Ikinci el satisinda yeni donem
ikinci el satisinda yeni donem

Önemli bir sektörü oluşturan konut ve taşıt satışları ile ilgili yeni düzenleme Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca düzenlenerek Başbakanlığa sunuldu.

Taşıt alım satımlarında gerekli hazırlık çalışmalarının ardından yapılan düzenlemeler sonucunda araç alacaklara iyi ancak sürekli satım yapan kişilere kötü diyebileceğimiz yeni dönem başlıyor. İkinci el araç satımları sonucunda araçları satın alan kişilerin yıllardır mağdur edilmesi, şikayetlerin artmasıyla birlikte Yargıtay’dan çıkan hapis cezalarının ardından başlayacak yeni dönem ile birlikte ekspertiz raporu bulunmayan araçların satışı gerçekleştirilemeyecek.

Özellikle araçların km’leri düşürülerek alıcıyı kandıran, mağdur edilmesine neden olan ve kişilerin maddi ve manevi kayıp yaşamalarına neden olan araç satıcıları pazarladıkları araçların kazalarını saklayarak suç işlemiş oluyorlardı. Her ne kadar km düşürmenin cezası olsa da, bu işlemin dolandırıcılık sınıfına girmesi araç alıp satan simsarları engelleyebilmiş değil.

Bu mağduriyetlerin giderilmesine dur demek, araç alanların haklarını korumak amacıyla bundan böyle araç satışının gerçekleşebilmesi için aracın ekspertiz raporunun çıkartılarak aracı alan kişiye verilmesi zorunlu hale geliyor. Böylelikle ekspertiz raporu veren işletmelerin sayıları artarken çalışan kişilerin artması ile iş istihdamının yaşanması da yanında getireceği yararlardan biri olarak göze çarpıyor.

Hangi Araçlar İçin Ekspertiz Raporu İstenecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan çalışmalar ile yürürlüğe girecek olan düzenleme ile 8 yaşına kadar olan araçların hepsinde Ekspertiz Raporu alınması ön koşul. Satışı gerçekleşen aracın satıcı tarafından bir anlamda garantili olarak verilmesi planlanıyor.  Garanti şartları ise 160 km altı ve 8 yaş araçlar için geçerli  olacak. Motor ve şanzımanı için araçlar 5 bin km ya da 3 ay süre ile garantili verilmesi ise kurallar arasında.  Ekspertiz raporunu özellikle araç alan kişilerin talep etmesi gerekiyor. Vergi levhası bulunmadan sürekli araba alıp satan kişiler bir yıl içerisinde 3 araçtan fazla satışını gerçekleştiremiyor. Yani normal vatandaş bir yılda üç araçtan fazla satış işlemi yapamaz hale getiriliyor. Hazırlanacak raporlar ile birlikte alıcının aldığı araç hakkında yeterli bilgiye sahip  olması, kazasının olup olmadığı, hasar kaydı hakkındaki bilgiler ile özellikle km’sine  vakıf olması önem arz ediyor.

Araç Satışı Yapanlara Yetki Belgesi

Uzun süredir gündeme getirilen konulardan birisi ise araç satımı yapan kişilere yetki belgesi verilmesi, yetki belgesi olmayanların bu ticareti yapmasının önüne geçilmesi hususu. Verilecek eğitimler ile birlikte her ilde ayrı yetki belgeleri düzenlenmesi amaçlanırken aynı zamanda kayıt dışı araç satımının önüne geçilmesi, vergi kayıplarının yaşanmaması ilk hedefler arasında.

Taşıt Tanıtım Kartı Zorunluluğu

İkinci el araç alım ve satımına aracılık eden işletme ve galericiler bundan böyle satışını gerçekleşcek araç için taşıt teslim belgesi düzenlemesi zorunlu hale getirilecek. Belge üzerinde taşıtı tanıtacak belge bulunurken, aracın modeli, km si, plakası, yakıt türü, motor ile şasi numarası bulunması, boyalı ve değişin parçalarının belirtilmesi gerekiyor.

Yeni Düzenleme Başbakanlıkta

İkinci el araç satışında önemli değişiklikleri içerisinde barındıran yeni düzenleme Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Başbakanlığa sunuldu. Bu düzenlemenin onaylanması ile Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından ikinci el taşıt ve konut satışlarında garanti ve ekspertiz dönemi resmen başlamış olacak.

Düzenleme öncesinde farklı kurallar telaffuz ediliyor olsa da; satışı yapan oto galericiler ve emlakçılar bütün sorumlulukları üstlenmek zorunda kalacak. Özellikle taşıt alımlarında aracı alan kişi 10 bin km garanti isteme hakkına sahip olacak. Esnaf belgesi olmayan galerici ile emlakçılar bu faaliyetlerde bulunamayacak.

2 Comments

  1. Hic birsey yapamazlar olmazda bu tur haberler 2010 dan beri yani 7 senedir var 22 yıllık galericiyim bizim is köşe bası isine dondu amiri memuru bakkali kasabi manavı ögrencisi bu isi yapiyor bunun onune gecilmez artik galerilerin toplami senede 700bin arac satarken kayit disi fsturasiz arackarin alim satimi 4 milyon bunu biliyormudunuzz

  2. Aynen abi yillardir bizde galericiyiz ama dedigin gbi amiri polisi subayi ogretmeni araba satiyo vergi kaciriy onlara care bulsunlar once

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir