Eslerin kredi notu birbirini etkilermi
eslerin kredi notu birbirini etkilermi

Evlilik bağı ile birbirine bağlanan kişilerin finans sektörü alışverişlerindeki hareketleri birbirini etkiler mi? Nasıl etkiler? Gibi merak ettiklerinizi bu makalemizde açıklıyoruz.

Eşlerin Kredi Notlarının Birbiri Üzerinde Etkisi Olur Mu?

Kredi çekmek için kişinin kredi notu en önemli şartların başında gelmektedir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek miktarlı kredi çekilecekse, kişiler kredi notu konusunu daha çok merak etmektedir. Kredi notu ile ilgili olarak merak edilen bir diğer konu ise, eşinin kredi notunun kendisini etkileyip etkilemeyeceğidir.

Eşinin Kredi Notu Bilgisi

Kredi çekmek isteyen kişinin, eşinin veya hane halkından birisinin kredi geçmişi, kredi notunun kendini etkileyip etkilemeyeceği, kişinin kullanacağı krediye göre değişkenlik göstermektedir. Eğer yüksek tutarlı bir kredi çekmek isteniyorsa, bankalar kişi evli ise eşinin kredi notu bilgisi merak etmektedir.

Bankaların yüksek tutarlı kredilerde eşin kredi notunu merak etmesi, haneye giren ortak geliri belirleyerek, kredi taksit tutarlarının ödenme durumunun tahmini için gereklidir.

Yasal Takipte Olan Eş Durumu

Kişinin eşi bankalar tarafından yasal takibe alınmışsa, kişinin kredi alması da zorlaşabilmektedir. Eşi yasal takipte olan kişinin bankalarda kredi çekme oranı oldukça düşük ihtimaller dahilinde görülmektedir. Bu tip kişilerin genellikle düşük oranlı krediler kullanmasına izin verilmektedir.

Kredi Notu Düşük Eş Durumu

Kişinin eşi yasal takip sürecinde değil fakat eşin kredi notu düşük ise eşin kredi geçmişi incelemeye alınmaktadır. Kredi için başvuran kişinin kredi notu yüksekse, hane geliri de yüksek oranlarda ise kredi onayı verilme durumu yükselmektedir. Her iki eşin de kredi notu düşük olduğu durumlarda, yüksek tutarlı kredi çekme ihtimali azalmaktadır.

Ancak bankalar eşlerin ikisinin de çalışması halinde alınacak kredi için eşlerin kefilliğini isteyebilir. Eşlerin üzerine olan gayrimenkulün satışında, eşlerin rızası alınması gerekiyorsa alınacak kredilerde de eşlerin kefilliğinin istenilmesi normal bir durumdur.

Bütün bunlara rağmen eşin kredi notu düşük olduğunda krediyi kullanacak kişinin ekonomik durumu, geliri ve kredi notu yine önem arz eder. Eşinin üzerine icralar olsa, yasal takipte olsalar bile kendisinin banka alışverişleri de kredi alabilmesine etken olur. Burada alınan kredinin geri dönebilme ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir