Genc girisimci desteği başvuruları nasıl yapılır
Genc Girisimci Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır

Genç girişimler genellikle finansal desteğe ihtiyaç duymaktadır. Oldukça parlak fikirler ile kurulan yenilikçi girişimlere yenilikçi yatırım ihtiyaçları duyulmaktadır. Standart girişimlerin olduğu gibi yenilikçi ve tanıtılmasına ihtiyaç duyulan girişimler de bulunmaktadır.

Tüm girişimlerin destek alabileceği KOSGEB gibi kurumlar varken geniş büyümeler vaat eden girişimler de bulunmaktadır. KOSGEB ve Bağkur başta olmak üzere çok bilinmeyen melek yatırımcı nedir ve nasıl bulunur sorularını yanıtlayacağız. Öncelikle en sık bilinen genç girişimci desteği başvurularından olan KOSGEB girişimci başvurusu hakkında konuşmakta fayda var.

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığının kısaltmasıdır. Söz konusu kurum, yeni iş kuracak olan genç girişimcilere destek vererek onların önünü açmak maksadıyla kurulmuştur. KOSGEB Avrupa Birliği fonundan destek almaktadır. KOSGEB tarafından yapılan girişimci destekleri, geri ödemesiz ve geri ödemeli şekilde olmak üzere yapılmaktadır.

KOSGEB genç girişimci desteği ile işyeri açmak çok daha pratik şekilde gerçekleşmektedir. Verilen desteğin özellikle hibe olan kısmı, işletmecinin işini çok daha kolaylaştırmaktadır. İşletmeciye verilecek olan destek, işletmeye verilecek can suyu niteliğindedir.

Genç girişimci desteği almak için sistemin işleyişini tam anlamıyla bilmek gerekir. KOSGEB’in işleyişine hâkim olduğunuzda hibe ve kredi desteğini almanız çok kolay olacaktır. İşleyişle ilgili gerekli esaslar KOSGEB’in resmi internet sitesinde belirtilmiştir. Öte yandan KOSGEB’e sunulan projeler hakkında uzmanlaşmış kişiler veya kurumlar mevcuttur. İhtiyacınız olan yönlendirmeleri bilgi sahibi nitelikli yerlerden alabilirsiniz.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği

Genç girişimci desteği kapsamında KOSGEB’den hibe desteği alacağınız zaman söz konusu kurum sizden açacağınız işletme ile ilgili bir proje isteyecektir. Bu arada alacağınız hibe ya da kredi desteği ile ilgili tüm bildirimler KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Hazırladığınız projenin sisteme yüklenmesi ile gerekli girişimi başlatmış olursunuz.

Projenizin KOSGEB değerlendirme heyeti tarafından uygun bulunması sonucunda girişimci, KOSGEB heyeti tarafından düzenlenen mülakata çağırılır. Mülakatta, girişimciye destek verilip verilmeyeceğine karar verilir. Mülakat heyetinin olumlu kanaati ile hibe ve kredi almak için sonraki adıma geçilebilir.

KOSGEB genç girişimci desteği için işletmeciye başlangıç, teçhizat ve makine, personel ve kira yardımı olmak üzere 3 farklı kalemde destek verir. Hibe başvurunuz kabul edildikten sonra başlangıç kaleminde ödenecek olan meblağ için girişimciden herhangi bir belge istenmez. Teçhizat ve makine elemanları için ödenecek olan meblağın alınabilmesi için ise KOSGEB’e aldığınız malzemelerin fatura ve ödeme dekontlarını ibraz etmeniz gerekir. Fatura ve dekontlarda herhangi bir usulsüzlük bulunmadığı kanaatine varıldığında bu kalemdeki ödeme de işletme hesabına yapılacaktır.

Yani hibe veya kredi kabulü görmüş olan projeniz için belirlenen bütçe, sizlerin girişim için yaptığınız harcamalarınızın ardından sizlere ödenmektedir. Girişiminiz için gerekli olan harcamaları KOSGEB’in belirlediği çerçevede gerçekleştirmeniz, ibraz edeceğiniz harcama tutarınızın tamamının ödenmesini sağlar. Bu yüzden girişiminiz için alacağınız hizmetlerin faturalanmasına dikkat etmelisiniz. Alınan mal veya hizmetin tüm niteliklerinin birebir olarak faturanıza yansıması gerekmektedir.

Genç Girişimci Bağkur Desteği

Hangi alanda olursa olsun bir işletmenin faaliyetine devam etmesi için işletme sahibinin Bağkur kaydının bulunması gerekir. Bu da günümüzde işletme için önemli gider kalemlerinden biridir. KOSGEB, bu alanda da işletmeciye destek olmaktadır. Burada da dikkat edilmesi gereken husus, KOSGEB hiçbir zaman yapılmayan bir ödemenin desteğini vermez.

Yani tüm kalemlerde işletmeci öncelikle yapılması gereken ödemeyi gerekli birimi yapacak ve sonrasında desteğin verilmesini talep edecektir. Bağkur için de aynı durum geçerlidir. İşletmeci, öncelikle bağkur borcunu yatıracak, yatırma dekontu ile birlikte KOSGEB’e başvurarak yaptığı ödemenin karşılığı olan bedeli genç girişimci desteği kapsamında talep edebilir.

Yapılan destek, işletmede çalışan personel ve kira yardımını da kapsar. İşletmecilikte en büyük gider kalemleri personele ödenecek maaş ve SGK primleri ile işletmenin kira gideridir. Genç girişimci desteği kapsamında bu alanda yapılan harcamalar da belli bir orana kadar KOSGEB tarafından karşılanır.

Genç Girişimci Desteği Şartları

Elbette ki genç girişimci desteğinden yararlanmak için bir kısım şartları yerine getirmek gerekir. Bu kapsamda girişimciden aşağıdaki şartları yerine getirmesi istenir.

  • Genç girişimci 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olmalıdır.
  • Gelir vergisi kanununun 20. Maddesinde açık olarak belirtildiği şekilde, genç girişimcinin kazanç istisnası dışında olması gerekir.
  • Bağkur girişinin 01.06.2018 tarihinden sonra yapılmış olması baz alınarak desteğin verilmesine karar verilir.
  • Serbest meslek ve ticari faaliyet nedeniyle adına ilk defa mükellefiyet açılmış olması gerekir.
  • Şahıs şirketi ya da adi ortaklık kapsamında faaliyet gösteren işletmeler bu destekten yararlanabilir.

Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Bulunur?

Yenilikçi girişimcilerin aradığı destek çok daha geniş ve büyüktür. Çünkü yenilikçi girişimler günümüz teknolojilerine çokça ihtiyaç duyan girişimlerdir. Öte yandan nitelikli personellere duyulan ihtiyaç çok daha fazladır. Dolayısı ile akla gelen ilk masraf kalemleri bu girişimler için sıkıntı olmaktan çıkmıştır. Bu noktada gelecek vaat eden girişimler, melek yatırımcı nedir ve nasıl bulunur soruları ile melek yatırımcıları ile tanışma fırsatı bulmaktadır. Ziraat, teknoloji, sağlık, güvenlik gibi birçok alan kendisine melek yatırımcılar sayesinde fon bulmaktadır.

Genc girisimci destegi basvurulari 1
Melek yatırımcı nedir , nasıl bulunur?

Melek yatırımın amacı yatırımcı ve girişimci açısından çok farklıdır. Melek yatırımcı kendisini ve yatırımını ön plana atmayan varlıklı kişi veya kişilerden oluşmaktadır. Melek yatırımın amacı, kısa vadede kazanç veya getiri sağlamak değildir. Çünkü girişimler yavaşça büyür ve uzun vadede dev şirketlere dönüşebilirler. Girişimlerin fon bulmasını sağlayan melek yatırımcılar ve girişim fikirlerini buluşturan birçok platform bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • İnvest Fon Bulucu
  • Etkin Proje
  • Startupfon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir