İzmirim kart tl yükleme
İzmirim kart TL yükleme

İzmir şehri için de bu durum aynı şekilde geçerlidir. İzmir şehri ulaşımın en rahat olduğu şehirlerden biridir. İnsanlar 2 saatlik mesafeye bile tek seferde gidebilecek araçları bulabiliyor. İzmirim Kart TL yükleme işlemi ile kartınıza para atabilir ve şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Ulaşım çağımızın en büyük kolaylık sağlayan araçlarıyla insanların bir yerlere kısa sürede varmasını sağlar. Şehirler veya ülkeler arası seyahatlerden çok insanları ilgilendiren en önemli şey yaşadıkları bölgenin ulaşımıdır.

Şehir içerisinde bulunan İzban ve metro hatlarının yanı sıra ege denizi kıyısında olan şehirde vapurlar da sık kullanılan ulaşım araçları arasında yer alıyor. Ayrıca tramvay hatları da trafiğe uğramadan insanların ulaşımını sağlar. Fakat şehir içinde en çok kullanılan araçlar eshotlardır.

Eshotların şehir içinde neredeyse her bölgeye ulaşımı bulunmaktadır. Metroya veya iskeleye uzak olduğunuzda aktarma için eshotlar sık sık kullanılır. Ancak tüm bu ulaşım araçlarını kullanabilmek için tek bir şeye ihtiyacınız vardır. O da İzmirim karttır.

İzmirim Kart Nedir?

İzmir ilinde yer alan ve belediyeye ait olan ulaşım araçlarına binebilmek için İzmirim kart gerekmektedir. Metro, eshot, izban, tramvay, vapur gibi tüm araçlar için İzmirim kartı kullanabilirsiniz. Bu kartın tüm araçlarda kullanılabiliyor olması, şehirde yaşayanlar için büyük avantaj olarak görülüyor.

Ayrıca şehir dışından gelen insanlar da yine İzmirim kartı kullanabilir. Kartı alabilmek için yapmanız gereken iki farklı yöntem bulunur.

Eğer şehir dışından geldiyseniz ve kısa süreliğine ulaşımı kullanacaksanız gişelerden alım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğer İzmir’de yaşıyorsanız bu uzun süreler ulaşımı kullanacağınız anlamına gelir. Bu sebeple kendi adınıza İzmirim kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru için İzmirim kart sitesinin resmi adresini ziyaret ediniz.

İzmirim kart tl yükleme
İzmirim kart tl yükleme

İzmirim Kart Ne İşe Yarar?

Büyük şehirlerde ulaşımı kolaylaştırmak için birçok farklı işlem yapılır. Son yıllarda yapılan değişiklerin teknolojiye dayalı olduğu görülüyor. Artık bir yerden bir yere giderken teknolojiden sonuna kadar faydalanıyoruz.

İzmirim kart da teknolojiden faydalanarak, ulaşımı kolaylaştırıyor. Sahip olduğunuz bu biniş kartı İzmir’in her bölgesine gitmenizi sağlar. Ayrıca bazı bölgelerde tuvalet ihtiyacınızı karşılamada da işinize yarar.

Durak yakınlarındaki tuvaletlerde bulunan turnikelere kartınızı okutarak belirli miktarda ödeme yaparsınız. Daha sonrasında ise tuvalete girebilirsiniz. Deniz ulaşımını da yine bu kart ile sağlayabilirsiniz. Özellikle uzak mesafeleri kısaltmak için vapurlar oldukça önemlidir. İzmir’de yer alan bölgelerden bazıları karşı karşıyadır. Bostanlı, Karşıyaka, Konak, Alsancak gibi semtlerin karşılıklı olarak baktıklarını görebiliriz. Buralara kolaylıkla ulaşabilmek için de yine İzmirim kart kullanılır.

İzmirim Kart TL Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmir ulaşımını kullanabilmek adına gerekli olan İzmirim kart ile yolculuk yapmak için bakiyenizin olması gerekmektedir. Karta iki farklı türde TL yüklemesi yapabilirsiniz. Bunlardan biri online yüklemedir.

Online olara internet üzerinden bakiye yüklemesi yapabilmek için İzmirim kart sitesine giriş yapmalısınız. Burada “İzmirim Kart Bakiye Yükle” seçeneğini göreceksiniz. Butona tıkladıktan sonra sizden İzmirim kart numaranız istenir.

Bu numara kartın arka yüzünde sağ alt köşede yazar. 11 haneli olan sayıyı girdikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bilgilerinizi eksiksiz olarak girdiğinizden emin olmalısınız. Sonrasında ne kadar yükleyeceğinizi seçin. Son olarak 3d güvenlik yöntemi ile telefonunuza gelen kodu girmeniz istenir. Kodu girdikten sonra ise bakiye yüklemesi gerçekleşir.

İzmirim karta bakiye yüklemek için tercih edebileceğiniz bir yöntem ise cihazlar üzerinde yükleme yapmaktır. Genellikle metro duraklarında görülen bakiye yükleme cihazlarında yer alan kart yerleştirme bölümüne İzmirim kartınızı takın. Daha sonra gelen ekranda yer alan bakiye yükle bölümüne tıklayın. Eğer bozuk para atacaksanız, bozuk para için ayrılan bölümüne yüklemelerinizi yapın.

Kağıt para yüklemesi yapacaksanız sağ tarafta yer alan ve kart bölmesine benzeyen alanda yeşil veya kırmızı ışıklar yanar. Bu bölmeye paranızı yerleştirebilirsiniz. Böylelikle yükleme işlemini tamamlamış olursunuz.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmirim kartınıza bakiye yüklemesi yapmadan önce içinde para olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız 3 farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Bunlardan biri online yoldan bakiye sorgulaması yapmaktır. Yine İzmirim kart sitesine giriş yapın ve burada yer alan bakiye sorgulama butonuna tıklayın.

Tıklamanın ardından önünüze İzmirim kart numaranızı isteyen bir ekran gelecek. Bu ekrana numarayı girdikten sonra, robot olup olmadığınızı kontrol etmek için gösterilen sayıları yazmalısınız. Bu işlemlerin ardından kartınızda ne kadar olduğunu görebileceksiniz.

Ayrıca cihazlar üzerinden de bakiye sorgulaması yapabilirsiniz. Yine bakiye yüklemesi yapan cihazlara kartınızı takıp, ödeme ekranına geçmeden önce karşınıza çıkan bölümden bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda turnikelerde bulunan cihazlara kartınızı okutarak da içerisinde ne kadar kaldığını görebilirsiniz.

Eshot Nedir?

Ülkemizde yer alan şehirlerde ulaşım anlamında metronun olmadığı bölgeler olabilir. Hatta bazı şehirlerde tramvay, metro gibi ulaşım araçları dahi olmayabilir. Ancak o şehrin belediyesine ait bir otobüsün olması şarttır.

Eshot nedir, nasıl tl yüklenir
Eshot nedir, nasıl tl yüklenir

Gidilen her şehirde belediyelere ait otobüsleri görebilirsiniz. Bu otobüslerin şehirlere göre farklı isimleri bulunmaktadır. İzmir’de kullanılan belediye otobüslerine ise Eshot denir. Onlarca farklı güzergahı bulunan eshotlara binebilmek için İzmirim kartına ihtiyacınız vardır.

Eshot otobüslerinin üzerinde hangi güzergah üzerinde yolculuk yaptıklarını ve hangi duraklara uğradıklarını belirten numaralar bulunmaktadır. Bu numaraları eshotun kendi resmi adresinden sorgulatarak, otobüsün sizin istediğiniz yere gidip gitmediğini görebilirsiniz.

Eshot Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eshota binebilmek için İzmiri karta ihtiyaç olduğundan, aslında Eshot bakiye sorgulama işlemi İzmirim kartın sorgulama işlemi ile aynıdır. Hem online olarak sorgulama yapabilirsiniz hem de metrolarda bulunan cihazları kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer eshot otobüslerine biniyorsanız kartınızı okuttuktan sonra ekranda kalan bakiyeniz yazar. Bu şekilde de bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Eshot 2022 Ücretleri

Ülkemizde birçok ürüne zam geldiği ve enflasyonun P’nin üzerine çıktığı bilinmektedir. Bu sebeple benzine yapılan zam da her geçen gün artmaktadır. Benzine gelen zamlar ile birlikte eshot ücretleri de 2022 yılında zamlandı. P’nin üzerinde bir zammın yapıldığı eshotlarda insanlar 2022 yılındaki ücretleri merak ediyor. İşte 2022 yılının eshot ücretleri:

  • Tam kart ücreti: 6,50 TL
  • Öğrenci kart ücreti: 2,20 TL
  • Öğretmen ve 60 yaş üstü aktarma kart ücreti: 5,60 TL
  • Bilet35 ve kontörlü kart ücretleri: 7,50 TL

Öğrenciler için 90 dakika boyunca aktarmalardan herhangi bir ücret alınmıyor. Bu uygulama uzun zamandır olduğu gibi bu yıl da devam etmektedir.

Eshot Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Eshot’a binmek için İzmirim kartınıza bakiye yüklemesi yapmanız gerekmektedir. İzmirim karta hem online hem de cihazlar üzerinde bakiye yüklemesi yapabilmek için yukarda açıkladığımız İzmirim kart bakiye yükleme işlemini okuyabilirsiniz.

Öğrenci İzmirim Kartı Alma

Eshotlara gelen zamlardan sonra öğrenci kartları çok daha önemli hale geldi. Bu sebeple birçok öğrenci, İzmirim kartın öğrenci avantajından faydalanmak için, öğrenci İzmirim kartı başvurusunda bulunuyor. Bu kartı alabilmek için İzmirim kart sitesinden öğrenci kartı başvurusu bölümüne giriş yapmalısınız. Sizden istenen vesikalık resminizi belirtilen alan yükledikten sonra gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Yapılan işlemlerin ardından öğrenci belgenizle gidip, Konakta yer alan kapalı otoparktan öğrenci kartınızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir