Konut kredisi devredilebilir mi
konut kredisi devredilebilir mi

Vatandaşların bir çoğu ev alma çabasına girmişken bir çoğu da türlü  sebeplerden dolayı satabilme yarışına girmiştir. Kazanç haline getirmesinden dolayı satanlar rahat tavır sergiliyor olsalar da konut kredisi ile alınan evin satış aşaması zorlu bir süreç halini alabilmektedir.

İhtiyacına binaen kredi ile almış o ve ödemelerine halen devam eden konutu satmak isteyen ev sahibi satışın yapılabilmesi için borcun kapatılması gerektiğinden bu satışı yapamaz hale gelebilir. Bu durum satıcı tarafından zorlu bir sürecin başlangıcı olabilir. Çünkü  evin yeni talibi borcundan dolayı almaktan çekinebilir.

Borcu Olan Ev Alınırken

Aslında borcu olan ev satın alınırken peşin alacaklar için ve kredili alacaklar için problem oluşturacak bir sebep bulunmamaktadır. Ama kulaktan dolma bilgilere ve yanlış anlaşılmalar sebebiyle böyle alış verişten kaçınılmaktadır. Satışı yapılacak ev kredi tahsisi öncesi ipotek altına alındığından risk tekil etmez. Siz eğer alıcıysanız evin borcu olan parayı satıcıya vermezsiniz. Bankaya ödersiniz. Bu ödeme karşılığı olarak resmi dayanağınız olacağı için paranın ödendiğine dair belge ile güvence altına alınmış oluyorsunuz ki satış yapılmazsa yapacağınız ödemeyi geri alabiliyorsunuz.

Ev alacakları endişelendiren hususların başında gelen en büyük korku alım sırasında dolandırılmaktır. Zamane dolandırıcıları organize olarak çalışması medya aracılığıyla haberlere konu olan bu işlemin alıcıların fazladan tedbir almalarına neden olmaktadır. Burada tabi ki haklı olarak hareket etmeleri bir gerçektir.

Devir Olur mu?

Konu başlığımıza dönersek Konut Kredisi devri gibi bir işlem söz konusu değildir. Çünkü bu krediler kişiye özel olarak tahsis edilirler. Bu tahsis aşamasının yani konut kredisi ile ev alma sürecinin iyi bilinmesi gerekir. Bu süreç içerisindeki bütün aşamalar aslında makale başlığımıza cevap vermektedir.

Konut Kredisinin Devri Nasıl Olur?

Devir işleminin olmadığını belirtmiştik. Burada devretmek istediğiniz kişiye ancak konut satışı yapabilirsiniz. Bu satışın yapılmasında alıcı kredi kullanmak isterse istediği bankadan bu işlemi gerçekleştirebilir. Konut kredisinin ödemesinin devam ettiği bankada dahil olmak üzere hangi bankadan alınması istenilirse hiç konut alınmamış gibi yeni bir eve alırcasına bütün işlemler baştan tekralanır ki bu da yeni bir konut kredisi anlamına gelir. Her ne kadar devredemeseniz de sonuçta bu ev kişinin üzerine geçer. Burada fazladan ödenecek masraflar biraz yüksek meblağlarda olabilecektir. Satıcı Gayrimenkul Değer Kazanç Vergisi ödemek zorunda kalabilir. Ticari olarak yapılıyorsa Ticari Kazanç Vergisi de ayrı bir masraf kalemini oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir