Kredi ve Finans Portalı

İki Kredi Birden Çekilir mi?

İnsanlar toplu para ihtiyaçları olduğu zaman ilk olarak bankaların sunduğu kredi hizmetinden faydalanmak ister. Bazı durumlar ilk kredisi tam olarak bitmeyen birisi acil bir ihtiyaçtan dolayı ikinci krediyi çekmek isteyebilir. Özellikle Bankaların konut alımlarında alınacak evin yüzde 80 oranında kredi vermesiyle, evin peşinatı olarak verilecek kalan miktarı tüketici kredisi ile karşılamak istenir.  Bu tarz durumlarda akıllara ilk şu soru gelir “iki kredi birden çekilir mi?” aslında bu sorunun cevabı kişinin durumuna bağlıdır.

İki Kredi Birden Çekilir mi?

Bankalar müşterilerine kredi imkânı sunarken ilk olarak kişinin gelirini ve kredi notunu kontrol eder. Eğer kişinin düzenli bir geliri varsa ve kredi notu yüksekse kolaylıkla kredi kullanabilir. Fakat ikinci krediyi de kullanmak isteyen kişi biraz daha fazla incelenir. Bu kişiler ilk olarak gelir durumu iki krediyi birden ödeyebilecek düzeyde mi diye incelenir. Eğer kişinin gelir durumu iki krediyi birden ödeyebilecek düzeydeyse kişi bankadan kredi kullanabilir.

İkinci krediyi talep eden kişinin maaş durumuna göre zorunlu ihtiyaçları ve ilk kullandığı krediye bakılır. Kişinin zorunlu ihtiyaçları ve ilk kullandığı kredi çıkarıldığı zaman ikinci kredi için yeterli geliri varsa kullanmasına izin verilir.

Yani kredi ödemesi devam ederken ikinci bir kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin geliri karşıladığı ve kredi alım şartlarını taşıdığı sürece ikinci, üçüncü hatta dördüncü krediyi bile çekebilir. Orantısal olarak geliri üzerinden kredi taksitlerini ödedikten sonra hayatını idame ettirebileceği kadar kendisine para kalması gerekir. 1400 lira maaş alan bir kişi toplamda aynı miktarda kredi ödemesi yapamaz. Sonuçta insanların ihtiyaçları olacaktır, istekleri olacaktır. Bu ihtiyaçların da karşılayabilmesi öngörüdür.

Kişiler aynı anda iki kredi talebinde bulunmaktan ziyade ihtiyacı olduğu kadar miktardaki para talebi ile başvurur. Kişinin istediği miktar bankaca çeşitli sebeplerden dolayı onaylanmayabilir. Bu durumda kişi başka banka üzerinden kredi alabilir mi? Gibi bir soru sorarsanız, cevabı neredeyse imkânsız olur. Çünkü a bankasından yapılan kredi talebi ile b bankasından yapılan kredi talebi bankalar arasında oluşturulan Kredi Kayıt Bürosunca takibi yapılmakta, bir bankanın krediye onay vermesinin ardından kredinin alındığı diğer bankalar üzerinden de görülebilmektedir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Devlet Destekli Uluslararası Krediler

Sonuç olarak kişilere ödeyebilecekleri kadar kredi tahsis edilirken, kişi daha sonradan oluşacak ihtiyaçlarına binaen geri ödemesini sağlayacağını taahhüt etmesi ve belgelendirmesiyle birden fazla kredi kullanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.