Ikinci el arac fiyatlari dusecek
ikinci el arac fiyatlari dusecek

Uzun yıllardır uygulanan KDV düzenlemesi için düğmeye basıldı. Gerçekleştirilen tasarı TBMM’ye gönderildi ve yasalaşırsa ikinci el taşıt piyasası ve yasadan etkilenecek ve ikinci el araçların fiyatlarında düşüş yaşanacak. Elbette burada taşıt satışı yapan galerilerin bunu fırsat bilip tüketiciyi yanıltmamaları gerekiyor ki vatandaşlar yararlanabilsin. .

İkinci El Araç Fiyatları Neden Düşecek?

Yeni KDV tasarısı mecliste kabul edilmesinin ardından yasalaşması halinde 2. El taşıt satışlarında özel matrah uygulamasına geçilecek. Bu uygulama ile araba alıp satan kişilerin gelirleri artarken aynı zamanda araçların fiyatları da düşmüş olacak. Bunun nedeni ise daha önce aracın satış fiyatı üzerinden kesilen KDV’nin değiştirilerek satıcının kârı üzerinden ödenmesi nedeniyle gerçekleşecek. Böylece 20 bin liraya aldığı aracını 25 bin liraya satması halinde ödeyeceği tutar aradaki fark olan 5 bin lira üzerinden gerçekleşecek. Yani 5 bin lira kazanç için % 18 KDV ödeyecek ve bu tutar 900 TL olacak. Eski sisteme göre ödeyeceği vergi tutarı ise yaklaşık 4 bin 500 lira oluyordu. Yapılacak bu uygulama ile birçok usulsüzlüğün önüne geçilmesi planlanıyor.

Kayıt dışı satışların engellenmesi planlanan bu tasarı ile esnafın yükü de düşmüş olacak. Çünkü aracın fiyatı üzerinden ödenen vergiler nedeniyle esnaf daha fazla vergi ödüyor ve zaman zaman zarar etmek zorunda kalıyordu. Bu nedenle ikinci el araç satışı yapan firmalar kayıt dışı satış gerçekleştirerek zararlarını kâra çeviriyorlar böylelikle ödemeleri gereken vergiden kaçmış oluyorlar.

Peki Bu Tutarlar Araç Fiyatlarını Düşürecek mi?

Arada bu kadar büyük bir vergi tutarı bulunuyorken zarar eden galericiler peki neden bu işi bırakmıyorlar. Kazancı olmayan bir işi neden sürdürüyorlar diye bir sorunuz olabilir. Burada oto galerici dediğimiz taşıt alım ve satımı yapan kişiler vekaletler yoluyla yakınlarının üzerine aldıkları taşıtları düşük satış rakamları göstererek satış yapıyorlar ve resmi olarak satışının gerçekleştirilmemesi göründüğünden vergi ödemeden kayıt dışı olarak işlem yapıyorlar. Bu durumun oluşması vergi ödemelerinin gerçekleşmesi adına önemli bir adım olarak gösteriliyor. Yine de böyle bir vergi tahsilatı sonrası araç fiyatlarında ciddi düşüşlerin beklentisi vatandaşlar arasında mümkün olmadığı yönünde fikir birliğine varılmış gibi.

Satışları Artırması Bekleniyor

Yeni KDV düzenlemesi sonrası satılan araçlar üzerinden vergi yükünün hafifletilmesi ile önümüzdeki dönem ikinci el araç satışlarının artacağı, satışlarda gerçekleştirilen usulsüz satımların engellenerek kayıt dışı satışların önüne geçileceği hedefleniyor.

4 Comments

  1. Uzun süredir bir taşıt almayı düşünüyorum. ama sürekli faizler ile araç fiyatları da artış gösteriyor. Bir türlü alamadım. Fiyatlar ne zaman düşer acaba

    1. Kerem bey kesin bir bilgi vermek yanlış olur. Hatta düşer mi o da ayrı bir soru.

  2. Slm
    izli arac satişlari için bizat gülündüğumuz şehir bankaya arac almak için baş vuruda buluna bilecekmiyiz yada nasil başvura biliriz saygilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir