Esim yasal takipte kredi kullanabilirmiyim
esim yasal takipte kredi kullanabilirmiyim

Evli olma durumu özellikle bankaların ve kredi verecek olan kurumların dikkat ettiği hususlardandır. Evli olma hali demek o haneye girecek olan paranın bir sayılması anlamına gelebilir. Özellikle kredi kullanımlarının geri ödeme konusunda ve çekme konusunda hane gelirine bakılmaktadır. Kredi bu duruma göre tahsis edilmektedir. En çok karşılaşılan ve sorulan durumlardan olan eşim yasal takipte kredi kullanabilir miyim sorusuna da cevaplar aranmaktadır.

Yasal Takip ve Eş Durumu

Günümüzde birçok kişi kredi kartı borçları nedeni ile icra ya da yasal takipleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartı borçlarının yanında çekilmiş olan kredilerin de ödenmemesi, birçok kişiyi ve aileyi olumsuz olarak etkileyebilir. Böyle durumlarda da krediyi çekmiş olan kişinin eşlerinin en çok sorduğu soru eşim yasal takipte kredi kullanabilir miyim sorusu olmaktadır.

Bankalar bu soru karşısında genellikle ret cevabı verir. Çünkü bankaların bu konuya bakış açıları krediyi tahsis ederken çok net bir şekilde söylenmektedir. Kişiye verilecek olan maksimum kredi miktarı hesaplanırken eve girecek olan toplam paranın önemi oldukça değerlidir. Bankalar eşe girecek olan toplam parayı hesaplarken, krediyi kullanmak isteyen kişinin eşinin kazancını da ortak bir para olarak görmektedir. Bu nedenle kredi başvurularında bu duruma dikkat edilmesi kişilerin yararına olacaktır. Bankalar bu şekildeki durumlarda ve sorularda genellikle kredi kullanımına izin vermemektedir. Ancak eşin, gelir seviyesinin yüksek bir miktarda olabilmesi ve bu gelir için teminat ya da ek gelir beyanında bulunması bankaların tüketici kredisi için onay vermesini sağlayabilir. Ancak konut ya da taşıt kredilerinin kullanılmasına çok istisnai durumlar dışında kesinlikle onay verilmemektedir. Bunun yanında özel bankalar meblağın çok büyük olmaması halinde küçük kredi kullanımları için bazı yollar deneyebilir.

Yasal Takibin Aşılması ve Kredi Notu

Kişinin eşi yasal takipte iken kredi kullanımının neredeyse olmaması oldukça sıkıntılı bir süreç olarak görülür. Bu durumun en kolay şekilde halledilmesi için kişinin kesinlikle yasal takipten çıkması gerekir. Bunun için borcun kapatılması ve belirli bir zaman içerisinde kredi notunun yükseltilmesi gerekir.

Bazı durumlarda yasal takip biter bitmez bile kredi kullanımına olan izin bile hemen gerçekleşmeyebilir. Böyle durumlarda muhakkak belirli bir süre beklenilmesi lazımdır. Kişinin kredi notu tekrar yükseltmesi ile kredi kullanımının önü açılabilmektedir. Kredi notunun yükseltilmesi için de sürekli olarak başvuru yapılması riskli bir hareket olmaktadır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir