Nefes kredisi
nefes kredisi

Faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin faaliyet alanlarını genişletebilmek ve ekonomik yönlü olarak daha rahat hareket etmelerini sağlamak adına yapılmış çalışmalardan birisi ise Nefes Kredisi olarak tanımlama yapmaya başladık.

Peki Nedir Bu Nefes Kredisi?

Zaman zaman yapılan kampanyalar ile kredi imkânı sağlanan KOBİ’lere faaliyette oldukları projeleri büyütme, ekonomik bunalım yaşayanları rahatlama, önlerini açabilmek adına Ekonomi Koordinasyon Kurulunca yeni adımlar atılmış oldu. Bu adımlar ile piyasaların önemli lokomotiflerinden Kobilerin devletçe desteklenmeleri sürerken, yapılan toplantı sonrası Nefes Kredisi adıyla tanışmış olduk.

Bu anlamda protokol imzalayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank odaya bağlı KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması çalışmalarına başlamış oldu. Yaşamımız için önemli bir etken olan nefes adı verilen bu kredinin kullanımı ile başvuru sayısında önemli artışlar oldu.

Nefes Kredisi Geri Ödemesi Ne Kadar?

Düşük faiz ve bir yıllık vadeler ile verilen kredinin maliyetlerinin düşük olması KOBİ’leri bir anlamda cezbederken, 10 bin lira kredi kullanan bir KOBİ’nin geri ödeyeceği faiz miktarı ise 575 lira olarak dikkatleri çekiyor. Ödeyeceği taksit tutarı ise 881 lira.

KOBİ’ler yatırım yapabilmeleri için finansmana ihtiyaç duymaktadır. Bu finansman desteği farklı koşullar ve şartlarda gerekli kurumlarca desteklenerek karşılanmaktadır. Nefes Kredisini alabilmek içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Nefes Kredisini Nasıl Alırım?

Öncelikle bu kredinin KOBİ’ler için tahsis edildiğini belirtmek isterim. KOBİ olabilmenin en büyük şartlarından birisi ise 250 ve üstünde personel çalıştırırken yıllık ise 40 milyon liralık ciro yapmaları gerekir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak faaliyet göstermenin yanı sıra en az bir yıllık geçmişiniz de olması şartlardan biri. Bireysel başvurulara olumlu yanıt verilmediği gibi talep edilen teminatın ödenmesi gerekir. Ticari taksitli kredi olarak da adlandırabileceğimiz kampanyaya katılım sınırlı faaliyetler için geçerli ve en fazla bir kez kullanılabiliyor.

Nefes Kredisini Alabilen Sektörler

Tarım Kredi, Eczaneler, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları, factoring şirketleri, emlakçı, mali müşavirler gibi alanlarda faaliyet gösterenler başlıca bu krediden faydalanabilecek sektörler olduğunu ayrıca belirtelim.

Nefes Kredisi Faiz Oranları

Başvuru için 250 lira ücret ödenirken, en fazla çekilebilecek kredi miktarı ise 150 bin lira olarak sınırlı. Yıllık faiz oranı yüzde 9.9, aylık ise yüzde 0,825 oranlarında. Mali durumları nedeniyle kredi başvurusu reddedilenlerin ödediği ücret iade edilmezken, mali durumlarını düzeltmiş olanlar yine başvuru yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir