Ek hesaptan kredi borcu odenirmi
ek hesaptan kredi borcu odenirmi

Ek Hesap, diğer adıyla artı para banka hesabınıza tanımlanan, acil durumlarda kullanabileceğiniz ödemeler ve nakit çekimleri için hazır halde bekleyen, belli bir limiti olan paradır.  Bir çok derde acil durumlarda deva olan ek hesap ile her türlü bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kişi bütün şartları taşıdığı takdirde, isterse talebi halinde isterse bankanın size tanıdığı özel şartlarla hesabınıza ek artı para tanımlanabilir. Bu paraya kredili mevduat hesabı da denilmektedir. Aylık olarak harcamalarınızı ek hesaptan yaptıktan sonra düzenli olarak geri ödenmesi gerekir. Ek hesap aylık faizi % 1,84,  yıllık faizi % 22,8 iken efektif faiz oranı ise % 26,5’dir.

Tanımlanan bu ek hesap ile limitiniz dahilinde taksitli nakit avans çekerek belli faizler karşılığı taksit taksit ödeme imkanlarınızda bulunmaktadır.

Ek Hesaptan Kredi Borcu Ödenir mi?

Sizlere tanımlanmış bu artı para ile vadesi gelmiş kredi taksitlerinizi ödeyebilmeniz elbette mümkün. Ancak kullanacağınız para karşılığında günlük faiz uygulamasıyla karşınıza çıkar. Hesabınıza giren para ile artı para borcunuz otomatik olarak kapanır. Ancak ödeme tarihini geçirmeniz durumunda ek hesabınızı kullanabilmeniz için on dört gün içerisinde en azından asgari ödeme tutarını hesabınıza yatırmalısınız. Aksi takdirde kullanıma kapatılacaktır.

Ek hesabınız üzerinden alışveriş yapabildiğiniz gibi, bankanıza ait chip para ya da para puanlar kazanabildiğiniz gibi aynı zamanda bankamatiklerden nakit çekimi yapabilmektedir.

Bu hesapların açılışı sırasında bankanız ile yaptığınız sözleşme ile artı para hesabınızın ayrıntılarını öğrenmekte fayda vardır.  Diğer kredi borçları gibi bu hesaptan alınan para ve harcamalar karşılığı bütün nakit alışveriş kredili olarak işlem görür kredi notu düşüklüğüne neden olabilir. Aynı zamanda kredi alamayacağınız gibi ek hesap açılımına mani olacaktır.

Artı para hesabı genel olarak anlaşmalı olarak maaş hesabı açılan personele bankalar tarafından otomatik olarak yansıtılmaktadır. Kişinin kurumu ile banka şubesi arasında hazırlanan sözleşmeler ile bu ayrıntı maddeler içerisinde yer alabilir.  Bu gibi durumlarda kurumun sözleşme tarihi sona ermesi ile başka banka üzerinde anlaşma yapıldığı takdirde, banka üzerindeki ek hesap kapatılmalıdır. Bu dönemden sonra hesabınızdan yapılacak bir ödeme ile borçlu konumuna düşebilir ve unuttuğunuz takdirde size olumsuz yansımaları olabilir.  Hesabınızı kapatmadığınız takdirde ise size altı ayda bir hesap işletim ücreti yansıtılarak maddi açıdan zarara uğrayabilirsiniz.

Sonuç olarak; şahsınıza tanımlamış artı para, diğer adıyla ek hesabınız ile fatura ödemeleri yapabilir, kredi ve kredi kartı borçlarınızı öderken, nakit çekimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir