Konut kredisi dogru odeme plani
konut kredisi dogru odeme plani

Konut kredisi ön onayı kadar, bütün işlemler bitmeden önce bankadan alacağınız konut kredisinin geri ödemesi, faiz oranı, vadesi ve öncelikle yapacağınız masraflar da önem kazanmaktadır. Alacağınız evin heyecanı ile birlikte konut kredisi ödemesini planlamada sağlıklı atacağınız adımları önceden bilmeniz sizin için artı değerler kazandıracaktır.

Konut Kredisi Alırken Doğru Ödeme Planı Nasıl Olmalı?

Konut kredisi ile uzun dönem borçlanacağınızı, bu dönem sürecinde maddi sıkışıklık yaşayacağınızı, yaşamınızı idame ettirecek değerlerden uzak kalabileceğinizi göz önünde  bulundurmanız gerekmektedir. Bu süreçte ne kadar kira ödemesinden kurtulacak olsanız da, eve yıllık yapacağınız ödemeler de bulunacaktır. Öncelikle evin vergisi, DASK Poliçesi, Hayat Sigortası Poliçesi gibi ödemelerinizi yıllık periyotlarla yapmak zorundasınız. Bunlarda evin büyüklüğüne, değerine ve yerleşim bölgesinin özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Uzun dönemli vadelerde kredi kullanırsanız, düşük taksitler ödersiniz ancak ödeyeceğiniz faiz oranı yükselecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar kısa vadelerde konut kredisi kullanırsanız borcunuz daha hızlı bitecek ve daha düşük faiz ödemiş olacaksınız. Kısa vadede hızlı ödeme sizin planınız dahilinde olabilir ancak banka size gelirinize orantılı olarak kredi imkanı sağlayacağından bu limit bankayla müzakere edilmelidir. Alacağınız evin yüzde seksenine kredi kullanabilirsiniz ancak geliriniz ile ödemeleriniz birbirini desteklemeli ki banka size mümkün olduğu kadar kısa vadede kredi verebilsin.

Konut Kredisi Masraflarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bankalar konut kredilerindeki faiz oranlarında farklı oranlar vermektedirler. Ancak düşük faiz oranlarının yanında yüksek miktarlarda masraf çıkarmaları pek mümkündür. Ön onay öncesi alacağınız vade miktarları ile bankanın kampanyalar dahilinde hangi kalemlerden, ne gibi masraflar kestiklerini öğrenmelisiniz. Çünkü yüzde bir oranında faizden kaçarken, bu oranı masraf adı altında peşin olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için bankalar hangi ücretleri keser başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Konut almakla uzun vadede kiraya ödeyeceğiniz para cebinizde kalırken, aldığınız evin değerinin yükseleceği ve aynı zamanda birikim yapılacağı düşünülürse taşınmaz gayrimenkul alımları her açıdan sizin kazancınız haline gelecektir. Sonuç olarak;  faizlerle birlikte ödeyeceğiniz rakamlarla birlikte yapacağınız masrafların çok çok üstünde maddi ve manevi kazanç sağlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir