Icralık olanlar kredi alabilir mi
icralık olanlar kredi alabilir mi

Bankaların kredi imkanından yararlanmak isteyen müşterilerin bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Bunlardan en önemli olanları kredi notu, maaş ve SGK primidir. Bu yazımızda “İcralık olanlar kredi kullanabilir mi?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Bankalar kendilerine borçlu olan müşterileri borçlarını ödemediğinde yasal süreç başlatabilmekte ve icra yoluna gidebilmektedir. İcralık olanlar tekrar kredi çekme yoluna başvurabilirken bu her durumda geçerli değildir.

Icralık olanlar kredi alabilir mi
Icralık olanlar kredi alabilir mi

Haciz Varsa Kredi Çekilebilir mi?

Yasal sürecin sonucunda haciz kararı çıkan borcun herhangi bir bankadan olmaması gerekmektedir. Başka kişi veya kurumlara olan borçtan dolayı icralık olundu ise bankalardan kredi kullanılabilmektedir. Ancak kişinin kredi çekebilmesi için ödemeyi yapabileceğine dair kanıtlarını sunması gerekmektedir.

Haciz kararı çıkan borç herhangi bir bankaya ait ise kredi çekmek neredeyse imkansızdır. Kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli şekilde ödemeyen ve bu yüzden icralık olan kişiler banka nezdinde güvensiz müşteri profiline sahiptir. Bu tür durumlarda zaten borcunu ödeyemeyen kişiye yeni finansman desteği sağlanmamaktadır.

Borçlu kişiler, icra takibindeki kredi borçlarını yeniden yapılandırarak bankalardan kredi talebinde bulunabilmektedir. İcra takibi yapılandırıldığında kredi çekmenin önü açılmaktadır. Bankalar düşük ücretli finansman desteğini ihtiyaç kredisi başlığı altında sunmaktadır.

Borcunu Yapılandıranlar Sicilini Temizleyebilir

Yeni yürürlüğe giren yasa kapsamında bireysel ve ticari niteliğe sahip kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenler, yapılandırma sürecini başlatarak olumsuz kayıtlarını silebilmektedir. Risk Merkezi tarafından tutulan sicil kayıtlarının temizlenebilmesi için kişilerin öncelikle borçlu oldukları bankaya başvurmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından borç hesaplaması yapılmakta ve uygun vadelerle taksit imkanı sunulmaktadır.

İcralık Biri Nasıl Kredi Çeker?

İcralık birinin kredi çekmesi için borcunun bankalara olmaması gerekmektedir. Diğer kişi veya kurumlara borçlu olan kişiler bankalardan kredi çekebilmektedir. Ancak bankalara borcu olan kişilerin öncelikle borcu yapılandırmaları gerekmektedir. Yapılandırma işleminin ardından haciz sicilden silinir ise bankalardan kredi alınabilmektedir.

İcralık Olan Kişi Ne Yapmalı?

Borçlu olan kişi, icralık durumdan kurtulmak için takibin iptalini veya ertelenmesini talep edebilmektedir. Kişi ödeme düzeni sağlayabilmek için borçlu bulunduğu kurumdan yapılandırma talep edebilmektedir.

İcralık Olanlara Hangi Banka Kredi Verir?

Bankalara borçlu olmayan icralık kişiler; Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’ndan kredi alabilmektedir.

İcram var kredi çekebilir miyim?

İcralık olan kişiler, bankalara borçlu olmamaları durumunda kredi çekebilmektedir. Ancak bankaya borçlu olunması durumunda yeni bir kredi çekmek mümkün değildir.

İcra borcu kredi notunu etkiler mi?

İcra borcu kredi notunu etkilemektedir. Özellikle bankaya olan kredi veya kredi kartından dolayı borçlanma varsa kredi notu etkilenmektedir.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir