Kredi borclusu olurse
kredi borclusu olurse

Ölümlü dünyada biz insanlar her daim yaşayacakmış gibi hareket ederiz. Ve her insan gibi kredi borcu olan insanlarda ölebilir. Peki kredi borcu varken ölen bir kişinin kredi borçları ne olur?

Kredi Borçlusunun Ölmesi Durumunda Kredi Borçları Ne Olur?

Bankaların verdikleri kredilerin verilmelerinde kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere uymayanlar kredi kullanamaz ve nakit ihtiyaçlarını halledemezler. Bankalar verdikleri kredilerde sık dokuyup, sık elerler. Çünkü verdikleri parayı geri alabilmeyi isterler. Kredi başvurularına onay verilse dahi bankaların istekleri bulunur ve bu isteklerinden birisi de hayat sigortasıdır. Kişiye verdikleri kredi miktarı, kişinin yaşı ve sağlık durumuna bakılarak poliçelendirilen hayat sigortası ile kendi bünyesindeki sigorta şirketine hem para kazandırmış olur hem de borcu güvence içerisine alır. Kişi aldığı kredinin geri ödemesi esnasında ölürse Hayat Sigortası burada kendini gösterir. Çünkü ölen kişinin kredi borcunu yapılan hayat sigortası ödediği gibi kişinin ölmeden önce ödediği miktarları da bu kişinin mirasçılarına geri iade eder.

Ancak bazı kişiler kredi kullanırlarken hayat sigortası için prim ödemek istemezler ve aldıkları krediyi sigortalatmazlar. Bu durumda kredi alan kişinin kredi borçlarını mirasçılar ödemek zorundadır. Banka bu borcun arkasını bırakmaz ödenmediğinde yasal işlem başlatabilir. Mirasçı bu borcu ödemek istemezse mirastan ret davası açması gerekir.

Kredi kullanımında kişinin kredi notuna bağlı olarak kefil talep edilmiş olabilir. Kefil yapılan kredi sözleşmesine imza attıysa kalan borçlardan sorumlu olacaktır. Yani ölen kişinin yerine bütün borçları kefil öder. Kefilin borcu reddetme hakkı yoktur.

Bu yüzden insanlar küçük miktarlarda poliçe ödemekten kaçınmak yerine aldıkları krediyi sigortalatmalılar. Çünkü küçük meblağlardan kaçarken arkalarında büyük borçlar bırakarak yakınlarını ve birinci derece akrabalarını maddi yükümlülük altına sokabilirler. Krediyi kullanırken yaptıracağınız sigortadan fazlasını kredi masrafı, tahsis ücreti gibi isimler altında ve vergilerle ödenmektedir. Bunun için bu yaptırımdan kaçınılmamalıdır. Bankalar şu anda verdikleri kredilerde hayat sigortasını yaptırmayı çeken kişinin isteğini bırakmaktadır.

Sonuç olarak alacağınız her türlü kredi karşılığında yapılacak hayat sigortası ile krediyi kullananın ölümü halinde kalan bütün borçları sigorta karşılamaktadır.

One Comment

  1. Ölen bir arkadaşımın kredi kartı borcunu sigortası ödedi. Hiç yoktan ailesi için yardımı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir