Ikinci el arac satisinda yeni donem
ikinci el arac satisinda yeni donem

13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Hakkında Yönetmelik ile Türkiye’de satışı gerçekleştirilen motorlu taşıtların ticareti ile ilgili hususlara açıklık getirildi.

Yetki Belgesi Olan Tacirler Satış Yapacak

Yapılan düzenleme sonrası ikinci el araç satım ticareti yapılabilmesi için işletme adına yetki belgesi alınması gerekiyor. Yetki belgeleri Ticaret İl Müdürlükleri tarafından işletmeler adına düzenlenecek ve düzenlenen belgelerin devri yapılamayacak. Ayrıca alınan yetki belgesinin süresi ise beş yıl ile sınırlı kalacak.

Yetki Belgesi İçin Neler Gerekli

Taşıt satışı yapmak isteyen işletmeler ikamet edilebilecek bağımsız bölümü bulunmayan, çevreye ve trafiğe yük getirmeyecek yapılarda satış gerçekleştirmesi gerekiyor. Bununla ilgili ticaret odalarına gerekli kayıtlarının yapılması halinde yine gelir vergisi mükellefi olması önemli şartlar içerisinde. En az lise mezunu eğitim istenilen belge için 18 yaş sınırı bulunuyor. Yönetmelikte dikkat çeken bir hususta; işlenilen suçlardan dolayı affa uğranılsa dahi devletin güvenliğine göz dikenlerin, hırsızlık, gasp yapanlar, milli savunmaya ve devlet sırlarına işlenen suçlar da dahil olmak üzere onlarca suçtan hüküm giymemiş olunması gerekiyor.

Yetki belgesinin alınabilmesi için ayrıca eğitim alınması gerekiyor. Verilecek eğitimi ise meslek kuruluşları ve yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurumlarca ya da bakanlığın uygun gördüğü üniversiteler kanalıyla yapılması öngörülüyor.

Başvurular İl Ticaret Müdürlüklerine

Gerekli belgeler ile başvuru yapacak olan motorlu taşıt satışı gerçekleştirecek işletmeler İl Ticaret Müdürlüğüne başvuru yapacaklar. Başvuruda gerekli şartların taşındığı anlaşılanlara yetki belgeleri 10 gün içinde teslim edilecek.

Mevcut işlemin sürmesi sırasında bilgilerin değişiklik yaşanması halinde ya da belgenin yasal süresini doldurması sonrasında belge yenilemesi de gerçekleştirilebilecek. Belgenin alımında istenilen şartların kaybolması halinde işletme 15 gün içinde bu durumu bildirmekle yükümlü. Bildirim yapılan belgeler de İl Ticaret Müdürlüğünce aynı gün iptal edilebilecek.

İkinci El Ticareti Bilgi Sistemi Geliştirildi.

Türkiye de gerçekleştirilecek ikinci el motorlu araç satışlarının takibinin yapılabilmesi için Bakanlıkça yeni bir dijital bilgi sistemi oluşturuluyor. Yetki belgesi verilen, iptal edilen yada yenilenen bütün bilgiler bu sisteme dahil edilecek.  Ayrıca güncellenmiş yetki belgesine sahip işletmeler Bakanlıkça internet üzerinden ilan edilerek herkese duyurulacak.

Ekspertiz Raporu Gerekiyor

Yetki belgesi ile taşıt satışı gerçekleştirmeye yetkili olan işletmeler satışını yapacakları motorlu araç için ekspertiz raporu çıkarmakla ve sattığı aracı alan kişiye vermekle yükümlü.  Ekspertiz raporu için verilecek ücret satış olmaması halinde yetki belgesi sahibi tarafından karşılanacak. Fakat burada aracın 8 yaşından ya da 160 bin kilometreden fazla olan araçlar için bu raporun alınması şart değil.

Garanti Getirildi.

Satılan araçlara belli km ve süre için garanti süresi verilmesi de getirilenler arasında. Aracın satış tarihi ile birlikte ilk üç ay veya beş bin km satışı gerçekleştiren yetkilinin garantisi altında olacak. Bu süre içinde alınan araç arızalanırsa satışı gerçekleştirilene teslim edilebilecek. Bu teslim sırasında tutanak düzenlenmesi önemli bir husus.  Düzenlenen tutanak ile araç hakkındaki bilgiler işlenecek.

İkinci El Taşıt Ticaret Yeri Nasıl Olmalı

En az dört taşıtın alabileceği kapalı ortamı olan otomobil için en az 25 metre kare, motorsiklet için ise en az  5 metre kare yer olması gerekiyor. Yüksekliğin 3 metre, LPG ve CNG’li araçlara uygun olması diğer bir şart. Ayrıca işletmeye mali sorumluluk sigortasının yapılması ve satışı gerçekleştirilecek araçlarında bu sigorta poliçesi kapsamında olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir