Mortgage sistemi nasil isler
mortgage sistemi nasil isler

Mortgage, uzun vadeli ve düşük faizli borçlanma anlamına gelen bir konut kredisi sistemidir. Bu sistem 2007 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Sistemin işleyişini şöyle açıklayabiliriz; konut kredisi almak isteyen kişi önce evi bulur ve satıcı ile anlaşma sağlar. Sisteme göre konutun satış fiyatının %25’i kadar peşinatın elinizde bulunması gerekiyor.

Kalan %75’lik kısım için de bankadan kredi talebinde bulunursunuz. Banka çalıştığı uzman bir eksper tarafından konutun incelenerek değerinin belirlenmesini ister. Eksperin hazırladığı rapora göre kredi hesaplama işlemlerine başlanır. Bu aşamada banka sizden aylık gelirinizi belgelemenizi talep eder. Maaşlı çalışan olmanız durumunda gelir belgenizi, ticari faaliyet yapan bir işletme iseniz çeşitli ticari belgeler ister.

Mortgage Kredisinin Başvuru Koşulları Nelerdir?

Mortgage sisteminde de diğer bankacılık sistemlerinde olduğu gibi iyi bir sicile sahip olmak en önemli koşuldur. Daha önce banka kredisi kullandıysanız ve borçlarınızı ödemede geciktiyseniz, aynı şekilde kredi kartı kullanım ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmediyseniz kredi notunuz düşük olacaktır. Bu da bankanın kredinize onay vermesini zorlaştıracaktır. Toplam geliriniz ve peşinat miktarınız da kredi kullanabilmeniz için önemli birer etkendir. Gelirinizin kredinin aylık ödeme tutarını karşılayabilecek seviyede olması ve alacağınız konutun değerinin %25’i kadar peşin paranın elinizde olması gerekir.

Mortgage Sisteminde Gelirimin Ne Kadarı Kadar Kredi Kullanabilirim?

Bu durum genellikle bankadan bankaya farklılık gösterse de aylık taksitleri gelirinizin %60’ını geçmeyecek oranda konut kredisi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan aynı evde birlikte yaşadığınız eş, anne, baba gibi kişilerin gelirlerini de kendi gelirinize ortak gösterebilirsiniz. Bu da daha yüksek tutarlı kredi kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Bankanın Konuta İpotek Koyması

Bankadan kredi kullanmanız sonucunda banka satın aldığınız eve ipotek koyar. Bu süreçte siz bu evde yaşamaya başlayabilir veya kiraya verebilirsiniz. Borcunuz sona erdiğinde bankaya başvurarak konut üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Banka bu sistemde konuta ipotek koyduğu için diğer kredi türlerine göre daha düşük faizli kredi kullanmanıza olanak sağlar. Siz de bu sistem sayesinde uzun süreli ve daha düşük faizli kredi borçlanması ile konut sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir