkları takdirde devlet katkısı ödenmemektedir. Bu durumlarda açılmış olan hesaplar konut hesabı statüsünden çıkarılmaktadırlar.

Konut Hesabındaki Parayı Çekebilmek

Konut hesabı katılımcıları kendi hesaplarında biriken bu paraları bir yıl içinde en çok iki kez çekebilmektedirler.

Kendi konut hesabına 36 ile 47 ay arasında para getiren kimseler bu hesaplarında biriken paralarının yüzde 15’ini 13 bin Türk lirasının aşmamak üzere, 48 ila 59 ay para yatırmış bulunanlar ise hesaplarında biriken paranın yüzde 18’ini 14 bin Türk lirasının açmamak üzere ve 60 ay ve üzeri para yatıran kimseler de hesaplarındaki paranın yüzde 20’sini 15000 Türk lirasını geçmemek üzere destek olarak alabilmektedirler.

Bu konuyla ilgili kimselerin konuyla ilgili çok yeni birtakım gelişmeleri de bilmelerin de yarar vardır. Ülkemizde ilk kez ev alacak olanlara yapılan devlet katkısı artık yüzde 25 seviyesini çıkarılacaktır Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre konut hesabında devlet katkısını 15 bin liradan 20.000 liraya çıkarılması ve devlet katı oranının da yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması planlanmaktadır.

İlk Kez Ev Alacak Olanlara Yeni Müjdeler

Maliye ve ekonomiden sorumlu yetkililerin ve bürokratların yaptıkları açıklamalara göre ilk kez konut edinecek vatandaşlara kolaylık sağlamak üzere birtakım yeni düzenlemeler üzerinde çalışılmaktadır. Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini kolaylaştırmak ve bunun için de onların harcamalarını bu anlamda tasarrufa yönlendirmek için 2016 yılında uygulamaya konan konut hesabı uygulamasının devlet katkısının mevcut durumu azami olarak 15 bin lira seviyesindedir

Ayrıca bu bağlamda alınacak olan konutların tapu harçlarında indirim yapılması ve daha düşük kredi faizi uygulanması gibi ilgili sözleşmelere ilişkin düzenlemeler yapılması öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir