Yut disindaki turklerin konut kredisi
yut disindaki turklerin konut kredisi

Finans kuruluşları ile bankalar kredi pazarlarını kişilerin uyruklarına bakamdan herkese açabilmektedirler. Bunun için Türkiye’de almak istedikleri konutlar ve taşınmazlar için bütün bankalar gurbetçi vatandaşlara belirledikleri şartlar ile kredi hizmet sunmaktadırlar.

Türk Vatandaşları Konut Kredisini Nasıl Alır?

Yurt dışında yaşayan gurbetçi Türk vatandaşları hangi ülkede yaşarlarsa yaşasınlar Türkiye sınırları içerisindeki taşınmazları kredi ile alabilirler. Türkiye’de faaliyet gösteren özel bankaların bağlı oldukları ortakları ile kendilerine ait banka şubeleri yaşanılan ülkelerde ve şehirlerde açılabilmektedir. Ülkemizdeki banka hareketlerini sağlamak isteyen yerli ve yabancı herkese hizmet veren bun banka şubelerin almak istediğiniz taşınmaz için kredi başvurusu yapılabilir. Bu tür kredi bir başvuru için önce bankaların şartlarını taşıyıp taşımadığınıza bakmalısınız.

Türk Vatandaşlarının Konut Kredisine Başvurabilmesi İçin Neler Gerekli?

Alacağınız kredinin geri dönüşünün sağlanması için düzenli bir gelire ait maaş bordronuz bulunmalı ve ikametinizi gösterir faturalar ile o ülkeden alacağınız adres kayıt belgesini verebilmelisiniz. Bankalara göre farklılık gösterse de mevcut kredi kartı ekstreniz ile o ülkenin kredi kayıt bürosundan alınacak kredi notunu gösterir raporu sunabilmelisiniz. Aldığınız belgeleri bulunduğunuz ülkede apostil ettirilmesi gerekebilir.

Bu belgelerinizi arz edebiliyorsanız alacağınız eve ait tapu fotokopisi ile istediğiniz bankaya başvurabilirsiniz.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Kredi Başvurusu İçin Türkiye’ye Gelmek Zorunda mı?

Bankaların istedikleri evraklarınız hazırsa yurt dışındaki konsolosluklardan alacağınız vekalet ile kendinize vekil tayin edebilirsiniz. Tayin edeceğiniz kişi sizin adınıza bütün işlemlerinizi Türkiye’de gerçekleştirebilir.

Bankaya yapılan başvuru sonrası banka ekspertiz görevlendirmesi yapar ve sizden masrafları ödemenizi ister. Böylelikle konut alım işi başlamış olur.

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları Ne Kadar Kredi Alabilir?

Türkiye’de yaşayan vatandaşlara tanınan hakların hepsi yurt dışında yaşayanlara da tanınmış durumdadır. Yasalar gereği alınacak gayrimenkulün % 80’i oranında kredi alınabilir. Ancak bunun için krediyi alacak kişinin gelir durumunun bu krediyi karşılayacak düzeyde olması gerekir. Avrupa’da yaşayan bir kişi Türkiye’deki konut kredisi için aldığı maaşın en fazla yarısının ödenmesi ile kredi alınabilir. Yani kişi 4000 Euro maaş alıyorsa, geliri bu kadar ise 2000 Euro taksit ödeyebilir. Euro’nun TL karşısındaki değer ile alacağınız miktar yüksek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir