Hangi evlere kredi çıkar?

Almak istediğiniz ev için kredi başvurusunda sadece sizlere ait gelir belgesi ile kredi notunuzun yüksekliğine bakılmamaktadır. Sizin ekonomik yapınız kadar alacağınız evin krediye uygun olup olmadığı da önemlidir.

Bankaya konut kredisi başvurusunda banka gelirinizi ve kredi alıp alamayacağınıza bakmaktadır. Alınan başvuru evraklarından sonra sizin için alacağınız eve ekspertiz yönlendiren banka, evin durumu hakkındaki ayrıntılı raporları bu görevlilerden istemektedir. Sizin maddi durumunuz ile istediğiniz evi kredi sağlayarak almanız mümkün değildir. Bunun için almak istediğiniz konutta banka şartlarını taşımak zorundadır.

Bankalar hangi evlere kredi verir?

Öncelikle almak istediğiniz dairenin bağımsız kat irtifakının olması gerekmektedir. Kat irtifakı olmayan evin tapuda şerh ve ipotek problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunun için banka tapuda bağımsız bir daire görünmediğinden ve diğer hisseli ortakların bu işe razılığı gibi sorunlar nedeniyle bu evler için kredi onayı vermemektedirler. Başka bir deyişle arsa üzerine yapılan dairelerin hepsi arsaya hisseli olmaktadır ve hisseli tapu da bütün dairelerde hakkı görünmektedir. Bu ayrımın yapılmasıyla yani yapılan evin iskânının alınması ve bağımsız olarak kat mülkiyetine geçmiş olması en önemli şarttır. Alacağınız evin iskânı ile ilgili bilgiler Belediye İmar Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Buradan inşaat başlangıcında verilen onaylar ile yapılan işlemleri ayrıntılı olarak alabilirsiniz. Yetki verilen eksperler bu bilgileri raporları ile bankalara teslim etmektedirler.

Ancak alacağınız ev müstakil bir ev ve arsa üzerinde tek binadan oluşuyorsa arsa tapusu ile bankalarca bağımsız bölüm olarak kabul edilerek kredi tanzimi sağlanır.

Alınacak evin tapusunda bağımsız olarak hangi katta olduğu, kapı numarası ile ada ve parsel numaraları yazılıdır. Ekspertizin almak istediğiniz eve bakıp bakmadığı konusunda emin olunmalıdır. Çünkü yeni binalarda birden çok satış yapan firmalar genelde müşterilerine örnek daireler gösterirler ve satışı ona göre yaparlar. Bu yüzden yanlış bir daire satın almamanız için dikkatli olunmalıdır.

Konut kredisi onaylarında evin yaşına bakılsa da, eski olan konutlar için de kredi verilebilmektedir. Ancak ekspertiz değeri evin eski olması, içindeki yapı malzemelerinin yıpranması gibi nedenlerden dolayı düşük çıkabilmektedir.

Kredi onayının çıkmama ihtimalini göz önünde bulundurarak ekspertiz ücreti ödemeden evin şartlarını öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir