Kadin girisimci destek kredileri
kadin girisimci destek kredileri

Yeteri kadar birikimi ve çalışma azmi olmasına rağmen ev işlerinde sıkışıp kalan ev hanımları gerekli girişimlerini sağlayabilecek maddi desteği olmadığından dolayı atılım yapamamaktadırlar. Aslında bu bünyedeki kadınlara gerekli desteği vererek iş dünyasına kazandırma ile iş istihdamlarını geliştirmek ülkemiz açısından çok önemlidir.

Kadın Girişimcilere Destek Kredileri


Kadın girişimcilere birçok kredi ve hibe desteği devlet tarafından verilmektedir. Bunun için bazı şartlar aranmaktadır. 18 yaşını doldurmuş her kadın bu kredilere ve hibeler başvurabilir. Pastane, kuaför ve güzellik merkezi gibi birçok iş için bu kredi ve desteklere başvurabilirsiniz. KOSGEB kadın girişimcilere 50 bin Türk Lirasına kadar olan bir hibe desteği sunmaktadır.

KOSGEB hibe kredisine başvurabilmek için öncelikle KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bunun ardından aklınızda olan iş yeri ile alakalı KOSGEB projelerine uygun bir iş planı ve programı hazırlamanız gerekmektedir. Bunları hazırladıktan sonra dosyanızı KOSGEB’e verdikten sonra hibe krediniz onaylanacaktır. 50 bin Türk Lirasının üzerindeki yatırımlarda 50 bin Türk Lirası hibe geri kalan kısmı faizsiz kredi olarak kadın girişimcilere verilmektedir.

Faizsiz kredinin geri ödemeleri de girişimciyi bunaltmayan bir ödeme planı ve vade ile sunulmaktadır. Bazı devlet bankaları da kadın girişimcilere iş programları ve planlarını sunmaları halinde sıfır faiz ya da çok düşük faiz oranları ile krediler sağlamaktadır.

Ziraat Bankası

Devlet bankası olarak kadın istihdamını önem veren Ziraat Bankası da hazırladığı kampanya ile Kadın Girişimci Destek Paketi hazırlamış durumdadır. Bu paket kapsamında bir çok avantajı kadın girişimcilerin hizmetine sunan Ziraat Bankası otomatik ödeme talimatı ve Kobikart ürünlerine sahip olunması şartını öne sürmektedir.

QNB Finansbank

Bir diğer destek kredisi sağlayan finans kuruluş ise QNB Finansbank’tır. Kendine olan güvenleri olmasına rağmen maddi açıdan kendini gösteremeyen kadınlara ülke ekonomisine katkı sunmasının yolunu açabilmek adına 36 ay vade ve uygun faiz oranı ile çeşitli kampanyalarla kadınlarımıza destek vermektedir. Bu anlamda kadınlara destek olmak, fikir vermek ve kendilerini geliştirmek adına kadiniisletme.com isimli internet sitesi açarak müşterilerine hizmet vermektedir.

Vakıfbank

84 Ay vadeler ile girişimcilere destek veren Vakıfbank vereceği desteği istenildiği takdirde döviz kurları üzerinden verebilmektedir. Avrupa İmar Bankasından edindiği fon üzerinden yüklü miktarlarda ithalat ve ihracat kredileri sunan Vakıfbank, 250 den fazla personel çalıştırılma zorunluluğunu şart koşmuştur.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Aynı zamanda Kaymakamlıklar bünyesinde, Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları istenildiği takdirde üç yıl geri ödemesiz olarak gerekli iş yeri ekipmanını satın alarak hazır bir vaziyette kadın girişimcilere sunmaktadır.  Bunun için bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir