Nefeskredisi
nefeskredisi

Korona virüs salgını nedeniyle iş yerlerini açamayan küçük işletmelere destek olmak amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Denizbank işbirliği sonucunda işletmeler için kredi hazırlanmıştır. Denizbank tarafından verilecek olan kredi ‘’Denizbank Nefes Kredisi’’ adı altında 100 bin TL’ye kadar, yıllık faiz oranı %7,5 olan ve ödemesi 2021 yılında başlamak üzere 12 ay vadeli olmak üzere verilecektir. Siz de işletme olarak ‘’Denizbank Nefes Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları Nelerdir?’’ sorularına cevap arıyorsanız, konu hakkında her türlü detaya ulaşmak adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Denizbank Nefes Kredisi Nedir?

Denizbank Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Denizbank arasında yapılmış anlaşma sonucunda 25 milyon TL’nin altındaki küçük işletmeler için hazırlanmış olan bir kredidir. Denizbank Nefes Kredisi için başvurular 2020 Nisan ayı itibarıyla başlamış olup, 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Denizbank nefes kredisi nasıl başvurulur?

Denizbank Nefes Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Denizbank Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne bağlı olan oda ve borsa üyesi KOBİ’ler için hazırlanmış bir kredidir. Nefes Kredisi özelliklerine bakacak olursak;

 • 2020 yılında 6 ile 8 ay süre ile anapara ya da faiz ödemesi olmayacak.
 • 2021 yılı itibarıyla 12 eşit taksitle aylık olarak ödenecek.
 • Nefes Kredisi için uygulanacak olan yıllık faiz oranı % 7,5 olacak.
 • Aylık olarak eşit taksitler halinde ödenecek.
 • Hazine Destekli KGF Kefaleti alınabilecek ve kefalet oranı % 80’i geçmeyecektir.

Denizbank Nefes Kredisi için Kimler Başvurabilir?

Denizbank Nefes Kredisi için Denizbank Kurumsal, Ticari ve KOBİ segmentleri içerisinde bulunan,

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyesi işletmeler,
 • Ticaret odası üyesi işletmeler,
 • Sanayi Odası üyesi işletmeler,
 • Deniz Ticaret Odası üyesi işletmeler,
 • Ticaret Borsası üyesi olan işletmeler başvuruda bulunabilecektir.

Denizbank Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denizbank Nefes Kredisi için başvurular 27 Nisan 2020 tarihi ile başlamış olup, son olarak 31 Aralık 2021 tarihine kadar kredi için işletmeler başvuruda alınabilecektir. Cirosu 25 milyon TL ve altında olan küçük işletmeler, üye oldukları oda ya da borsalar üzerinden alacakları üye belgeleri ile Denizbank Şubeleri’ne başvuruda bulunabilmektedir. Üye belgelerini TOBB ya da oda ve borsaların sistemleri üzerinden e-belge şeklinde almaları yeterli olmaktadır.

Denizbank Nefes Kredisi için üyelik belgesi dışında başvuru evrakları ise,

 • Kredi kullanmak isteyen faydacının beyanı,
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi,
 • İmza Beyannamesi,
 • Son 3 yıla ait olan hesap defteri ya da bilanço ve gelir tablosu
 • Son 2 yıla ait olan vergi levhası
 • Tüzel kişi firmalar adına son döneme ait olan Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile ekleri
 • Mal varlığı varsa dökümü (Tapu fotokopileri) olarak belirtilmiştir.

Ayrıca Denizbank başvurunun niteliğine göre belirtilen evraklara ilave olarak evrak isteme hakkına sahiptirler. Kullanılacak olan krediler açık kredi yani teminatsız kredi statüsünde kullandırılmayacaktır. Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletine ilave olarak en az bir üçüncü kişi kefaleti kredi kullanımı için istenecektir. Kişi kefaleti sırasında kefil olan kişiden de kredi kullanımı sırasında istenilen evrakların aynısından talep edilecektir. Tüm kredilerde olduğu gibi Denizbank, Denizbank Nefes Kredisi içinde ilave teminat isteme hakkını saklı tutacaktır.

Denizbank Nefes Kredisi başvuruları için işlemler Denizbank Şubeleri üzerinden yapılacaktır. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen işletme sahipleri istekleri doğrultusunda bilgi almak için Denizbank Nefes Kredisi Destek Hattı olan 0212 355 10 55’i arayarak detayları öğrenebilmektedir.

Denizbank nefes kredisi nasıl başvurulur?

Denizbank Nefes Kredisi Ücret ve Komisyonları Ne Kadardır?

Denizbank Nefes Kredisi kapsamında 3 milyar liralık bir finansman hazırlanırken, kredi kapsamında 40 bin KOBİ’ye ulaşılmak hedeflenmektedir. Başvuru yapan KOBİ’ler için başvuru sonuçları hızlı bir şekilde değerlendirilecek olup, peşin bir komisyon tek sefere mahsus olmak üzere alınacaktır.

Denizbank Nefes Kredisi için belirlenen peşin komisyon fiyatları ise,

 • 50 bin TL’ye kadar kredi kullanımı için 150 TL,
 • 100 bin TL’ye kadar kredi kullanımı için 300 TL olarak belirlenmiş olup; Kredi Garant Fonu (KGF) komisyon oranı ise KGF tarafından belirlenecektir.

Denizbank Nefes Kredisi kullanan işletmelerden ayrıca sigorta ya da istihbarat gibi farklı adlar altında ekstra ücret talep edilmeyecektir.

Denizbank Nefes Kredisi kullanan ya da kullanacak olan işletmeler için örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir.

Kredi Tutarı                     Vade                          YFO                  ATT                    KKÜ

50.000 TL        8 ay ödemesiz süreli 20 ay       %7,5              4.579,87 TL           150 TL

100.000 TL      8 ay ödemesiz süreli 20 ay       %7,5              9,159.74 TL           300 TL

YFO: Yıllık Faiz Oranı

ATT: Aylık Taksit Tutarı

KKÜ: Kredi Kullandırım Ücreti

Denizbank Nefes Kredisi kullanmak isteyen bir KOBİ, şartları sağlaması durumunda en fazla bir kez krediden faydalanabilmektedir. Ayrıca Denizbank tarafından krediyi kullandırıp kullandırmama hakkı saklı bulunmaktadır. Aynı şekilde Kredi Garanti Fonu (KGF)’nun krediye kefalet vermeme hakkı bulunmaktadır. Denizbank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ya da Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından başvurular herhangi bir bildirim yapılmaksızın sonlandırılabilme hakkına da sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir