Kredi ve Finans Portalı

İcralık Olanlar Kredi Alabilir mi?

Bankalardan kredi kullanabilmenin şartları bulunsa da icrası olan bir kişinin kredi kullanmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak her icrası bulunan kredi kullanamaz.

İcralık Olanlar Nasıl Kredi Kullanır?

Kişi ve kurumlar tahsilini yapamadığı alacaklarına karşılık borçluyu icraya verebilirler. İcraya verilen borçlunun öncelikle banka hesaplarına ve değeri yüksek madeni eşyalara bakılır. Kişinin hesabında borcunu karşılayacak para bulunması halinde bu  hesaptan kesinti yapılarak alacaklar tahsil edilir. Ancak kişinin hesaplarında nakit yoksa taşınır ve taşınmaz mallarına bakılır. İcra bunların üzerine konulur ve satışıyla borç ödenir. Ancak kişinin üzerinde hiçbir şey yoksa çalıştığı iş yeri ile maaşından ¼ oranında kesintiler yapmak suretiyle borç tahsil edilir.

Maaşından icra kesintisi yapılan kişi bankadan kredi kullanmak için başvuru yapar ve kişinin kredi notu ile gelirine bakılarak kredi verilebilir. Krediyi alacak gelir beyanı için maaş bordrosunu verecektir ve kişinin eline geçen miktara bakılır. Bordroda icra kesintisi görünse de burada önemli olan gelirdir. Bu gelir ile kredi notu uygunluğunda kredi kullanabilir.

Hangi İcrası Olanlar Kredi Alamaz?

Ancak kişiyi icraya veren banka ise ve kredi borçlarının ödenmemesinden dolayı kaynaklanan icra takiplerinde kişi sicil notu düşük olan kişilere düşer ve banka bu kişiye uzun süre kredi vermez. Kişi kredi borçlarından dolaya kara listeye alınmıştır ve kredi notu en düşük seviyededir. Uzun zaman alan kredi notunu yükseltme, maalesef birkaç adımla düşer. Bu kişiler bankaların inisiyatifinde kefiller ve ipotek ile kredi kullanabilir ama bu durum bile düşük miktarlarda kredi verilmesine neden olur.

İcra borcu olan kişi borcunu ödemek için bankalarla görüşebilir ve mevcut banka borçlarını yapılandırabilir. Hatta birkaç bankaya borcu olan varsa bunların hepsini birleştirerek büyük taksitler halinde borçlarını ödemek yerine yapılandırma ve yeni kredi ile küçük taksitlerle uzun vadelerde borçlarını kapatabilir.

Kişiyi banka dışında herhangi bir kurum ya da kişi icraya vermiş olabilir. Bu durum kişinin kredi notunu etkilemez ve kara listeye girme gibi bir nedene sebep olmaz. Gelirinin 10 katına kadar kredi kullanabilir.

Sonuç olarak kişiyi icraya verenler bankalar ve finans kuruluşları değilse, kişinin kredi notunun elverdiği kadarıyla gelirine oranla kredi kullanabilmesi mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar
  1. vecih karabulut dedi ki:

    sicilim bozuk ban kredi çıkırmı 12000tl

  2. vecih karabulut dedi ki:

    sicilim bozuk acil kredi ban çıkırmı