Esin kredi karti borcunu ogrenme
esin kredi karti borcunu ogrenme

Sıralayacağınız birkaç sebeple eşinizin kredi kartı borcu olup olmadığını, yaptığı alışverişler ile harcamalarını merak ediyor olabilirsiniz. Peki eşinizin kredi kartı borcunu, yaptığı harcamalar ile ekstrelerini öğrenebilir misiniz? Sizlere bu yazımızda bunu aydınlatmak istiyoruz.

Eşinin Kredi Kartı Borcunu Öğrenme

Bilinçsizce yapılan kredi kartı harcamaları, daha sonra kişilerin maddi yönden zorlanmalarına neden olmaktadır. Birikmiş kredi kartı borçları,  kart borçlarının düzenli ödenmemesi, borçlara eklenen faizler, kredi kartı borcundan kaynaklı haciz işlemleri de aile içi huzursuzluklara yol açmaktadır.

Haberlerde de sık sık gündeme gelen kredi kartı borçları, kişilerin psikolojik olarak çökmelerine neden olmaktadır. Bu psikolojik baskı aileye yansımakta, sonucunda da parçalanan aileler, yıkılan yuvalar olmaktadır.

Kredi Kartı Kullanımına İtiraz Etme

Eşinin bu bilinçsiz harcamaları nedeniyle, borçlarını takip etmek isteyen eşler bulunmaktadır. Eğer kişinin aile bütünlüğünü bozacak, aile içi huzursuzluğa neden olacak maddi harcamaları bulunmuyorsa, kişinin eşi üzerinde bir yasal yaptırım hakkı bulunmamaktadır.

Son dönemlerde kredi kartı borçlarının aileye etkisi çok sık konuşulduğundan, eşlere eğer eşlerinin ciddi, aile birliğini bozan harcamaları varsa eşinin kredi kartı kullanmasına itiraz etme hakkı verilmektedir.

 Eşin Kredi Kartı Borcunu Öğrenme

Bankalar, eşlere eşlerinin kredi kartı kullanıp kullanmadığı, ne kadar borçları olduğu hakkında bilgi vermemektedir. Banka ile birebir görüşme veya banka müşteri temsilcilerini telefonla arayarak gibi hiçbir yoldan bu bilgilere ulaşmak yasal olarak mümkün olmamaktadır. Yasal olarak öğrenebilmeniz için eşinize ait bir vekaletname edinmeniz gerekmektedir. Edinilen vekalette öğrenmek istediğiniz kredi kartının numarası ile ayrıntıları olmalı ki bankalar sizlere istediğiniz bilgileri verebilsinler. Taşıt alımı için aldığınız bir vekaletnameye bankalar sizlere bilgi veremezler.

Eşinizin kredi kartı borcunu öğrenmek için tek yöntem, kredi kartı numarası ve kredi kartı şifresini bilmektir. Telefon bankacılığı hizmetleri ile gerekli kredi kartı bilgilerini tuşlayarak kredi kartı borcu sorgulama işlemi ile öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Eşimin Kredi Kartı Borcundan Sorumlu muyum?

2002 yılında çıkan Medeni Kanunun 224. Maddesinde belirtildiği gibi eşlerin her biri kendi borçları ve bütün malvarlığından sorumludur. Yani kredi kartı borcu eşine aittir ve bu borçlardan dolayı eşlere haciz gelme gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir