Iki kredi birden çekilir mi?
iki kredi birden çekilir mi?

Banka müşterileri, finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bazı durumlarda iki krediye birden ihtiyaç duyabilmektedir. Bu tür durumlarda akıllara “İki kredi birden çekilir mi?” sorusu gelmektedir. İki kredi birden çekebilmek mümkün ancak bazı şartları bulunmaktadır. Kişi bu şartları sağladığında iki kredi birden çekebilmektedir.

Aynı Anda İki Kredi Birden Çekilir mi?

Nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler, bu süreçte aynı anda farklı bankalara başvuruda bulunabilmektedir. Kredi için gereken şartlar sağlanıyor ise farklı bankalardan aynı anda onay alınabilmektedir. Bu tür durumlarda kişi her iki krediyi de alma hakkında sahiptir. Ancak kişilerin yüksek kredi notuna sahip olmaları, uzun süreli sigorta kaydının bulunması ve düzenli yüksek gelirinin olması gibi etkenler de önemlidir.

Iki kredi birden çekilir mi?
Iki kredi birden çekilir mi?

Tüm bankalara aynı anda kredi başvurusu yapılması ise kişinin adli takibe düşmesine neden olabilir. Birçok bankaya başvuru gerçekleştiğinde ve bunlardan birkaçından onay alınması durumunda kişinin geri ödemeleri yapıp yapamayacağı değerlendirilir. Bu tür durumlarda kişinin önceki kart ve kredi borçlarını düzenli ödeyip ödemediği gibi banka sicili incelenmektedir.

Mevcut bir krediniz bulunuyor ve yeni bir kredi daha almak istiyorsanız bankalardan ret yanıtı almamanız için kredi notunuzun ve gelir durumunuzun yüksek olması, ödeme performansınızın eksiksiz olması önemlidir. Tüm bu şartları sağlıyorsanız aynı bankadan ikinci bir krediyi kolaylıkla alabilirsiniz. Ödemeleri geciktirmeniz yeni bir kredi almanızı engelleyecektir.

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mevcutta bir krediniz varken yeni bir kredi almak istediğinizde bankalar bazı noktalara dikkat etmektedir. Bu süreçte ilk kredinizden ne kadar borcunuzun kaldığı, yeni kredi başvurunuzun tutarı ve bu bilgiler doğrultusunda bankanın belirlediği limit önem kazanmaktadır. İkinci kredi başvurunuzda aylık düzenli gelirinizi, ailedeki diğer kişilerin beyanı, ek gelirlerin beyanı ve ipotek gibi şartları sağlayarak bankaların üst kredi limitlerinden yararlanabilirsiniz. Bu durum bankanın inisiyatifinde olduğundan ikili ilişkileriniz de önemlidir.

Ödemelerinizi düzenli gerçekleştiriyorsanız ve gelir toplamınız yeni kredi için uygunsa düşük faiz oranlarından yararlanma imkanınız da bulunuyor. Ödeme performansı yüksek olan müşteriler, bankalar için ideal profili oluşturmaktadır. Bankaların asıl amacı para satmak olduğundan verilen kredilerin geri alınması oldukça önemlidir. Sicil kaydı temiz olan kişiler, bankaların kredi imkanlarından daha kolay yararlanabilmektedir.

İki bankadan kredi çekebilir miyim?

Gerekli şartları sağlamanız durumunda aynı anda iki bankadan kredi çekebilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilen noktalar arasında kredi notunuz, geliriniz, sigortanız, ödeme düzeniniz ve üst limit bulunmaktadır.

Aynı bankadan 3 – 4 – 5 kredi çekilebilir mi?

Kart ve kredi borçlarını zamanında ve düzenli ödeyen kişiler bankalar için ideal müşteri profilidir. Bu kişiler şartları sağladıklarında yeni krediler çekebilmektedir. Burada bankalar gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınızı incelerken ödemesi devam eden kredilerinizden kalan tutara da dikkat etmektedir.

Üst üste kredi çekilir mi?

Eğer gerekli şartları sağlıyor ve mevcut kredinizin ödemelerini zamanında gerçekleştiriyorsanız üst üste kredi çekmenizde bir engel bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir