Hgs kredi karti
hgs kredi karti

Kredi kartıyla HGS yüklemesi, araç sahiplerinin en çok araştırdığı konulardandır. Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS ödemesi yaparken tercih edilebilecek yollardan biri de kredi kartıyla yükleme yapmaktır. Bilindiği üzere köprüler ve otoyol geçişlerinde alınan ücretlerin sürücülerden tahsil edilmesini sağlayan HGS, araç sürücülerine büyük kolaylıklar sunuyor. Otoyol ve köprü geçişlerinde sıra olmadan hızlı geçiş imkanı tanıyan HGS kredi kartıyla yükleme işlemi için yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS bakiye sorgulama işlemi sayesinde kartınızda ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilirsiniz. Kredi kartıyla ya da diğer yöntemler ile HGS ödemesi yapmadan önce bakiye durumunuzu kontrol etmenizde de fayda vardır. Aksi halde geçişler sırasında ücret kesintisi yapılamaz ve sürücüler daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilir.

HGS sisteminde yükleme bakiyesinin bitmeden yeni ödeme yapmak istediğinizde sorgulama işlemini PTT resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. İlk olarak PTT resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra, ana sayfa üzerinden HGS için oluşturulan sayfaya geçiş yapmalısınız. HGS sayfasında müşteri hizmetleri bölümüne giriş yaparak gerekli alanları doldurup, bakiyenizde ne kadar TL olduğunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

HGS işlemlerinin PTT üzerinden yapılması nedeniyle, gişelerden bakiyesiz geçtiğinizi düşündüğünüz zamanlarda da HGS ceza sorgulaması yapabilirsiniz. PTT’nin web sitesi üzerinden ulaşacağınız bu sayfanın sağ üst kısmında “Geçiş İhlali Sorgula” bağlantısı bulunur. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra açılan ekrana araç plakasının girilmesinden sonra hızlı bir şekilde HGS cezası alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

Hizli gecis sistemine nereden para yuklenir

PTT web sitesinden HGS yükleme işlemi, şubelere gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir. PTT web sitesindeki HGS sayfasını ziyaret ederek istediğiniz tüm kredi kartları veya banka kartları ya da online ödeme yöntemleri ile HGS sisteminize bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Ancak bu hizmet için ilk etapta PTT sayfasından müşteri hizmetlerine giriş yapmak gerekir. Dolayısıyla bu girişi yapabilmek için HGS’ye üye olmanız şarttır. Üyelik işlemini çok çabuk bir şekilde gerçekleştirdikten sonra bakiye yükleme işlemine geçebilirsiniz. Üye olmak için TC kimlik no, e-posta adresi ve şifre yazmak gerekir.

İnceleyebilirsiniz: Yapı Kredi Bankası HGS Kampanyası

Kredi Kartıyla HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartıyla HGS yükleme işlemi, PTT üzerinden yapılabilir. Öte yandan PTT web sitesi üzerinde üyelik açmamış kişiler de e-Devlet kapısı sistemini kullanarak internet üzerinden en kısa sürede HGS bakiye yüklemesi yapabilirler. E-Devlet kapısına giriş yaparken şifre, internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ve TC kimlik kartı bilgilerinin birini kullanmak yeterlidir. Daha sonra “Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama” sayfası üzerinden HGS bakiyesi yüklenebilir.

Bunun yanı sıra HGS yükleme işleminin yapılabileceği çok sayıda banka bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen ve geniş müşteri kitlesi bulunan özel ve kamu bankalarının müşterileri, kredi kartlarını kullanarak HGS bakiye yüklemesi yapabilirler. HGS bakiyelerine para yüklerken kredi kartı bilgilerini kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra müşterisi olduğunuz Akbank, Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank, Ziraat Bank ve Halkbank gibi bankaların internet şubesini kullanarak online platformdan da HGS bakiye yüklemesi yapılabilir.

HGS İçin Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

HGS yüklemesi için otomatik ödeme talimatı verilerek işlemlerin daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. HGS başvurusu yapabileceğiniz bankalar arasında Ziraat Bankası da yer alır. Ziraat Bankası’nda halihazırda kullandığınız bir hesabınız varsa HGS kredi kartıyla ödeme işleminin yerine banka hesabınızdan otomatik ödeme avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir