En uygun mortgage kredisi
en uygun mortgage kredisi

Ülkemizde kısa vadede faiz oranlarında kayda değer bir düşme uzmanlarca beklenmiyor. Piyasadaki bu durum doğal olarak konut satışlarında ve ev kredilerinde yeterli bir ivme sağlanamamasına neden oluyor. Faiz oranlarında yeterli düşüş yaşanmıyor olsa da, bazı bankaların tüketicilere görece uygun koşullarda mortgage kredisi sağladığı görülüyor.

Mortgage Kredilerinde En Düşük Faiz Hangi Bankada

200 Bin TL’lik mortgage başvuruları çeşitli bankalar tarafından farklı faiz oranlarından kullandırılabiliyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ta mortgage faizinin % 1,15 olduğu göze çarpıyor. Bu iki kamu bankasını yine bir kamu bankası olan Halkbank ve ICBC %1,16 faiz oranıyla takip ediyor. Bir özel banka olan Yapı Kredi Bankası’ndaki mortgage kredisi oranı kamu bankalarınkine yakın, bankadaki faiz oranı %1,17’dir. Yapı Kredi’yi %1,21 ile ING Bank ve %1,25 ile Akbank izliyor. Mortgage kredilerinde uygun faiz oranlarının olduğu diğer bankalar %1,26 faiz oranıyla Kuveyt Türk ve Garanti Bankası, %1,29 ile Fibabanka, %1,35 ile TEB ve Burgan Bank’tır.

En Düşük Mortgage Maliyeti Nerede?

Mortgage kredilerinde kredi faiz oranları kadar önemli olan bir diğer husus kredi kullandırım maliyetleridir. Söz konusu olan mortgage (ev kredisi) olduğunda devreye dosya masraflarının yanında ekspertiz ücretinin de girdiği unutulmamalıdır. %14,97’lik kredi maliyetinin olduğu Ziraat Bankası’nda ekspertiz ücreti 650 TL ve toplam kredi masrafı 200 Bin TL’lik talep için 1,768 TL’dir. Faiz oranının en düşük olduğu bir diğer banka VakıfBank’ta ise ekspertiz ücreti 800 TL, toplam kredi masrafı 1800 TL’dir. Halk Bankası ekspertiz ücreti 650 TL, toplam kredi masrafı 1806 TL’dir. Yapı Kredi’de toplam mortgage masrafı 1,796 TL iken ING Bank’ta 1,839 TL’dir.

Mortgage Kredisinde Peşinat Oranı Nedir?

BDDK’nın 2011 yılındaki kararına göre bankaların tüketicilere konut değerinin tamamını kredi olarak kullandırmaları mümkün değildir. Konut kredisi dışındaki kredi türleri ile aradaki farkların kapatılması ile konut alımlarının gerçekleştirilmesi mümkün. Fakat bunun için de krediyi alan kişinin bazı şartları taşıyor olması, bu şartlar dışında bankanın da bu alıma onay vermesi gereken hususlar arasında. Bankalar mortgage kredisinin konutun maksimum % 80’ini karşılayacak şekilde kullandırabilirler.

Kısaca anlatacak olursak, 100 bin liralık bir evin ancak 80 bin lirasını mortgage kredisi olarak kullanabiliyorsunuz. Kalan kısmı ise peşin vermeniz gerekiyor. Ancak bazı bankaların geriye kalan %20’lik kısmı bankacılık mevzuatını delmeden ihtiyaç kredisi olarak kullandırdıkları da oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir