Kredi ve Finans Portalı

Su Kartı Nedir? Nasıl Bakiye Yüklenir? Fiyatları Nelerdir?

Su kartı, su sayaçlarına takılan bir sim kartı olmak üzere dijital hesaptan izlenebilen bir sistemdir. iOS ya da Android işletim sistemine ait telefon ya da tabletler üzerinden indirilen uygulama sayesinde 7/24 banka kartı ya da kredi kartı ile aboneler ödeme yapabilmektedir.  

Su Kartı Nedir? 

Abonelerin su kullanım miktarlarının ölçülmesi adına sayaçlara takılan sim kartıdır. Aboneler, kullanacakları su miktarlarını peşin olarak öder ve her aboneye özel bir kart tanımlanır. Kredi, peşin olarak yüklenir ve kart okuduğu an kredi sayaca yüklenmiş olur. Kredi bittiği anda kart çıkarıp takıldığında, yedek kredi devreye girer. 

Su Kartına İnternetten Yükleme Yapma

Su Kartı Nasıl Kullanılır? 

Su kartı, akıllı sayaca takılmalı ve akıllı sayaç tarafından karta yüklenmiş kredinin sayaca yüklenmesi için butona basılması gerekir. Böylelikle krediler sayaca yüklenmiş olur. Kredi biterse sayaç otomatik kapanır ve bitmesi durumunda sayaç kapanarak uyarı verir.  Elektronik gösterge üzerinden;

 • Tüketim,
 • Borç,
 • Kredi fiyatı,
 • Pil durumu,
 • Ceza durumu görülebilir. 

Tüm bu bilgiler su kartı sayesinde elektronik göstergede görüntülenirken, sayaca abone tarafından bir müdahale olması durumunda ise müdahale tarihi kaydedilerek cezai işleme maruz kalınır. Böylelikle vana otomatik kapatılır ve yetkili bir görevlinin gelmesi beklenir.  

Su Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Su kartı kullanmanın oldukça fazla avantajları bulunur. Su kartı kullanımının avantajlarını saymak gerekirse; 

 • Su faturası gecikmesi durumunda faiz ödenmez.
 • Fatura ödeme derdi olmaz.
 • Ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlık yaşanmaz.
 • Aboneler, istedikleri krediyi yükledikleri için fiyat sabit olur ve sürekli yapılan zamlardan etkilenmez. 
 • Açık unutulmuş ya da kaçak varsa su basmaları gibi olumsuzluklardan etkilenmez.
 • Gereksiz su kullanımı engellenir.
 • Abone su ile ilgili masraflarını önceden bilerek rahatça bütçe düzenler.

Su Kartına İnternetten Yükleme Yapma

Su Kartı Fiyatları 

Aboneler tarafından su kartlarına belediyelere gidilerek abone tarafından belirlenen kredi miktarı kadar yüklenir ve su kartı sayaç ile temas ettiği andan itibaren butona basılması ile birlikte yüklenen kredi de sayaca yüklenir. Buna bağlı olarak elektronik göstergede ‘’Yüklenen’’ mesajı görüntülenirken, miktarı da rahatlıkla görülebilir. 

Su kartı fiyatlarına bakıldığında metreküp üzerinden belirleme yapılır ve bu illerin belediyesi tarafından belirlenir. Ayrıca konut ya da işyeri ile sanayi olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Ankara ilindeki su kartı fiyatlarına bakıldığında konut için KDV dahil olmayan fiyatların atık su bedeli dahil 5 TL iken iş yerleri için bu bedel atık su dahil 12 TL olarak belirlenmiştir. 

Su Kartına İnternetten Yükleme Nasıl Yapılır? 

Su kartına kredi yükleme işlemleri belediyelerin veznelerinden yapılabildiği gibi KİOSK adı verilen otomatik ödeme veznelerinden yapılabilir. KİOSK cihazları üzerinden 7/24 kredi kartı ile yükleme yapılabilmektedir. Ayrıca iOS ve Google Play Store üzerinden indirilecek uygulama sayesinde dijital takip yapılabileceği gibi kredi kartı ile su kredisi de yüklenebilmektedir. Ayrıca karta yüklenen kredinin 3 m³’ü yedek kredi olarak su kartına tanımlanmaktadır. 

Su Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Su kartı bakiye sorgulama için özel bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Çünkü elektronik gösterge üzerinden bakiye ile ilgili bilgi verilmektedir ve yüklenen kredi bittiği zaman ise yedek kredi devreye girmektedir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  2018 Asgari Ücret Tutarı Belli Oldu.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Adem dedi ki:

  Uygulamanın adı ney