Hsbc iban no sorgulama ve öğrenme
HSBC iban no sorgulama ve öğrenme

HSBC IBAN no sorgulama işlemini bankanın ATM’lerinden, müşteri hizmetlerinden, mobil bankacılık uygulamasından ve bankanın resmî sitesi olan  https://www.hsbc.com.tr/ adresinden yapabilirsiniz. Bankadaki hesabınızın IBAN ve hesap numarasını öğrenerek işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. HSBC IBAN no sorgulama işlemlerinin detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HSBC IBAN No Nasıl Öğrenilir?

HSBC IBAN no öğrenme; ATM, mobil bankacılık, internet bankacılığı, şube ve müşteri hizmetleri olarak 5 farklı şekilde yapılabilmektedir. HSBC IBAN no öğrenme işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • HSBC Bankamatik (ATM): HSBC ATM’sine kartınızı yerleştirerek şifrenizle giriş yapınız. ‘’Hesap Bilgileri’’ bölümünden IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Mobil Bankacılık: HSBC mobil uygulamasını indirdikten sonra hesabınıza giriş yapınız. Burada ‘’Hesaplarım’’ bölümüne gidiniz. HSBC’deki kayıtlı hesaplarınızdan hangisinin IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız üzerine tıklayınız. Hesabınıza ait bilgilerle birlikte IBAN no da bu kısımda görüntülenecektir.
 • Resmi Site: HSBC’nin resmi sitesinde bulunan https://www.hsbc.com.tr/gunluk-bankacilik/mevduat-urunleri/iban-uygulamasi bölümünde IBAN sorgulama aracı yer alır. ‘’Şube Kodu’’ ve ‘’Hesap Numarası’’ bilgilerini girerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı: HSBC internet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan “İnternet Bankacılığı” sekmesine tıklayınız. Karşınıza çıkan ekrandan “Bireysel Bankacılık” seçeneğine tıkladıktan sonra TC ve şifrenizi yazarak giriş yapınız. Buradaki seçenekler arasından “Hesaplarım”ı seçiniz. IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabınıza tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Müşteri Hizmetleri: HSBC IBAN numarasını öğrenmek için 0850 211 0 111 numaralı müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede IBAN numaranızı öğrenmek istediğinizi belirttiğinizde size kontrol amacıyla sorular yöneltilecektir. Bu soruları cevapladığınız takdirde IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

HSBC IBAN No Kartın Neresinde Yazıyor?

HSBC IBAN numarası kart üzerinde yazmamaktadır. HSBC kartları üzerinde sadece kart numarası, son kullanma tarihi ve CV bilgileri yer almaktadır. Bunun dışında şube kodu, hesap no, IBAN no gibi bilgilere kart üzerinden erişim bulunmamaktadır. Yukarıdaki başlıkta yer alan yöntemleri kullanarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

HSBC IBAN No ile ATM’den Para Nasıl Gönderilir?

Hsbc iban no sorgulama
Hsbc iban no sorgulama

HSBC IBAN numarası ile bankamatikten para gönderme işlemini birkaç adımda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İşlem için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 1. HSBC bankamatiğinden ‘’Giriş’’ tuşuna basınız.
 2. ‘’Kartsız İşlemler’’ kısmına giriniz.
 3. ‘’Para Yatırma’’ bölümünü seçiniz.
 4. T.C. kimlik ve cep telefonu numarası bilgilerinizi giriniz.
 5. Telefonunuza gelen şifreyi giriniz.
 6. Hangi ödeme türünü yapacaksanız seçiniz.
 7. Karşınıza gelen ekrandan ‘’IBAN No’’ kısmına gidiniz.
 8. 16 haneli IBAN numarasını giriniz.
 9. ‘’Devam’’ tuşuna basarak açılan para haznesine göndermek istediğiniz parayı yatırınız.
 10. Ekranda yatırılan para miktarı ile ilgili gelen bilgiler doğruysa onaylayınız.

Bu adımları takip ederek HSBC bankamatiğinden IBAN numarası ile para gönderme işlemini tamamlamış olursunuz.

İnceleyebilirsiniz: HGS Kredi Kartı İle Yükleme Nasıl Yapılır?

HSBC Hesap No Nasıl Öğrenilir?

HSBC hesap no öğrenme işlemi de IBAN numarası ile benzerlik gösterir. Aynı şekilde ATM, mobil bankacılık veya müşteri hizmetlerinden hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. IBAN numaranızda yer alan rakamların içerisinde de aslıda hesap no bilgileriniz yer almaktadır. IBAN numaranızın son 16 hanesi size ait hesap numarasıdır. Ülke kodu, kontrol basamakları ve banka kodundan sonra gelen 16 hanelik kısım hesap numaranızdır.

HSBC Hesap No Kartın Neresinde Yazıyor?

HSBC hesap numarası kartların üzerinde yazmamaktadır HSCB kredi ve bankamatik kartları üzerinde hesap numarası bilgiler yer almamaktadır. Hesap numaranızı IBAN numaranızın içerisinden çıkartabilir ya da yukarıda saydığımız yöntemler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

HSBC Yanlış IBAN’a Para Gönderdim, Ne Yapmalıyım?

HSBC hatalı IBAN’a para gönderme işlemi sonrasında para iadesi için bankanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Hatalı IBAN’a yapılan ödemeler genellikle kısa bir süre içerisinde iade edilmektedir; fakat yaptığınız hatalı para gönderimi sonrasında para iadeniz yapılmadıysa müşteri temsilcisiyle görüşebilirsiniz.

Bu işlem için HSBC müşteri hizmetleri numarası olan 0850 211 0 111 hattı arayınız. Müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için ‘’1-8-4’’ numaralarını sırayla tuşlayınız. Telefon bankacılığı sizi otomatik olarak HSBC müşteri temsilcisine bağlayacaktır. Telefon bankacılığı üzerinden hatalı IBAN numarasına para gönderme işlemini çözemezseniz bankanın size en yakın şubesine giderek doğrudan yüz yüze görüşmeyle işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HSBC hatalı IBAN’a para gönderme işleminiz incelendikten sonra haklı bulunursanız para iadeniz en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir