Kefil olurse borclar cocuklara kalirmi
kefil olurse borclar cocuklara kalirmi

Kişileri mağdur eden ve zor durumda bırakan durumlardan birisi de kredi kullanacak olan dostumuza, yakınımıza alacağı parayı geri ödemesinin yapılacağını dair kefil olunmasıdır. Mağduriyet ise asıl borçlu olan kişinin kredi borcunu ödememesinden dolayı kefilin bu borcu ödemek zorunda kalmasıdır.

Borcu olan kişinin ölmesi durumunda borçlarına ne olacağı ve ölen kefilin borçları ne olur gibi sorularımıza daha önce yanıtlar bulmaya çalışmıştık. Ancak hayatta yaşanılacak ve mirasçılar ile alacaklıların beklemedikleri unsurlar gelişerek karşımıza çıkabilmektedir. Kredi kullanımı ile kefil olan kişi öldükten sonra asıl borçlu kredi borcunu ödeyemeyebilir. Borçlu ödeyemediğinde ölen kefilinde bu borcu ödemesi beklenemez.

Kefil Vefat Ederse Çocuklarına Borç Kalır mı?

Kişilerin ölümü sonrası borçları ve alacakları ile kaldığı mallarına mirasçıları olumlu bakarlarken, borçların çok olmasından dolayı reddetme hakkına da sahiptirler. Ancak ölüm sonrası mirası kabul eden mirasçılar, kişinin sonradan ortaya çıkan kefilliğinden dolayı oluşan borçları da kabul etmekle yükümlüdürler. Bu noktadan sonra reddetme gibi bir hak tanınmazken Sulh hakimliğine başvuru ile reddetme süresi uzatılabilmektedir. Ancak uzanan süre ile kalan miraslarında reddedilmesi gerektiği aşikardır.

Kredi kullanımında asıl borçlu kredinin geri ödemesinin devam ettiği süre içerisinde hayatının son bulma ihtimaline karşı hayat sigortası yaptırmaktadırlar. Bazı kişiler bu duruma karşı çıksalar da bu sigorta ile kişinin ölmesi durumunda kalan borçlar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Hatta ödenen paralar geri alınmaktadır. Ancak yapılan hayat sigortası kefili kapsamaz. Ya da kredi kullanımında kefil için bu sigorta yaptırılmaz.

Sonuç olarak asıl borçlu kredi borcunu ödemez ise ve ödememe durumu kefilin ölümünden sonra oluşmuşsa kalan borçlar kefilin çocukları ve mirasçılarını aksi bir adli karar olmadığı sürece sorumlu tutmaktadır.

One Comment

  1. İyi günler, Benim babam bankaya borçlu, borcuna da dedem(babası) kefil olmuştu. Dedem(Kefil) 8 ay önce vefat etti ancak asıl borç sahibi(babam) hayatta. Kefil ölümünde borç evli kız çocuklarına kalır mı?(Yani benim halamlar oluyor). Not: Reddi miras falan olmadı bilgimiz olmadığından? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir