3 yıl geri ödemesiz kredi
3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi

Pandemi döneminde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından mikro ölçekli ya da küçük ölçekli işletmelere 3 yıl geri ödemesiz kredi sistemiile Hızlı Destek Programı başlatılmıştı.

Bu süreçte Hızlı Destek Programı’nın ilk fazı Mayıs ayında ikinci fazı da Haziran, Eylül aylarında yapılmıştı. KOSGEB bu yıl da yine işletmelere destek olmak için üçüncü fazı hayata geçirdi. Bu doğrultuda işletmelere personel yardımı yapılacak, aynı zamanda da genç nüfus iş sahibi olmuş olacak.

Faizsiz kredi desteği işletme sahipleri için oldukça önemli. Kriz dönemini atlatabilmek adına uzun bir süre geri ödemesiz kredi işletme sahiplerinin ve iş arayanların yüzünü güldürecek. 3. fazda KOSGEB en az 100.000 TL ödeme yapacak. Bu yüzden işletmeler3 yıl geri ödemesiz kredikullanarak maddi sıkıntıları atlatmak istiyor. Ancak bu yıl geri ödemesiz olarak geçirilecek süre 2 yıl olacak. Bu bağlamda ödemeler yapılmaya başlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamada toplam 18 bin işletmeye Hızlı Destek Programı eşliğinde 1 milyar 650 milyon ödeme yapıldığı açıklandı. İşletmelerin çoğu 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği alarak işletmelerinin ekonomik zorluklara karşı ayakta kalması adına uğraşıyorlar. Bu yüzden Hızlı Destek Programı hem işveren hem de işçi adına büyük öneme sahip.

Kosgeb kredi
3 yıl geri ödemesiz kosgeb kredisi

Küçük işletmelerin alacağı her yeni mezun için Hızlı Destek Programı kapsamında 100.000 TL kredi desteği sağlanmış olacak. Ayrıca kadınların iş hayatına daha fazla katılmasını sağlamak için ise alınan personelin kadın olması durumunda sağlanan 100.000 TL destek 110.000 TL’ye çıkarılacak. Tabii ki alınacak personelin de sınırı belirlendi. Fırsattan yararlanmak için mikro işletmeler en fazla 2, küçük işletmeler ise en fazla 5 personel alabilecek.

3 yıl geri ödemesiz kredi desteği dışında personel için çıkarılan bu imkan doğrultusunda mikro işletmeler kadın istihdam ettiğinde toplam 220.000 TL, küçük işletmeler ise 550.000 TL kredi kullanabilecek. Ayrıca 1 yıl boyunca çalışanının istihdamı için garanti veren işletmeler her bir personeli için 100.000 TL faizsiz kredi kullanabilecek. Ayrıca 3 yıl geri ödemesiz kredi olmasa da 2 yıl geri ödemesiz olarak faizsiz kredisini kullanabilecek.

İşletmelerin kullanmış olduğu destek neticesinde dönem mayıs ayında başlamış olacak ve 24 ay sonraki 24 ayda ödeme yapılması gerekecek. Ödenecek olan kredi faizsiz ve komisyonsuz bir şekilde KOSGEB’e eşit miktarlarda 2 yılda ödenmiş olacak. Destek sonucunda KOSGEB, 46 bin kişinin yararlanmasını ve 75 bin kişinin istihdam edilmesini bekliyor.

3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Veren Bankalar

3 yıl geri ödemesiz kredi mikro ve küçük işletmeler için hazırlanmış olan bir destek programı kapsamında verilmektedir. Hızlı Destek Programı kapsamında 3. fazını gerçekleştiren KOSGEB işletmeler için yeni dönemde 2 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sağlıyor. İşveren ve çalışanı yakından ilgilendiren program neticesinde işveren işletmesini ekonomik krizden korurken, çalışman isteyenlere de iş imkanı sağlanmış olacak.

Geri ödemesiz krediyi bu yüzden KOSGEB mikro ve küçük işletmelere vermektedir. İşletmeler hem 24 ay sonra ödemeye başlayarak işletmenin geleceğini garanti altına almış olacak hem de 0 faiz imkanından yararlanmış olacak. Bu sayede daha fazla personel alacak işsizliğin de bu şekilde önünün kesilmesi sağlanacak.

3 yil geri odemesiz kredi sartlari
3 yıl geri ödemesiz kredi şartları

Bu yıl mayıs ayında başlayacak olan ödemelerden sonra 24 ay kredi kullanan işletmeler geri ödeme  yapmayacak. İlk ödemeler 2024 yılının mayıs ayında KOSGEB’e yapılmaya başlanacak. Hızlı Destek Programı’na birçok işletme başvurdu. Pandemiden sonra 3. kez düzenlenen program için işletmelerin geleceği alınan kredi ile garanti altına alınmış oluyor.

3 yıl geri ödemesiz kredi ise herhangi bir özel veya devlet bankası tarafından verilmemektedir. En fazla 1 yıl geri ödemesiz olarak yapılandırılan krediler 24 ay sonrasında ödenmeye başlanır.

3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Şartları

3 yıl geri ödemesiz kredi şartları sağlandığında küçük ve mikro işletmeler kredilerini kullanabilecek. Bu sene 3. fazı gerçekleşecek olan Hızlı Destek Programı’nda geri ödemeler 2 yıl sonra yapılmaya başlanacak. Programda iki bileşen bulunmakta. 3 yıl geri ödemesiz kredi şartlarıkapsamında ya 2019 yılında 75 bin lira net satış hasılatı ya da 2017 ve sonrası kurulmuş ve yenilikçi genç Mikro ve Küçük İşletme (MKİ) olmak gerekiyor. Programa başvururken ikisinden birisine katılabiliyorsunuz.

Ayrıca muhakkak Mikro ve Küçük İşletme (MKİ) olmanız şart. Programa katılabilmeniz için KOSGEB tarafından yayımlanmış olan Program Kapsamındaki Sektörler tablosunda sektörünüzün yer alması gerekiyor. İlgili tabloya www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • 3 yıl geri ödemesiz kredi şartlarıkapsamında 2019 yılında 75.000 TL’ye ulaşmış olma kriteri üzerinden başvuru yapacaksanız salgından önce var olduğunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kanıtlamış olmanız gerekiyor. Ayrıca yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2019 yılında toplam 75.000 TL hasılat yaptığınızı da kanıtlamış olmalısınız.
  • Ancak yenilikçi genç Mikro ve Küçük İşletme (MKİ) kriteri ile programa başvuru yapacaksanız 2017 ve sonrasında kurulmuş olmanız doğrultusunda birazdan belirteceğimiz herhangi bir şartı sağlıyor olmanız gerekecektir. TEKMER ya da TGM’de faaliyet gösteren bir MKİ iseniz başvuru yapabilirsiniz. MKİ olarak kamu tarafından desteklenen Arge veya inovasyon projeniz devam ediyorsa başvuru yapabilirsiniz. 2017 ya da sonrasında patent belgeniz varsa ya da son olarak 2017 ya da sonrasında Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi (TÜR deneyim belgesi) varsa başvuru yapabilirsiniz.

3 yıl geri ödemesiz kredi şartları kapsamında Hızlı Destek Programı’na başvuramayacak olanlar ise şu şekilde tanımlanmıştır. Dünya Bankası’nca kısıtlanan sektörler (tütün, kumar, silah, mühimmat, alkol, radyoaktif malzeme üretimi, ağaç kesme işlemleri gibi) programa dahil olamamaktadır. İlgili tabloya KOSGEB Dünya Bankası Finansmanlı Projelerde Uygun Bulunmayan Sektörler şeklinde aratarak ulaşabilirsiniz.

  • Ayrıca başvuru yaparken vadesi geçmiş vergi bulunmamalıdır. Fakat SGK borçlarını kapatacaklarını beyan eden ya da yasal sınırların altına indirerek taksitlendirilmiş bir şekilde ödeyeceğini beyan edenler başvuru yapabilirler. Sonuç olarak ilgili işletmelerin programdan yararlanabilmesi için başvuru yapmadan önce yasal sınırdaki vergilerini ödeyip başvuru yapma şartı aranmaktadır.

Esnafa 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi

KOSGEB tarafından hayata geçirilen Hızlı Destek Programı kapsamında esnafa 3 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sunulmaktadır. Aynı zamanda işverenin ekonomik krizi atlatması amaçlanırken iş arayanlar için de istihdam kapısı açılmıştır. Bu doğrultuda programdan yararlanmak isteyen esnafların yukarıdaki şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Esnafa 3 yıl geri ödemesiz kredi süreci bu sene de düzenlenen program neticesinde artık 2 yıldır. Programa dahil olan ve faizsiz kredi kullanan kişilerin 24 ay sonra kredilerini ödemeye başlaması gerekmektedir. Esnafa 24 ay sonra geri ödemeli faizsiz ve teminatsız kredi imkanı sunulmuştur. Sunulan imkan doğrultusunda mikro işletmeler için en fazla 2 kişi, küçük işletmeler için ise en fazla 5 kişi destek verilecektir.

Alınan her personel için toplam 100.000 TL kredi çekebilme imkanı olacaktır. İşe alımlarda kadın tercih edildiğinde ise, personel başına çekebileceğiniz destek kredisi 110.000mTL olmaktadır. KOSGEB tarafından hayata geçirilen Hızlı Destek Programı sayesinde kadınların iş hayatına daha fazla girmeleri amaçlanmıştır.

KOSGEB ile alakalı yeni ve önceki içeriklere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir